سفارش گذاری و انواع ثبت آن| فرهادمارکت

زمان مطالعه ۷ دقیقه

چرا به انواع مختلف سفارش نیاز داریم؟

سفارش گذاری بدین معناست که شخصی که سفارش خرید یا فروش دارایی را ارسال می‌کند، پس از ورود آن به بازار، کنترل بر سفارش خود را تا حدودی حفظ کند. در نهایت، هدف این است که شخصی که در حال خرید بیت کوین یا فروش بیت کوین، یا سهام یا ارز است، بتواند در یک سفارش ساده تعداد زیادی درخواست کوچک دیگر را قرار دهد.

هنگام معامله رمز ارز یا دارایی‌های دیگر، کلیه سفارش‌ گذاری های مبادله در قالب یکی از انواع مختلف سفارش قرار می‌گیرند که نحوه پردازش و زمان اجرای سفارش گذاری را تعیین می‌کنند. علاوه بر این، به همراه سفارش‌ گذاری ها می‌توان دستورات دیگری نیز صادر کرد که پارامترهای آنها را افزایش می‌دهد. غالباً هدف این دستورات کنترل زمان اجرا است. 

زمانی بورس نزدک ۱۳۶ نوع سفارش در خود جای داده بود که توسط افرادی با مدرک دکترای علوم رایانه، فیزیک و ریاضیات که در معاملات پر افت و خیز نیز تخصص داشته و منطق دیوانه کننده‌ای در کار خود  به کار می‌بردند ابداع شده بودند. با این حال، همه این سفارش‌ها صرفاً از چند سفارش پایه مانند “سفارش محدود” و “سفارشِ بازار” مشتق شده بودند.

اگر می‌خواهید معامله‌گر آگاهی باشید، باید انواع سفارش‌های پایه را بشناسید. در ادامه، لیستی از سفارش‌های اصلی و دستور‌های مدت‌دار را که می‌توان در معاملات مختلف مشاهده کرد را ذکر میکنیم.

ضمنا انواع سفارشات در فرهادمارکت را نیز بررسی و توضیح خواهیم داد و با آن آشنایی کامل را کسب خواهیم کرد.

سفارش بازار(Market Order) چیست؟

سفارش گذاری به قیمت بازار یا در اصل ساده‌ترین نوع سفارش است و صرفاً یک دستور خرید دارایی با بهترین قیمت موجود است.

در این نوع سفارش خریدار می‌گوید: 

“من این دارایی را الان با بهترین قیمت موجود می‌خواهم و تنها تعداد را وارد میکند”

 بدین ترتیب انجام سفارش حتمی است و قیمت تاثیری در اجرای آن ندارد. این نوع سفارش که در بین مبتدیان رایج است، معمولاً ساده‌ترین نوع سفارش تلقی می‌شود و وقتی می‌خواهید سریع وارد موقعیتی شوید یا از آن خارج شوید و نقد شوندگی آن زیاد باشد، می‌تواند مفید باشد. 

باید بدانید که کاربرانی که از نوع سفارشِ “به قیمت بازار” استفاده می‌کنند “سفارش پذیر” محسوب می‌شوند زیرا این سفارشات فوراً مطابقت داده می‌شوند و در نتیجه نقدینگی را از لیست سفارشات “می گیرند”. این برخلاف “سفارش گذار” است که اکنون در مورد آنها بحث خواهیم کرد

سفارش محدود(Limit Order) چیست؟

در سفارش محدود قیمت مشخصی تعیین می‌شود که معامله‌گر حاضر به خرید یا فروش با آن قیمت است و تنها درصورتی که بازار به آن قیمت برسد، اجرا می‌شود.

سفارش ‌های به قیمت بازار بلافاصله اجرا می‌شوند اما سفارشِ‌های به قیمت محدود با قیمت از پیش تعیین شده اجرا می‌شوند که عموماً بهتر از قیمت فعلی بازار است. به عنوان مثال، فرض کنید قیمت بیت کوین در شرف ریختن است. سفارش محدود به شما این امکان را می‌دهد که با ارسال سفارش به دفتر سفارشات، قیمت اجرا را به عنوان مثال ۵۰۰ دلار زیر قیمت فعلی بازار تعیین کنید. اگر بیت کوین به آن قیمت کاهش یابد، سفارش محدوده ای که در دفتر وجود دارد اجرا می‌شود و معامله با قیمت مطلوب شما اجرا می‌شود. این فرآیند به معامله‌گران اجازه می‌دهد حدهایی تعیین کرده و ریسک خود را کنترل کنند.

بدین ترتیب، معامله‌گران خاطر جمع هستند که محدوده قیمتی آنها تعیین شده است و برای انجام معاملات مورد نظر مجبور نیستند دائماً بازار را پایش کنند. دلیل اطلاق عنوان سازنده یا بازارساز به سفارشِ‌های محدود این است که در دفتر سفارشات وارد می‌شوند و به معنای واقعی کلمه همان چیزی است که باعث ایجاد بازار می‌شود.

در حال حاضر ویژگی مدت زمان سفارش در فرهادمارکت پشتیبانی نمیگردد و کاربران تنها اقدام به انجام سفارش محدود می نمایند و می بایست دستی آن را لغو کنند.

لازم به ذکر است که ممکن است حتی در صورت رسیدن قیمت بازار به قیمت محدود، سفارشِ به قیمت محدود اجرا نشود بدین دلیل که سفارشِ‌های به قیمت محدود زیادی با آن قیمت گذاشته شده و در اکثر موارد، این سفارشات براساس اولویت زمان-قیمت پر می‌شوند. یعنی سفارشات ابتدا بر اساس قیمت رتبه‌بندی می‌شوند و سفارشات با همان قیمت بر اساس زود آمده، زود می‌رود اجرا می‌شوند. از این رو، ممکن است قیمت سفارش محقق شود اما سفارشات دیگری پیش از سفارش شما گذاشته شده باشد و قبل از رسیدن نوبت به اجرای سفارش شما، قیمت تغییر کند. معمولاً به همین دلیل توصیه می‌شود که قیمت‌های محدود را کمی بالاتر از سطح اصلی روانشناختی (برای خرید) یا پایین‌تر (برای فروش) قرار دهید. به عنوان مثال، (برای خرید)  ۱۰۱۰۰ دلار به جای ۱۰،۰۰۰ دلار. البته سایر معامله‌گران نیز از این تاکتیک آگاه هستند، بنابراین گاهی اوقات مفید است که به دفتر سفارشات نگاه کنید که احیاناً با سفارشات زیاد متورم نشده باشد، چرا که ممکن است بسته به نوع فعالان بازار این سطح روانشناختی تغییر کند. .

 

سفارش توقف (Stop-Order) چیست؟

سفارش توقف شبیه سفارشِ “محدود” اما با آن تفاوت هایی دارد. در حالی که سفارشِ محدود در واقع در لیست سفارش وارد می‌شوند، سفارشات توقف فقط در صورت رسیدن به قیمت از پیش تعیین شده ارسال می‌شوند و می‌توان آنها را همراه با سفارشِ‌ بازار یا محدود استفاده کرد.

به صورت ساده معامله گر مشخص میکند در صورتیکه قیمت به نرخ معین رسید معامله انجام یا بسته شود

این تمایز ظریف است، اما تفاوت اصلی این است که سفارشِ‌های “به قیمت محدود” از قبل در دفتر سفارش ثبت شده و توسط هر کسی قابل مشاهده است، در حالی که سفارشات توقف تا زمان تحقق شرایط ارسال نمی شوند. این سفارشات را می‌توان برای ایجاد سفارشِ “به قیمت بازار” یا سفارشِ “به قیمت محدود”، که می‌تواند به معامله‌گران انعطاف پذیری بیشتری ایجاد کند، تنظیم کرد.

اساساً، دستور توقف بازار چنین است: “اگر قیمت به X رسید، بلافاصله خرید / فروش را انجام دهید.” این لزوماً بدان معنا نیست که با قیمت X برای شما خرید خواهد شد، بلکه به این معناست که با رسیدن به این قیمت، بلافاصله یک سفارش خرید گذاشته می‌شود تا با بهترین قیمت فعلی خریداری شود.

 در عوض، سفارش توقف محدود چنین است: “اگر قیمت به X رسید، سفارش خرید / فروش به قیمت Y گذاشته شود.” توجه داشته باشید که X و Y می‌توانند قیمت یکسانی باشند، اما لازم هم نیست چنین باشند. بنابراین، از نظر تئوری می‌توانید سفارشی ای بدین نحو داشته باشید که “اگر بیت کوین به ۱۰ هزار دلار رسید، برای خرید آن سفارش دهید، اما فقط با قیمت ۱۰ هزار دلار”. یا می‌توانید آن را به این صورت تنظیم کنید: “اگر بیت کوین به ۱۰ هزار دلار رسید، برای خرید آن سفارش دهید، اما فقط با ۱۰۱۰۰ دلار.” با ترکیب این لایه‌های دستوری، معامله‌گران می‌توانند استراتژی‌های پیچیده ای ایجاد کرده و ریسک را به طور موثرتری مدیریت کنند.

سفارشات مقیاسی(scaled orders) چیست؟

سفارشات مقیاسی برای خرید یا فروش افزایشی از چندین سفارشِ  محدود استفاده می‌کنند. این روش می‌تواند تأثیر نوسانات بازار در طول زمان و همچنین اثرات ناشی از یک سفارش بزرگ را کاهش دهد.

گاهی اوقات، یک معامله‌گر مایل است به جای یک خرید بزرگ با قیمت ثابت چندین خرید کوچکتر با قیمت‌های مختلف انجام دهد. انجام این کار می‌تواند چند دلیل داشته باشد که یکی از آنها “تعدیل هزینه دلار” است. اساساً، اگر معامله‌گران خرید یا فروش‌های خود را با معاملاتی که فقط در زمان مطلوب بودن بازار انجام می‌شوند “تعدیل” کنند سود بهتری از معاملات خود بدست می‌آورند. این امر منجر به تعدیل نوسانات بازار شده و با خرید یا فروش‌های معامله‌گران در مجموع نتایج بهتری به بار آورد.

دلیل دیگر این است که در بازار افشا نشود که یک سفارش بزرگ در انتظار اجرا است. هدف از این کار به حداقل رساندن تأثیر معامله شما بر بازار است. سفارش‌های بزرگ نه تنها می‌توانند با جابجایی قیمت‌ها تأثیر قابل توجهی بر بازار بگذارند، بلکه می‌توانند با تأثیرگذاری بر سایر معامله‌گران، تأثیرات روانی نیز داشته باشند. برای جلوگیری از این امر، به عنوان مثال می‌توان خرید یا فروش بزرگی را به ۱۰ سفارش کوچک‌تر با طیف وسیعی از قیمت تقسیم کرد. و در بیشتر موارد، این کار تنها یک فعالیت عادی دفتر سفارشات به نظر خواهد رسید.

دستور‌های مدت‌دار (Time-in-force) چیست؟

دستور‌های مدت‌دار نیز می‌توانند با اعمال محدودیت بر زمان اجرا یا لغو سفارش‌های “قیمت محدود” این سفارشات را اصلاح کنند. این امر نیز میزان کنترل معامله‌گر را افزایش می‌دهد و احتمال فراموش شدن یک سفارش قدیمی که ممکن است دیگر آن را نخواهند را از بین می‌برد.

سفارشات تعویقی ( post-only Orders) چیست؟

نوعی دیگر از دستور سفارش که میتواند در منطق یک دستور سفارش دیگر تعیبیه شود، دستور “تعویق” است، که هدف آن اطمینان از این است که یک سفارش فقط و فقط به شرطی گذاشته شود که به محض گذاشته شدن اجرا نشود.

اگر یک خرید (یا فروش) بلافاصله با فروش مخالف (یا خرید) مطابقت داشته باشد، این سفارشات اجرا و در نتیجه معامله می‌شوند. در بسیاری از مواقع، اگر سفارش بلافاصله با سفارش متقابلی قابل اجرا باشد، معامله‌گر مایل نخواهد بود که سفارشی بگذارد چون می‌خواهد از پرداخت کارمزد سفارش گذار هنگام گذاشتن سفارشِ به قیمت محدود اجتناب کند. 

این به ماهیت سازنده‌ها و گیرنده‌ها بستگی دارد که قبلاً در مورد آن صحبت کردیم. به طور کلی، بازارهای بورس کارمزد خیلی کمتری برای سفارش‌ محدود نسبت به سفارشِ‌های بازار اعمال می‌کنند، چرا که اینها ایجاد نقد شوندگی می‌کنند. از این رو، سفارشات تعویقی چنین می‌گویند: 

“فقط در صورتی این سفارش را وارد کنید که در دفتر سفارشات وارد شده و برای اجتناب از پرداخت هزینه کارمزد بلافاصله اجرا نشود.”

همانطور که می‌توانید تصور کنید، با قرار دادن انواع مختلف سفارش‌ها و دستورات، معامله‌گران می‌توانند کنترل زیادی بر نحوه و زمان اجرای معاملات داشته باشند. این امکان وقتی با شاخص‌های مناسب و سایر ابزارها ترکیب شود، پایه ای برای استراتژیهای هرچه پیچیده‌تر می‌شود. توجه داشته باشید که هر بورسی هر نوع سفارش یا دستوری را نمی‌پذیرد، اما صرافی های  بزرگی مانند Binance یا CrossTower همه مواردی که در اینجا ذکر شده است را ارائه می‌دهند. اکنون که تفاوت‌ها را فهمیدید، باید با اطمینان بیشتر از درک نحوه اجرای آنها، که برای هر معامله‌گری ضروری است، سفارشات خود را شروع کنید. 

ضمنا شما میتوانید در فرهادمارکت از هر دو نوع سفارش محدود و سفارش بازار استفاده نمایید.

۰ (۰ امتیاز)
0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments