بلاک چین چیست؟ با بلاک چین بیشتر آشنا شوید| فرهادمارکت

بلاک چین چیست
زمان مطالعه ۱۶ دقیقه

بلاک‌چین چیست؟

بلاک چین یا دفاتر کل توزیع شده این روزها در بانک ها و شرکت های سرمایه گذاری در حال تحقیق و توسعه فراوانی می باشد. فناوری بلاک‌چین پیچیده به نظر می‌رسد، اما مفهوم اصلی آن ساده است. بلاک‌چین نوعی پایگاه‌داده یا دیتابیس است. آشنایی با پایگاه‌داده به شناخت بهتر فناوری بلاک‌چین کمک می‌کند.

 

پایگاه داده یا دیتا بیس چیست؟

پایگاه‌داده مجموعه‌ای از اطلاعات است که به صورت الکترونیکی بر روی یک سیستم کامپیوتری ذخیره می‌شود. اطلاعات یا داده‌ها در پایگاه‌های اطلاعاتی معمولا به صورت جدول ساختار بندی می‌شوند تا امکان جستجوی آسان‌تر و فیلتر کردن اطلاعات خاص فراهم شود. چه تفاوتی بین استفاده از فرم کاغذی و پایگاه‌داده برای ثبت اطلاعات وجود دارد؟

 

صفحات کاغذی برای یک نفر یا گروه کوچکی از افراد طراحی شده‌اند تا اطلاعات محدودی را ذخیره کرده و به آن دسترسی داشته باشند. در مقابل، یک پایگاه‌داده برای جای دادن اطلاعات بسیار بیشتری ساخته شده که می‌تواند توسط هر تعداد کاربر در یک لحظه مورد دسترسی، فیلترسازی و تغییرات سریع و آسان قرار گیرد.

پایگاه‌های‌داده‌ بزرگ، با ذخیره داده‌ها روی سرورهای کامپیوتری قدرتمند به این هدف دست می‌یابند. این سرورها می‌توانند متشکل از صدها یا هزاران کامپیوتر باشند تا توان محاسباتی و ظرفیت ذخیره‌سازی لازم برای دسترسی همزمان کاربران بیشمار به پایگاه‌داده را ایجاد کنند. باوجود این که دفاتر کاغذی یا پایگاه‌داده می‌توانند برای هر تعداد کاربر قابل‌دسترسی باشند، آنها اغلب متعلق به یک سازمان بوده و توسط فردی خاص اداره می‌شوند که چگونگی فعالیت و داده‌های درون آنها را کنترل می‌کند.

دفاتر کل توزیع شده (Distributed Ledger) چیست؟

در ساده‌ترین شکل، دفترکل توزیع‌شده یک پایگاه‌داده است که مستقلا توسط هر شرکت‌کننده (‏نود یا گره)‏ در یک شبکه گسترده نگهداری و به روز رسانی می‌شود. در واقع هر فردی که به عنوان نود در پایگاه داده حضور دارد امکان نگه داری یک نسخه از دیتا بیس را داراست.

توزیع نودها حالتی منحصربه‌فرد دارد: سوابق یا رکوردها توسط یک مرجع مرکزی به نودهای مختلف منتقل نمی‌شوند، بلکه به طور مستقل توسط هر نود ساخته و نگهداری می‌شوند. به این معنی که هر نود در شبکه تراکنش‌ها را پردازش می‌کند و به نتایج خود می‌رسد و سپس برمبنای این نتایج رای می‌دهد تا نتیجه نهایی با موافقت اکثریت نودها مشخص شود و سپس سایر نودها به روزرسانی میشود.

وقتی این توافق به وجود بیاید، دفترکل توزیع‌شده به روز شده، و همه نودها یک کپی یک‌سان از دفترکل را ذخیره می‌کنند. این طراحی قابلیتی جدید را به عنوان یک سیستم ثبت فراهم می‌کند که فراتر از یک پایگاه‌داده معمولی است.

داده‌های توزیع‌شده اطلاعاتی پویا با ویژگی‌ها و قابلیت‌هایی بسیار بالاتر از دفترکل مبتنی بر کاغذ هستند. بطور خلاصه، دفاترکل توزیع‌شده ما را قادر می‌سازند تا به گونه‌های جدید روابط در دنیای دیجیتال رسمیت و امنیت ببخشیم.

هدف این روابط جدید این است که هزینه اعتماد (‏که قبلا توسط دفترخانه‌ها، وکلا، بانک‌ها، ماموران انطباق مقررات، دولت‌ها و غیره ارایه می‌شد) ‏توسط ساختار و ویژگی‌های دفترکل توزیع‌شده حذف شود.

بلاک چین

 

 

برای مثال شبکه بیت کوین در فرهادمارکت را در نظر بگیرید. فرهادمارکت یک نود کامل از شبکه بیت کوین را پشتیبانی میکند. هنگامیکه یک خرید بیت کوین و تراکنش متناظر بر روی شبکه خارج از فرهادمارکت انجام میشود نود بلاک چین بیت کوین فرهادمارکت با به روزرسانی خود نسبت به تغییر در بلاک چین اقدام میکند. این تغییر در سرتاسر بلاک چین های بیت کوین جهان رخ میدهد. بدون اینکه شخصی بتواند آنرا تایید کند.

اختراع دفترکل توزیع‌شده یک انقلاب در جمع‌آوری و انتقال اطلاعات است. این روش هم برای داده‌های ایستا (‏ثبتی)‏ و هم داده‌های پویا (تراکنش‌ها)‏ به کار می‌رود. دفاترکل توزیع‌شده به کاربران نقشی فراتر از متولی پایگاه‌‌های‌داده بخشیده و تمرکز را به سمت چگونگی استفاده، تغییر و استخراج ارزش از آن‌ها می‌برد، یعنی از نگهداری پایگاه داده به مدیریت یک سیستم ثبت سوابق.

با این اوصاف، واضح است که فناوری بلاک‌چین با یک پایگاه‌داده عادی تفاوت زیادی دارد.

ساختار ذخیره سازی بلاک چین به چه صورت است؟

یک تفاوت اساسی بین یک پایگاه‌داده معمولی و ‌شبکه ‌بلاک‌چین در ساختار ذخیره‌سازی داده است. در بلاک‌چین، اطلاعات در گروه‌هایی جمع‌آوری و به صورت بلوک‌های حاوی اطلاعات در می‌آیند. این بلوک‌ها (Block) ظرفیت ذخیره‌سازی مشخصی دارند و پس از پر شدن به بلوک قبلی زنجیر (Chain) می‌شوند و زنجیره‌ای از داده‌ها به نام “بلاک‌چین” را تشکیل می‌دهند.

یک پایگاه‌داده، داده‌های خود تبدیل به جدول می‌کند در حالی که بلاک‌چین، همانطور که نامش اشاره دارد، از قطعات (‏بلوک‌ها)‏ حاوی داده، زنجیر می‌سازد. این امر باعث می‌شود که همه بلاک‌چین‌ها پایگاه‌های داده باشند اما همه پایگاه‌های داده، بلاک‌چین محسوب نشوند. این سیستم هنگامی که در حالت غیرمتمرکز اجرا می‌شود خودبه‌خود یک خط زمانی غیرقابل‌برگشت از داده‌ها ایجاد می‌کند. وقتی یک بلوک پر می‌شود، غیرقابل‌تغییر شده و بخشی از این خط زمانی می‌شود. روی هر بلوک، در زمان اضافه شدن به زنجیره یک برچسب زمانی دقیق ثبت می‌شود.

جذابیت در بلاک چین با تمرکز زدایی یا decentralized

برای شناخت بهتر بلاک‌چین، بهتر است اجرای آن را در شبکه بیت‌کوین بررسی کنیم. بیت‌کوین مانند یک پایگاه‌داده، به مجموعه‌ای از کامپیوترها نیاز دارد تا بلاک‌چین خود را ذخیره کند. برای بیت‌کوین، این بلاک‌چین تنها نوع خاصی از پایگاه‌داده است که تمام تراکنش‌های بیت‌کوین را ذخیره می‌کند. در مورد بیت‌کوین، بر خلاف بیشتر پایگاه‌های داده، کامپیوترها تشکیل‌دهنده شبکه همگی زیر یک سقف نیستند، و هر کامپیوتر یا گروهی از کامپیوترها در اختیار یک فرد یا گروه مستقل قرار دارند. کامپیوترهایی که شبکه بیت کوین را تشکیل می‌دهند، نود یا گره نامیده می‌شوند.

نود یا گره چیست؟

هر کامپیوتر یا بخشی که در انجام و تایید و تصدیق تراکنش های شبکه بیت کوین نقشی ایفا میکند را نود یا گره میگوند.نودها به صورت گسترش یافته در سرتاسر جهان پخش شده اند و در یک محیط خاص استقرار ندارند.

در این ساختار، بلاک‌چین بیت‌کوین به شیوه‌ای غیرمتمرکز مورد استفاده قرار می‌گیرد. با این حال، شبکه‌های بلاک‌چین‌ خصوصی و متمرکز که کامپیوترهای تشکیل‌دهنده‌اش متعلق به یک نهاد واحد هستند و توسط آن اداره می‌شوند، نیز وجود دارند. ​

در یک بلاک‌چین، هر نود دارای سوابق کامل داده‌هایی است که از زمان شروع به کار روی بلاک‌چین ذخیره شده‌اند. در مورد بیت کوین، این‌ داده‌ها شامل کل تاریخ تمام تراکنش های بیت‌کوین است. اگر در داده‌های یک نود خطا رخ دهد، آن نود می‌تواند از هزاران نود دیگر به عنوان مرجع برای اصلاح خود استفاده کند. به این ترتیب، هیچ یک از نودهای شبکه نمی‌تواند اطلاعات درون آن را تغییر دهد. به همین دلیل، تاریخچه تراکنش‌های موجود در هر بلوک که بلاک‌چین بیت‌کوین را تشکیل می‌دهند، برگشت‌ناپذیر است. ​

اگر یک کاربر در سوابق تراکنش‌های بیت‌کوین تغییر ایجاد کند، تمام نودهای دیگر به یکدیگر رجوع کرده و به راحتی نود دارای اطلاعات نادرست را مشخص می‌کنند. این سیستم به ایجاد نظم دقیق و شفاف رویدادها کمک می‌کند. برای بیت‌کوین، این اطلاعات فهرستی از تراکنش‌ها است، اما سایر شبکه‌های بلاک‌چین‌ می‌توانند اطلاعاتی مانند قراردادهای قانونی، مدارک شناسایی دولتی، یا موجودی محصول یک شرکت را در خود جای دهد. ​

به منظور تغییر نحوه کار این سیستم یا اطلاعات ذخیره‌شده در آن، اکثریت توان محاسباتی شبکه غیرمتمرکز باید بر سر تغییرات مذکور به توافق برسند. این کار تضمین می‌کند که هر تغییری که رخ می‌دهد به نفع اکثریت است. ​

آیا بلاکچین به شفافیت کمک میکند؟

به دلیل ماهیت غیرمتمرکز بلاک‌چین بیت‌کوین، هر کسی می‌تواند همه تراکنش‌ها را با یک‌ نود شخصی یا استفاده از جستجوگر بلاک‌چین به صورت زنده مشاهده کند. هر نود یک کپی زنجیره را در خود دارد که با تایید و اضافه شدن بلوک‌های جدید به روز می‌شود. یعنی اگر بخواهید می‌توانید مسیر انتقال یک بیت‌کوین را پیگیری کنید. ​

آیا فناوری بلاک‌چین امن است؟

تکنولوژی بلاک‌چین امنیت و اعتماد را به چندین طریق تامین می‌کند. 

اول) بلوک‌های جدید همیشه به صورت خطی و زمانی ذخیره می‌شوند. یعنی، آن‌ها همیشه به “آخر” بلاک‌چین اضافه می‌شوند. اگر نگاهی به بلاک‌چین بیت‌کوین بیندازید، خواهید دید که هر بلوک دارای یک جایگاه مشخص یا “ارتفاع” است. تا نوامبر ۲۰۲۰، این ارتفاع به ۶۵۶۱۹۷ بلوک رسیده‌است.

دوم)بعد از اینکه یک بلوک به انتهای زنجیر اضافه شد، برگشت به عقب و تغییر محتوای بلوک بسیار دشوار است مگر اینکه اکثریت به توافق برسند. به این دلیل که هر بلوک شامل هش (Hash – درهم سازی) خودش، همراه با هش بلوک پیشین، و همچنین برچسب زمانی ذکر شده است. کدهای هش توسط یک تابع ریاضی ایجاد می‌شوند که اطلاعات دیجیتال را به رشته‌ای از اعداد و حروف تبدیل می‌کند. اگر این اطلاعات به هر طریقی ویرایش شوند، کد هش نیز تغییر می‌کند.

رابطه این توضیحات با مسئله امنیت به این صورت است: اگر یک هکر بخواهد با تغییر هش اقدام به سرقت بیت‌کوین دیگران کند، تنها با تغییر کپی خودش نمی‌تواند کپی‌های سوابق دیگران را نیز تغییر دهد. وقتی دیگر نودها کپی‌های خود را با یکدیگر مطابقت دهند، خواهند فهمید که نسخه هک‌شده متفاوت است و به همین دلیل به عنوان یک نسخه غیرقانونی از زنجیره خارج می‌شود.

موفقیت چنین هکی مستلزم آن است که هکر به طور همزمان ۵۱ % نسخه‌های بلاک‌چین را کنترل کرده و تغییر دهد تا نسخه جدید آن‌ها تبدیل به نسخه اکثریت و در نتیجه، زنجیره مورد توافق شود. چنین حمله‌ای همچنین به مقدار زیادی پول و منابع نیاز دارد زیرا هکرها باید تمام بلوک‌ها را مجددا تغییر دهند، چون بلوک‌های پیشین حالا دارای برچسب‌ زمانی و کد هش متفاوتی هستند.

با توجه به اندازه و سرعت رشد شبکه بیت‌کوین، هزینه انجام چنین کاری غیر قابل تصور است . این کار نه تنها بسیار پرهزینه است، بلکه به احتمال زیاد بی‌فایده هم خواهد بود. زیرا اعضای شبکه متوجه چنین تغییرات شدیدی در بلاک‌چین شده و به نسخه جدیدی از زنجیره که تحت‌تاثیر هک قرار نگرفته منتقل می‌شوند. این مساله باعث می‌شود که ارزش نسخه مورد حمله قرارگرفته بیت‌کوین کاهش یابد، و در نهایت این کار را بی‌ثمر شود، زیرا عامل حمله یک دارایی بی‌ارزش را در اختیار می‌گیرد. در صورت حمله عامل تهدیدکننده به نسخه جدید، باز هم همین فرایند تکرار می‌شود. این سیستم به این شکل ساخته شده‌است تا مشارکت در شبکه از نظر اقتصادی سودآورتر از حمله به آن باشد.

بلاک چین و بیت کوین

آیا بلاک چین همان بیت کوین است؟

بلاکچین یکی از زیر ساخت های بیت کوین است. هدف از بلاک‌چین این است که بتوان اطلاعات دیجیتال را بدون امکان ویرایش، ثبت و توزیع کرد. فن‌آوری بلاک‎چین برای اولین بار در سال ۱۹۹۱ توسط استوارت هابر و دبلیو. اسکات سورنتا، دو محقق که می‌خواستند سیستمی را پیاده‌سازی کنند که برچسب زمانی اسناد در آن دستکاری نشود، تشریح شد. اما اولین بار تقریبا دو دهه بعد، با راه‌اندازی بیت‌کوین در ژانویه ۲۰۰۹، بلاک‌چین در دنیای واقعی کاربرد یافت.

پروتکل بیت کوین براساس یک بلاک‎چین ساخته شده‌است. ساتوشی ناکاموتو (نام مستعار سازنده بیت کوین) در یک مقاله تحقیقاتی با معرفی این پول دیجیتال، آن را به صورت “یک سیستم پول الکترونیکی جدید که کاملا بصورت همتا‌به‌همتا (P2P) بوده و نیاز به هیچ شخص ثالث معتمد ندارد” توصیف کرد.

نکته کلیدی در اینجا این است که بیت کوین صرفا از بلاک‎چین به عنوان ابزاری برای ثبت شفاف یک دفترکل توزیع‌شده حاوی تراکنش‌ها‌ استفاده می‌کند، اما از لحاظ تئوری بلاک‎چین می‌تواند برای ثبت تغییر ناپذیر هر نوع از داده استفاده شود. همانطور که در بالا گفته شد، این امر می‌تواند شامل معاملات، رای‌ها در انتخابات، موجودی محصول، مشخصات شناسایی، اسناد ملکی و خیلی چیزهای دیگر باشد.

کاربردهای بلاک‎چین چیست؟

همانطور که حالا می‌دانیم، بلوک‌های شبکه بلاک‌چین بیت‌کوین، داده‌های تراکنش‌های مالی، را ذخیره می‌کنند. اما به نظر می‌رسد که بلاک‎چین در واقع روشی قابل‌اعتماد برای ذخیره داده‌ها در انواع دیگر تراکنش‌ها نیز هست.

والمارت، فایزر، ای آی جی، زیمنس، و یونیلیور تنها برخی از شرکت‌هایی هستند که در حال حاضر از فناوری بلاک‎چین استفاده می‌کنند. برای مثال، آی بی ام برای ردیابی مسیری که محصولات غذایی تا رسیدن به مقصد خود طی می‌کنند، یک شبکه بلاک‌چین ایجاد کرده است.

دلیل این کار این است که صنعت مواد غذایی شاهد شیوع بیماری‌های بسیاری مانند ای‌کولی، سالمونلا، لیستریا و همچنین آلودگی تصادفی مواد غذایی به مواد خطرناک بوده است. در گذشته، هفته‌ها طول می‌کشید تا منبع شیوع و یا علت بیماری ناشی از محصولات خوراکی پیدا شود.

استفاده از بلاک‌چین به برندها این توانایی را می‌دهد که مسیر یک محصول غذایی را از مبدا تا توقف‌های در طول مسیر، و تحویل نهایی آن، ردیابی کنند. همچنین این شرکت‌ها هم اکنون می‌توانند هر چیز دیگری که ممکن است با این محصولات در تماس بوده را شناسایی کنند، که باعث می‌شود که مشکل خیلی زودتر شناسایی شده و به طور بالقوه موجب نجات جان انسان‌ها شود.

۱- بلاک چین در بانکداری و مالی

 

​شاید هیچ صنعتی بیش از بانکداری از پیاده‌سازی بلاک‌چین در فعالیت‌های تجاری خود سود نمی‌برد. موسسات مالی تنها در طول روزها و ساعات کاری فعالیت می‌کنند. هم چنین، حتی اگر شما مبلغی‌ را در طول ساعات کاری واریز کنید، به دلیل حجم بالای تراکنش‌های بانکی، انجام فرایند بازهم می‌تواند یک تا سه روز طول بکشد. اما فناوری بلاک‌چین هرگز تعطیلی ندارد. ​

با بکارگیری بلاک‌چین در بانک‌ها، مشتریان می‌توانند صرف نظر از ساعت و یا روز هفته، انجام تراکنش خود را در کم‌تر از ۱۰ دقیقه شاهد باشند،که اساسا زمان لازم برای افزودن یک بلوک به زنجیره بلاک‌چین است.

با بلاک‌چین، بانک‌ها همچنین امکان می‌یابند که وجوه بین موسسات را با سرعت و ایمنی بالاتری مبادله کنند. برای مثال، در خریدوفروش سهام، فرآیند تسویه و تایید می‌تواند تا سه روز (‏یا بیشتر، در صورت تجارت بین‌المللی)‏ طول بکشد، به این معنی که پول و سهام برای آن دوره زمانی مسدود می‌شود. ​

با توجه به حجم مبالغ مورد نظر، فاصله چند روزه انتقال پول می‌تواند هزینه‌های قابل‌توجهی را برای بانک‌ها به همراه داشته باشد. بانک اروپایی سانتاندر و شرکای تحقیقاتی اش صرفه‌جویی بالقوه کاربرد فناوری بلاک‌چین را بین ۱۵ تا ۲۰ میلیارد دلار در سال قرار براورد کرده‌اند. ​

بلاک چین در خدمت پول

۲- بلاک چین در خدمت پول

بلاک‌چین بستر رمزارزها مانند بیت‌کوین است. دلار آمریکا توسط بانک مرکزی فدرال کنترل می‌شود. با این سیستم مرکزی مرجع، داده‌های کاربران و پول رایج تحت اختیار بانک یا دولت است. اگر بانک کاربر هک شود، اطلاعات خصوصی او در معرض خطر قرار می‌گیرد. اگر این بانک ورشکسته شده یا در کشوری با یک دولت بی‌ثبات قرار گرفته باشد، ارزش پول می‌تواند دچار سقوط شود. اینها نگرانی‌هایی هستند که بیت‌کوین برای اولین بار از دل آن‌ها به وجود آمد و توسعه یافت.

با گسترش کارایی بلاک‌چین در یک شبکه متشکل از کامپیوترها، این فناوری به بیت‌کوین و دیگر رمزارزها اجازه می‌دهد تا بدون نیاز به یک نهاد مرکزی عمل کنند. این امر نه تنها ریسک را کاهش می‌دهد بلکه بسیاری از هزینه‌های پردازش و تراکنش را نیز حذف می‌کند. بلاک‌چین همچنین می‌تواند برای افرادی که در کشورهای دارای ارزهای ناپایدار یا زیرساخت‌های مالی نامناسب هستند، پولی با ثبات‌تر و کاربردی‌تر و شبکه‌ای وسیع‌تر از افراد و موسسات برای تجارت داخلی و بین‌المللی فراهم کند.

استفاده از کیف پول دیجیتال به عنوان حساب‌های پس‌انداز و یا به عنوان ابزار پرداخت به ویژه برای کسانی که مدارک شناسایی دولتی ندارند، بسیار قابل توجه است. برخی از کشورها ممکن است درگیر جنگ بوده یا دولت‌هایی داشته باشند که فاقد زیرساخت‌های مناسب برای ارائه مشخصات هویتی هستند. شهروندان چنین کشورهایی ممکن است به حساب پس‌انداز یا حساب‌های جاری دسترسی نداشته و بنابراین ناتوان از پس‌انداز امن دارایی خود باشند.

۳- بلاک چین در کمک رسانی به بهداشت و درمان

ارائه‌کنندگان خدمات بهداشت و درمان می‌توانند از فناوری بلاک‌چین برای ذخیره امن سوابق پزشکی بیماران خود بهره ببرند. زمانی که یک پرونده پزشکی ایجاد و امضا می‌شود، می‌تواند در بلاک‌چین ثبت شود، که به بیماران اطمینان می‌دهد که این سوابق را نمی توان تغییر داد. این سوابق سلامت شخصی را می توان با یک کلید خصوصی بر روی‌ بلاک‌چین رمزگذاری و ذخیره کرد، به طوری که تنها توسط افراد خاصی در دسترس باشند و در نتیجه حریم خصوصی را تضمین کنند . ​

۴- سوابق مالکیت با بلاک چین

اگر تجربه مراجعه به دفاتر ثبت اسناد را داشته باشید ، خواهید دانست که روند ثبت حقوق مالکیت دشوار و ناکارآمد است. امروزه، یک سند فیزیکی باید به کارمند در دفتر ثبت اسناد تحویل دهید تا به صورت دستی وارد پایگاه‌داده مرکزی کشور شود. در صورت بروز اختلاف در مالکیت، ادعاهای مالکیت باید با دفاتر عمومی تطبیق داده شوند. ​

این فرآیند نه تنها پرهزینه و زمانبر است بلکه خطای انسانی هم در آن دخیل است، که در آن صورت هر ناهماهنگی پیگیری مالکیت اموال را سختتر می‌سازد. بلاک‌چین می‌تواند نیاز به اسکن اسناد و پی‌گیری اسناد فیزیکی را در دفاتر ثبت محلی از بین ببرد. اگر مالکیت دارایی بر روی بلاک‌چین ذخیره و تایید شود، صاحبان می‌توانند اطمینان کنند که کار سندها دقیق بوده و ثبت دائم شده‌ است.

۵- بلاک چین؛ قراردادهایی از جنس هوشمندی

​قرارداد هوشمند یک کد کامپیوتری است که می‌تواند به منظور تسهیل، تایید و یا مذاکره در مورد قرارداد، بر بستر بلاک‌چین ایجاد شود. قراردادهای هوشمند تحت مجموعه‌ای از شرایط مورد توافق کاربران عمل می‌کنند. زمانی که این شرایط برآورده می‌شوند، موراد مورد توافق به طور خودکار انجام می‌شود. مثلا با انجام پرداخت از طرف خریدار، دسترسی به کالا یا خدمات خریداری شده به طور خودکار از سوی فروشنده برای او باز می‌شود، و در صورت عدم تامین شرایط توسط فروشنده، مبلغ به طور خودکار به خریدار مرجوع می‌گردد. این امر باعث حذف هزینه‌ها و فرآیندهای مربوط به استفاده از یک میانجی شخص ثالث یا وکیل می‌شود. ​

۶- بلاک چین در زنجیره تامین

همانطور که قبلا اشاره شد، تامین کنندگان مواد غذایی IBM می‌توانند از بلاک‌چین برای ثبت منشا موادی که خریداری کرده‌اند، استفاده کنند. این کار به شرکت‌ها اجازه می‌دهد تا اعتبار محصولات و همچنین برچسب‌های رایج مانند “ارگانیک”، “محلی” و “تجارت منصفانه” را تایید کنند. ​

۷- رای گیری شفاف با بلاک چین

همانطور که گفته شد، از بلاک‌چین می توان برای تسهیل یک سیستم رای‌گیری مدرن استفاده کرد. همان طور که در انتخابات میان‌دوره‌ای نوامبر ۲۰۱۸ در ویرجینیای غربی مورد آزمایش قرار گرفت، رای‌گیری با کمک فناوری بلاک‌چین پتانسیل حذف تقلب انتخاباتی و افزایش مشارکت رای دهندگان را دارد. استفاده از بلاک‌چین مداخله در آرا را تقریبا غیر ممکن می‌سازد که سبب کاهش پرسنل مورد نیاز برای برگزاری انتخابات، و ارائه فوری نتایج به مقامات می‌شود. ​

مزیت های بلاک چین

مزایای بلاک‌چین

هر تکنولوژی نو ظهوری دارای مزایای بسیاری میباشد. بلاک چین سالیان سال است که نظریه پردازی شده است ولی با بیت کوین غوغای جدیدی به پا کرده است. بیت کوین نجات بخش تکنولوژی بلاک چین نیز بوده است. مزیت هایی که در ذیل به تفکیک سازمان ها را برای استفاده از بلاک چین ترغیب میکند.

۱- بلاک چین با دقت بالا

تراکنش ها بر بستر بلاک‌چین توسط یک شبکه از هزاران کامپیوتر تایید می‌شوند. این کار تقریبا مشارکت انسان در فرآیند تایید را حذف می‌کند و منجر به خطای انسانی کم‌تر و ثبت دقیق اطلاعات می‌شود. حتی اگر یک کامپیوتر در شبکه مرتکب اشتباه محاسباتی شود، این خطا تنها در یک نسخه از بلاک‌چین رخ می‌دهد. برای اینکه این خطا به بقیه بلاک‌چین برسد، لازم است که حداقل ۵۱ % از کامپیوترهای شبکه این خطا را تکرار کنند، که برای یک شبکه با بزرگی و سرعت رشد بیت کوین تقریبا ناممکن است. ​

۲- بلاک چین و تمرکز زدایی

بلاک‌چین هیچ اطلاعاتی را در یک مکان مرکزی واحد ذخیره نمی‌کند. در عوض، نسخه بلاک‌چین کپی شده و در یک شبکه از کامپیوترها پخش می‌شود. هر زمان که یک بلوک جدید به بلاک‌چین اضافه می‌شود، هر کامپیوتر در شبکه برای انعکاس تغییر، بلاک‌چین خود را به روز رسانی می‌کند. با گسترش این اطلاعات در یک شبکه، به جای ذخیره آن در یک پایگاه‌داده مرکزی، مداخله در بلاک‌چین دشوارتر می‌شود. اگر یک نسخه بلاک‌چین توسط هکرها مورد حمله قرار بگیرد، تنها یک کپی از اطلاعات، به جای کل شبکه، به خطر می‌افتد.

۳- تراکنش‌های موثر در بلاک چین

همانطور که در بالا توضیح داده شد، این زنجیره ۲۴ ساعت در روز، هفت روز در هفته و ۳۶۵ روز در سال کار می‌کند. تراکنش ها می‌توانند در کم‌تر از ۱۰ دقیقه تکمیل شوند و بعد از تنها چند ساعت امن محسوب می‌شوند. ​

۴- تراکنش‌های خصوصی با بلاک چین

بسیاری از شبکه‌های بلاک‌چین به عنوان پایگاه‌های داده عمومی عمل می‌کنند، به این معنی که هر کسی با یک ارتباط اینترنتی می‌تواند لیستی از تاریخچه تراکنش‌های شبکه را مشاهده کند. اگرچه کاربران می‌توانند به جزییات مربوط به تراکنش ها دسترسی داشته باشند، اما نمی‌توانند به اطلاعات مربوط به کاربرانی که این تراکنش ها را انجام می‌دهند، دست یابند. برخلاف تصور رایج، تراکنش‌ها در شبکه‌های بلاک‌چین، مانند بیت کوین، ناشناس نیستند، بلکه صرفا محرمانه هستند. ​

به این معنی که، زمانی که یک کاربر معاملات عمومی انجام می‌دهد، کد منحصر به فرد وی که کلید عمومی نامیده می‌شود، به جای اطلاعات شخصی، بر روی بلاک‌چین ثبت می‌شود. اگر شخصی در تراکنشی که نیازمند شناسایی است، یک خرید با بیت‌کوین انجام داده باشد، هویتش همچنان با آدرس بلاک‌چین وی مرتبط است. اما تراکنش، حتی اگر با نام کاربر مرتبط باشد، هیچ نوع اطلاعات شخصی را آشکار نمی‌کند. ​

۵- بلاک چین با تراکنش ایمن

زمانی که یک تراکنش ثبت می‌شود، اعتبار آن باید توسط شبکه بلاک‌چین تایید شود. هزاران کامپیوتر در بلاک‌چین برای تایید صحت جزئیات خرید، فعالیت می‌کنند. پس از تایید توسط یک کامپیوتر، تراکنش به بلوک بلاک‌چین اضافه می‌شود. هر بلوک روی بلاک‌چین حاوی هش منحصر به فرد خود و هش منحصر به فرد بلوک قبلیش است. وقتی اطلاعات یک بلوک به هر طریقی ویرایش می‌شود، کد هش خود بلوک تغییر می‌کند، اما کد هش بلوک بعدیش بی‌تغییر باقی می‌ماند. این اختلاف، تغییر اطلاعات بدون آشکار شدن را در بلاک‌چین بسیار دشوار می‌سازد. ​

۶- شفافیت مزیت اصلی بلاک چین

​بیشتر شبکه‌های بلاک‌چین‌ نرم‌افزارهای کاملا متن‌باز یا open-source هستند. این بدان معنی است که هر کسی می‌تواند کد آن را ببیند. این امر به حسابرسان این توانایی را می‌دهد تا به بررسی امنیت رمزارزهایی مانند بیت‌کوین بپردازند. این امر همچنین به این معنی است که هیچگونه مرجع رسمی برای بررسی اینکه کد بیت‌کوین توسط چه کسی کنترل شده یا چگونه ویرایش می‌شود، وجود ندارد. به همین دلیل، هر کسی می‌تواند تغییرات یا ارتقا سیستم را پیشنهاد دهد. اگر اکثریت کاربران شبکه موافق باشند که نسخه جدید کد مربوط به ارتقا، سالم و کارامد است، آنگاه می‌توان بیت کوین را به روز رسانی کرد. ​

۷- بانکداری برای محرومان

شاید مهمترین جنبه این بیت‌کوین و بلاک‌چین این است که همه، صرف‌نظر از قومیت، جنسیت، یا پیشینه فرهنگی، می‌توانند از آن استفاده کنند.

۲ میلیارد بزرگ‌سال، عمدتا در کشورهای در حال توسعه، به هیچ نوع حساب بانکی یا امکانی برای پس‌انداز پول یا دارایی خود دسترسی ندارند. پول کمی که این افراد به دست می‌آورند اغلب به صورت نقد پرداخت می‌شود که امکان سرقت و بروز مشکلات دیگر برای آن وجود دارد. بلاک‌چین بستری را فراهم می‌کند که در آن این افراد می‌توانند پول خود را به طور ایمن در کیف پول دیجیتال نگهداری کنند. ​

محدودیت های بلاک چین

فارغ از توسعه تکنولوژی بلاک چین محدودیت ها در هر تکنولوژی اجتناب ناپذیر میباشد. این محدودیت ها باعث پیشرفت تکنولوژی نمیباشد زیرا با ایده پردازی در سازمان محدودیت ها به مرور رفع میشود. در ذیل تعدادی از محدودیت ها را می شماریم.

 

پیچیدگی

فناوری بلاک‌چین شامل واژگان کاملا جدیدی است. با اینکه این فناوری رمزارزها را به عموم مردم شناسانده، اما همچنان بسیار پیچیده و پر از اصطلاحات تخصصی است. خوشبختانه تلاش‌های متعددی برای ارائه فرهنگ واژگان جامع و آسان برای شناخت این فناوری در حال صورت گرفتن است. ​

اندازه شبکه

بلاک‌چین (‏مانند همه سیستم‌های توزیع‌شده) چندان در برابر هکرها و حملات مخرب مقاوم نیستند. هرچند یکی از ویژگی‌های اصلی این سیستم‌ها “ضد شکست” بودنشان است، یعنی می‌توانند به حملات پاسخ داده و سپس قوی‌تر شوند. ​با اینحال، برای این منظور، وجود شبکه‌ای بزرگ از کاربران مورد نیاز است. اگر یک شبکه بلاک‌چین، یک ساختار قوی با شبکه‌ای گسترده از نودها نداشته نباشد، ایجاد امنیت کامل دشوارتر می‌شود. ​

هزینه‌های تراکنش، سرعت شبکه

بیت کوین با اینکه در سال‌های اولیه پیدایش خود با عنوان “کاربرد تقریبا رایگان” معرفی شد، هزینه‌های تراکنش قابل‌توجهی دارد. همچنین شبکه بیت‌کوین تنها می‌تواند در هر ثانیه ۷ تراکنش را پردازش کند. هر تراکنش حدود ۲۰ / ۰ دلار هزینه دارد و تنها می‌تواند ۸۰ بایت داده را ذخیره کند.

همچنین جنبه سیاسی استفاده از بلاک‌چین بیت‌کوین برای ذخیره اطلاعات را نیز باید در نظر گرفت. این مسئله به حباب اطلاعات مربوط بوده و اغلب ناخوشایند طلقی می‌شود، زیرا ماینرها را مجبور به پردازش و ثبت مجدد اطلاعات می‌کند. ​

خطای انسانی

اگر از یک بلاک‌چین به عنوان پایگاه‌داده استفاده شود، اطلاعات وارد شده به پایگاه‌داده باید دارای کیفیت بالایی باشند. داده‌های ذخیره‌شده روی یک بلاک‌چین لزوما قابل‌اعتماد نیستند، بنابراین در وهله اول باید داده‌ها بطور دقیق ثبت شوند. ​

نقص امنیتی غیرقابل‌اجتناب

 

یک نقص امنیتی قابل‌توجه در بیت کوین و دیگر شبکه‌های بلاک‌چین وجود دارد: اگر بیش از نیمی از کامپیوترها به عنوان نودهای شبکه دروغ بگویند، این دروغ تبدیل به حقیقت خواهد شد. این رویداد “حمله ۵۱ درصد” نامیده می‌شود و در زمان راه‌اندازی شبکه بیت‌کوین، توسط ساتوشی ناکاموتو برجسته شد. ​

به همین دلیل، استخرهای استخراج (Mining pool) بیت‌کوین به دقت توسط مجموعه کاربران نظارت می‌شوند تا تضمین شود که هیچ‌کس ناخواسته چنین سلطه‌ای را بر شبکه‌ به دست نمی‌آورد. ​

مسائل سیاسی در صعنت

از آنجا که پروتکل‌های بلاک‌چین فرصتی را برای پیاده‌سازی مدل‌های حکومت در بستر دیجیتال ایجاد کرده‌اند، و این که ماینرها اساسا در حال شکل‌‌ دادن به نوعی از مدل حکومت مبتنی بر انگیزه اقتصادی هستند، موارد زیادی از اختلافات در فضای عمومی صنعت بلاک‌چین وجود داشته ‌است. ​

این اختلاف‌نظرها یکی از ویژگی‌های بارز صنعت بلاک‌چین بوده و اغلب درباره مسئله یا رویداد “فورکینگ” یک بلاک‌چین برجسته‌تر می‌شود. فرآیند فورکینگ یا فورک شدن به معنی به روز رسانی پروتکل بلاک چین در زمانی است که اکثریت کاربران آن بلاک چین با آن این امر موافقت کرده‌ باشند. ​

این مباحثات در فضای جامعه بلاک‌چین، تخصصی و گاهی پرسر وصدا هستند، اما برای کسانی که به ترکیب دموکراسی، اجماع نظر و فرصت‌های جدید برای تجربه مدل‌های حکومت دیجیتال به واسطه شبکه بلاک‌چین علاقه‌مندند، می‌توانند جذاب باشند. ​

سوالات متداول

بلاک چین به زبان ساده یک دیتابیس غیر متمرکز میباشد که نودها یا گره ها آن را کنترل میکنند

بیت کوین بر روی بلاک چین پیاده سازی شده است و بلاک چین دیتابیس بیت کوین میباشد در حقیقت بیت کوین واحد پول و بلاک چین فنآوری استفاده شده در بیت کوین است

خیر. به منظور خرید بیت کوین تنها نیاز به کیف پول دارید که فرهادمارکت این ابزار را برای شما در نظر گرفته است.

خیر . بلاک چین کاربردهای زیادی دارد. در واقع توسعه بلاک چین قبل از وقوع بیت کوین بوده است ولی با نام بیت کوین مطرح شده است

۰ (۰ امتیاز)
0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments