توکن های پوشش دار چیست؟ و چه کاربردی دارد؟| فرهادمارکت

توکن های پوشش دار
زمان مطالعه ۶ دقیقه

مقدمه

توکن پوشش ­دار به یک توکن رمزارز اتلاق می­گردد که به ارزش یک رمزارز دیگر وابسته و متصل باشد. این نوع توکن به آن دلیل پوشش­ دار نامیده می­شود که دارایی اصلی در داخل یک پوشش قرار می­گیرد (نوعی صندوقچه دیجیتال که امکان ایجاد نسخه پوشش­دار بر روی بلاک چین دیگر را فراهم می­کند).

دلیل استفاده از توکن های پوشش دار چیست؟

بلاک چین­ های مختلف عملکردهای متفاوتی را ارائه می­کنند. ضمنا امکان ارتباط بین آنها وجود ندارد. بلاک چین بیت­ کوین از وقایع بلاک چین اتریوم بی­ اطلاع است. اما توکن ­های پوشش ­دار می­توانند پل ­های ارتباطی بیشتری را بین بلاک چین­ های مختلف ایجاد کنند.

آیا تا کنون از اینکه نمی­توانید بیت­ کوین را در بستر اتریوم استفاده کنید احساس سرخوردگی کرده ­اید؟ یا عدم امکان استفاده از اتریوم در زنجیره اسمارت باینانس شما را افسرده کرده است؟ انتقال آسان سکه­ های موجود در یک بلاک چین خاص به یک بلاک چین دیگر امری غیرممکن است.

توکن ­های پوشش ­دار راهی هستند که از طریق آنها می­توان این محدودیت را از میان برداشت و دارایی­ های غیربومی را بر روی یک بلاک چین دیگر استفاده کرد.

توکنهای پوشش دار

توکن پوشش دار چیست؟

توکن پوشش ­دار نسخه توکن­ شده­ ای از یک رمزارز دیگر است. این توکن به ارزش دارایی ­ای وابسته است که نمایانگر آن است. ضمنا در حالت معمول امکان بازگشت به حالت اولیه در هر زمانی فراهم است. این نوع از توکن معمولا نماینده دارایی ­ای است که به صورت بومی در بلاک چین محل صدور آن دارایی وجود ندارد.

توکن پوشش­ دار را می­توان همانند یک استیبل­ کوین تصور کرد که ارزش آن از یک دارایی دیگر مشتق می­شود. در مورد استیبل­ کوین معمولا با یک ارز بی ­پشتوانه سر و کار داریم. اما در مورد توکن پوشش­ دار، معمولا یک دارایی وجود دارد که به صورت بومی بر روی یک بلاک چین دیگر زندگی می­کند. در واقع توکن پوشش دار را میتوان با پشتوانه نامید.

از آنجاییکه بلاک چین­ سیستم ­های مستقل و مجزا از هم دیگر هستند، روش مناسبی برای انتقال اطلاعات فی­ مابین آنها وجود ندارد. توکن­های پوشش ­دار قابلیت همکاری فی­ مابین بلاک چین­ های مختلف را افزایش می­دهند؛ بنابراین توکن­های مربوطه می­توانند از یک بلاک چین به بلاک چین دیگر انتقال داده شوند.

شایان ذکر است اگر شما یک کاربر عادی هستید، نباید نگران فرایند پوشانیدن و خارج کردن از پوشش باشید چرا که می­توانید توکن­های پوشش­ دار را همانند همه رمزارزهای دیگر معامله کنید..

نحوه کار توکن پوشش دار

در اینجا WBTC یا همان بیت­ کوین پوشش ­دار را به عنوان مثال مطرح می­کنیم که یک نسخه توکن ­شده از بیت ­کوین بر روی اتریوم است. WBTC یک توکن ERC-20 است که فرض می­شود رابطه یک به یک با ارزش بیت ­کوین دارد؛ وجود این رابطه باعث می­گردد تا بتوان به طور موثری از بیت­ کوین در شبکه اتریوم استفاده کرد.

توکن­ های پوشش­ دار معمولا به یک پشتیبان نیاز دارند  پشتیبان نهادی است که مقدار متناظری از دارایی را به عنوان مقدار پوشش­ دار نگهداری می­کند. پشتیبان می­تواند یک بازرگان، یک کیف ­پول چندامضایی، یک DAO یا حتی یک قرارداد هوشمند باشد. بنابراین در مورد WBTC، پشتیبان باید به ازای هر یک WBTC که ضرب می­شود نسبت به نگهداری یک بیت­ کوین اقدام کند. تاییدیه این ذخیره­سازی به صورت بر-زنجیره وجود دارد.

توکنهای پوشش دار

فرآیند پوشش سازی چگونه رخ می دهد؟

یک بازرگان بیت ­کوین را به منظور ضرب سکه برای یک پشتیبان می­فرستد. پشتیبان مطابق با میزان بیت­ کوین ارسالی نسبت به ضرب WBTC در بستر اتریوم اقدام می­کند. زمانی که بخواهیم WBTC را مجددا به بیت­ کوین تبدیل کنیم، بازرگان یک پیغام سوزاندن (ابطال) به پشتیبان ارسال می­کند و بیت­ کوین از حالت ذخیره خارج می­ شود. بنابراین در اینجا پشتیبان هم نقش پوشاننده و هم نقش خارج کننده از پوشش را بر عهده دارد. در خصوص WBTC، افزودن و حذف پشتیبان­ ها و بازرگان­ ها از طریق DAO انجام می­شود.

در حالیکه به عقیده برخی افراد، تتر یک توکن پوشش­ دار است؛ اما این موضوع به طور کامل صحت ندارد. در حالیکه تتر معمولا به صورت متناظر (یک به یک) با دلار آمریکا معامله می­شود، اما به ازای هر تتر دقیقا یک دلار پول فیزیکی در ذخایر وجود ندارد. در عوض، ذخیره ­ای از پول نقد و سایر معادل­ه های نقدی واقعی، دارایی ­ها و حساب های دریافتنی از محل وام­ ها تشکیل می­شود. با این حال، ایده تقریبا یکسانی در خصوص این دو حاکم است. هر توکن تتر به عنوان نوعی از نسخه پوشش­ دار یک دلار بدون پشتوانه عمل می­کند.

توکن های پوشش دار در بستر اتریوم

توکن­ های پوشش­ دار در بستر اتریوم توکن­ هایی از سایر بلاک چین­ ها هستند که با استاندارد ERC-20 مطابق دارند. بنابراین به عبارت دیگر، شما می­توانید از دارایی­ هایی در بستر اتریوم استفاده کنید که بومی اتریوم نیستند. همانگونه که انتظارش را دارید، پوشانیدن و خارج کردن از پوشش توکن­ ها در اتریوم مستلزم مصرف گس است.

اتر پوشش­ دار (WETH) یکی از نمونه های جالب در زمینه توکن­ های پوشش­دار است. به طور خلاصه بایستی بگوییم که اتر باید هزینه تراکنش در بستر شبکه اتریوم را پرداخت کند، این در حالی است که ERC-20 یک استاندارد فنی است که برای صدور توکن در اتریوم مورد استفاده قرار می­گیرد. به طور مثال، توکن بیسیک اتنشن و اومیس گو  از جمله توکن­های ERC-20 هستند.

اما اتر با این استاندارد مطابقت ندارد چرا که ایجاد آن به قبل از این استاندارد بازمی­گردد. این موضوع باعث بروز یک مشکل می­شود: بسیاری از اپلیکیشن ­های غیرمتمرکز کاربران را ملزم می­کنند تا تبدیل مورد نیاز را حتما بین اتر و یک توکن ERC-20 انجام دهند. به همین دلیل، اتر پوشش­ دار ایجاد گردید. اتر پوشش ­دار نسخه پوشش ­دار اتر است که با استاندارد ERC-20 مطابقت دارد. اساسا اتر پوشش ­دار نسخه توکن­ شده اتر در بستر اتریوم است.

توکن های پوشش دار

مزایای استفاده از توکن های پوشش دار

استفاده ازتوکن های غیر بومی

هر چند که بسیاری از بلاک چین­ ها استانداردهای توکن مختص به خود را دارند (ERC-20 برای اتریوم یا BEP-20 برای زنجیره اسمارت بایننس)، اما امکان استفاده از این استانداردها در چندین بلاک چین فراهم نیست. توکن  های پوشش­دار این امکان را فراهم می­کنند تا توکن­های غیربومی در بستر بلاک چین مورد نظر استفاده شوند. 

افزایش بهره‌وری

ضمنا این نوع از توکن ­ها باعث می­شوند تا نقدینگی و بهره ­وری سرمایه در صرافی­های متمرکز و غیرمتمرکز افزایش یابد. فراهم شدن امکان پوشش ­دار کردن سرمایه­ های راکد و استفاده از آنها بر روی یک بلاک چین دیگر باعث ایجاد ارتباط بیشتر بین نقدینگی­ هایی می­شود که در غیر اینصورت امکان پیوستن آنها به یکدیگر فراهم نبود.

صرفه جویی در وقت و هزینه

مزیت بزرگ دیگری که می­توان به آن اشاره کرد به موضوع زمان مورد نیاز برای تراکنش و هزینه­ های مربوطه بازمی­ گردد. در حالیکه بیت کوین از برخی ویژگی­ های جالب بهره می­برد، اما سریع ترین رمزارز نیست و گاهی استفاده از آن بسیار پرهزینه است. بنابراین هر چند که ماهیت بیت­ کوین خوب است، اما دردسرهایی هم در این میان وجود دارند. برای کاهش این مشکلات می­توان از نسخه پوشش­ دار بیت­ کوین در بلاک چین­ هایی استفاده کرد که هزینه کمتر و سرعت تراکنش بالاتری دارند.

محدودیت های استفاده از توکن های پوشش دار

بسیاری از عملیات توکن­ های پوشش­ دار مستلزم اعتماد به فرد پشتیبانی است که منابع را نگهداری می­کند. با توجه به فناوری موجود در زمان حاضر، امکان استفاده واقعی از توکن ­های پوشش­دار به صورت بین ­بلاک چین فراهم نیست؛ بنابراین این تراکنش­ ها باید از طریق یک پشتیبان انجام بپذیرند.

اما برخی گزینه­ های غیرمتمرکز در حال تحقیق و پیاده­ سازی هستند که احتمالا در آینده به بهره ­برداری می­رسند و امکان ضرب و بازگردانی توکن ­های پوشش ­دار را بدون نیاز به اعتماد به پشتیبان فراهم خواهند کرد.

فرایند ضرب توکن پوشش ­دار نیز می­تواند به علت هزینه­ های بالای گَس نسبتا هزینه ­بر بوده و با خطا همراه باشد.

نتیجه گیری

توکن ­های پوشش­ دار به ما کمک می­کنند تا ارتباطات (پل­ های) بیشتری بین بلاک چین ­های مختلف ایجاد کنیم. در واقع توکن پوشش­ دار، گونه توکن­ شده یک دارایی است که به صورت بومی در بستر یک بلاک چین دیگر زندگی می­کند.

این فرآیند باعث ایجاد همکاری متقابل در محیط امور مالی غیرمتمرکز و رمزارزها می­شود. توکن­ های پوشش­ دار دری را به روی ما می­گشایند که در ورای آن در، سرمایه ­ها بهره ­وری بیشتری دارند و اپلیکیشن ­ها قادر هستند تا نقدینگی را از طریق یک روش آسان به اشتراک بگذارند.

۰ (۰ امتیاز)
0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments