هاوینگ بیت کوین چیست؟| فرهادمارکت

هاوینگ بیت کوین چیست؟
زمان مطالعه ۶ دقیقه

 هاوینگ رخدادی است که طی آن، پاداش ایجاد بیت­ کوین­ های جدید به نصف کاهش می­یابد. این اتفاق هر چهار سال یک بار تکرار می­شود.

خیلی از ما می­دانیم که موجودی بیت­ کوین محدود است. به محض اینکه ۲۱ میلیون سکه تولید شود، شبکه تولید سکه را متوقف خواهد کرد. همین موضوع یکی از دلایل اصلی است که به بیت ­کوین لقب «طلای دیجیتال» داده شده است  درست مثل فلز زرد، مقدار بیت‌کوین نیز در این جهان محدود است و روزی خواهد رسید که همه بیت­ کوین­­ ها استخراج خواهند شد.

در حال حاضر حدود ۱۸ میلیون بیت­ کوین در گردش است که تقریبا ۸۵٪ از موجودی کل را شامل می­شود اما این بدان معنا نیست که این رمزارز قرار است به زودی به حد نهایی خود برسد. علت این موضوع وجود پروتکلی است که از همان ابتدا در کد این بلاک چین قرار داده شده است: در هر ۲۱۰،۰۰۰ بلوک استخراجی، فرآیندی که اصطلاحا «هاوینگ» نامیده می­شود توسط بلاک‌چین اجرا می­شود و تولید بیت­ کوین ­های جدید دشوارتر می­شود  درست مثل استخراج طلا که با گذشت زمان یافتن ذخایر جدید چالش برانگیزتر می­شود.

به طور خاص­تر بایستی بگوییم که پروتکل باعث می­شود تا پاداش بلوک به نصف کاهش پیدا کند. بنابراین هر بار که هاوینگ بیت­ کوین اتفاق می­افتد، پاداش ماینرها از محل تأیید معاملات به نصف کاهش می­یابد.

هاوینگ

پاداش بلوک چیست؟

به طور خلاصه، پاداش بلوک یعنی مقدار بیت­ کوینی که یک ماینر به ازای هر بلوکی که به شبکه اضافه می­کند دریافت می­کند.

برای توضیح بیشتر این مفهوم، شرح مختصری از ریشه ­های بیت­ کوین – بلاک چین ارائه می­کنیم. به زبان ساده، بلاک چین یک دفتر کل دیجیتال است که اطلاعات مربوط به تراکنش­های خود را در بلوکهایی با اندازه تقریبی یک مگابایت ذخیره می­کند. به عنوان مثال، هنگامی که شخص الف بیت­ کوین را برای شخص ب ارسال می­کند، این تراکنش به همراه حدود ۵۰۰ تراکنش دیگر که در زمانی تقریبا مشابه انجام شده ­اند در یک بلوک ذخیره می­شود.

پاداش بلوک مقدار رمزارزی است که ماینرها در صورت حل موفق اعتبارسنجی یا استخراج یک بلوک جدید از طریق حل مسئله­ های بسیار پیچیده ریاضی با کمک سخت­ افزار استخراج خود دریافت می­کنند. این پاداش در ازای کاری پرداخت می­شود که آنها برای آن زحمت کشیده­ اند.  

ماینرها پس از هاوینگ بعدی چه مقدار بیت کوین دریافت خواهند کرد؟

هر بلوک جدید ۶٫۲۵ بیت­ کوین تولید خواهد کرد. این پاداش در بدو ایجاد هشت برابر میزان کنونی بود.

هنگامی که بیت­ کوین در سال ۲۰۰۹ راه­ اندازی شد، ماینرها برای هر بلوک ۵۰ بیت­ کوین دریافت می­کردند. بنابراین، قبل از اینکه هاوینگ بعدی در نوامبر ۲۰۱۲ اتفاق بیفتد ۱۰٫۵۰۰٫۰۰۰ بیت ­کوین ایجاد شده بود. از آن زمان به بعد، ماینرها ۲۵ بیت کوین برای هر بلوک دریافت می­کردند.

به نظر می­رسد این میزان پاداش بیش از حد سخاوتمندانه باشد (بر اساس ارزش فعلی بیش از ۳۶۵،۰۰۰ دلار به ازای هر بلوک)، اما در آن زمان شبکه تازه شروع به توسعه کرده بود و هیچکس به طور قطعی نمی­دانست که آیا مردم برای این موضوع آن قدر اهمیت قائل خواهند شد که توان پردازش رایانه خود را به بلاک چین بیت ­کوین اختصاص دهند و آن را زنده نگه دارند.

هاوینگ چیست

چه چیزی به صنعت استخراج قدرت می بخشد و آیا این شرایط پایدار است؟

واقعیت دیگری که باید در نظر گرفت این است که بالاترین قیمت بیت­ کوین در بازار در آن دوره ۳۱ دلار در ژوئن ۲۰۱۱ بود، اما بعداً این «حباب» ترکید و بیت کوین قبل از پایان سال به قیمت ۲ دلار بازگشت. با این وجود در نهایت، ماینینگ (استخراج) برای کسانی که زودتر وارد شده بودند بسیار سودآور بود. به همین دلیل است که منتقدین بیت­ کوین آن را یک ترفند پانزی می­نامند.

دومین هاوینگ بیت ­کوین در ۶ ژون ۲۰۱۶ اتفاق افتاد، زیرا بلوک شماره ۴۲۰،۰۰۰ تولید شد و ماینرها گرفتن پاداش ۱۲٫۵ بیت­کوینی برای هر بلوک جدید را آغاز کردند (نرخ کنونی). هاوینگ سوم باعث میگردد تا این نرخ باز هم نصف شود و جایزه بلوک به ۶٫۲۵ بیت کوین کاهش یابد که با توجه به قیمت فعلی بازار حدود ۴۵۰۰۰ دلار خواهد بود.

هاوینگ بیت کوین

هاوینگ بعدی بیت کوین چه زمانی اتفاق خواهد افتاد؟

این اتفاق در ۱۱ یا ۱۲ مه رخ خواهد داد که تاریخ دقیق با توجه به محل اقامت شما تعیین می­گردد.

البته این تاریخ قطعی نیست چرا که ممکن است سرعت تولید بلوک­ های جدید تند یا کند شود. به طور متوسط، در هر ده دقیقه یک بلوک توسط شبکه تولید می­شود.

انتظار می­رود آخرین هاوینگ در سال ۲۰۲۴ و با استخراج بیت­ کوین ۲۱ میلیونم انجام شود. پس از این اتفاق، اعطای پاداش بلوکی به ماینرها متوقف خواهد شد، اما سایر منابع درآمدی نظیر هزینه تراکنش پابرجا خواهند بود و ماینرها خواهند توانست این درآمدها را کسب کنند.

آیا ماینرهای بیت کوین همچنان به این موضوع علاقه خواهند داشت؟

ممکن است برخی بازیگران کوچکتر مجبور به ترک این صنعت شوند (یا دست­کم مجبور شوند تا سخت­ افزار خود را ارتقا دهند).

در این مرحله، بخش عمده­ای از استخراج بیت ­کوین توسط غول­ هایی مانند بیت مین (یک شرکت مستقر در چین) انجام خواهد شد. ارزش این شرکت در مقطعی از سال ۲۰۱۸ بالغ بر ۱۲ میلیارد دلار بود. بیت مین بلوک­ها را با هزاران دستگاه پر سر و صدا، بسیار قدرتمند و پر مصرف اعتبارسنجی می­کند. این دستگاه­ها که ماینرهای مداری مجتمع با کاربری خاص نامیده می­شوند در قیاس با تجهیزات اولیه­ای که توسط دانشجویان یا افراد دیگر استفاده می­شوند، بسیار کارآمدتر هستند. 

هاوینگ بیتکوین

استخراج با استفاده از برق تولید

با کمتر شدن پاداش بلوک، آن دسته از تجهیزات استخراج که به سختی هزینه­ های تولید را تأمین می­کنند مجبور به ترک بازار خواهند شد. هنوز شرکت­ هایی وجود دارند که مایل به استخراج بیت­ کوین با نرخ کمتر هستند، اما ممکن است موجب افزایش تمرکزگرایی در بازار شوند (به عبارت دیگر، کیک بازار به تکه­ های کمتری تقسیم خواهد شد). با این حال، روش­های جدید و کارآمدتری برای استخراج بیت کوین می­توانند ظهور کنند و در نتیجه

شرکت­هایکوچک­تر نیز بتوانند در این بازار سهیم شوند. 

آیا قیمت بیت کوین تغییر خواهد کرد؟

از نظر تاریخی، قیمت بیت ­کوین بعد از هر بار هاوینگ افزایش یافته است، اما نهایتا این عرضه و تقاضا است که قیمت را تعیین می­کند.

اساساً، میزان عرضه بیت ­کوین با هاوینگ کاهش می­یابد و باعث کمبود این دارایی می­شود. اگر تقاضا نیز وجود داشته باشد، احتمال افزایش قیمت وجود دارد. البته سوابق تاریخی نیز در این زمینه وجود دارند. در ۲۸ نوامبر ۲۰۱۲  که پاداش بیت ک­وین برای اولین بار نصف شد، قیمت این رمزارز از ۱۱ دلار به ۱۲ دلار افزایش یافت و در طول سال آینده به صعود خود ادامه داد و در ۲۸ نوامبر ۲۰۱۳ به ۱۰۳۸ دلار رسید.

تقریباً چهار سال بعد، یک ماه قبل از دومین هاوینگ، قیمت بیت­ کوین در یک الگوی صعودی مشابه قرار گرفت. قیمت این رمزارز از ۵۷۶ دلار در روز ۹ ژوئن ۲۰۱۶ به ۶۵۰ دلار در ۹ ژوئیه ۲۰۱۶ افزایش یافت (روزی که پاداش بلوکی برای دومین بار در تاریخ نصف شد). مجددا در این برهه شاهد بودیم که قیمت بیت­ کوین در طی یک سال بعد روند افزایشی به خود گرفت و با وجود نوسانات مقطعی در ۹ جولای ۲۰۱۷ به ۲۵۲۶ دلار رسید.

آیا این اتفاق در مرحله بعدی هاوینگ نیز تکرار خواهد شد؟

 افراد شکّاک معتقدند که قیمت بیت­ کوین (افزایش ناشی از) هاوینگ بعدی را پیش­خور کرده است (قیمت حماسی ۲۰۱۹ را به یاد بیاورید، اما آیا این افزایش فقط یک رشد سیستماتیک کوتاه مدت بود؟). البته هیچ روش علمی برای اثبات این موضوع وجود ندارد.

ضمنا این صنعت تغییرات شدیدی را طی چهار سال گذشته تجربه کرده و رمزارزها و به ویژه بیت­ کوین به بخشی مهمی از اخبار اصلی تبدیل شد­ه ­اند. علی­ الخصوص با توجه به الگوهای قبلی که در بازه زمانی هاوینگ بیت کوین به وجود آمده­ اند، هنوز هم ممکن است بعضی از افراد برای استفاده از این فرصت وسوسه شوند.

بنابراین اگر تاریخ تکرار شود و قیمت بیتکوین در آوریل ۲۰۲۰ شروع به افزایش کند، آنگاه ممکن است معامله­ گران بیشتری از ترس اینکه فرصت را از دست بدهند، شروع به خرید بیت ­کوین کنند. در نتیجه این افزایش تمایل به خرید باعث تحریک تقاضا شده و تحریک قیمت را در پی خواهد داشت.

۰ (۰ امتیاز)
0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments