اتریوم چیست؟ همه چیز را درباره ی دومین ارز رمزنگاری شده بدانید|فرهادمارکت

اتریوم چیست؟
زمان مطالعه ۲۴ دقیقه

فهرست مطالب

اتریوم چیست؟

اتریوم یک برنامه اُپن سورس بر پایه تکنولوژی بلاک چین است. برنامه نویسان نرم افزاری که وظیفه توسعه آن را برعهده دارند، جهت اجرای برنامه های توزیع شده خود از بلاک چین اتریوم استفاده می کند. هیچ تشکیلات و سیستم دولتی براین نرم افزار کنترل و مدیریت ندارند و معاملات انجام شده در این شبکه کاملاً مستقل از بانک ها یا سایر موسسات پولی انجام می شود. ارز دیجیتال این شبکه Ethereum نامیده می شود و نماد اختصاری آن ETH است.

هرکسی می تواند اتریوم را برای توسعه برنامه غیرمتمرکز خود به کار برد. توسعه دهندگان همچنین امکان آن را دارند که بدون آنکه بلاک چین جدیدی ایجاد نمایند، اتریوم را برای تولید توکن مربوط به ارزهای رمزنگاری مستقل به کار برند. در حقیقت، توکن ها، ارز های برنامه های غیرمتمرکز ی می باشند که فاقد بلاک چین اختصاصی خود هستند و بر روی بلاک چین اتریوم و بلاک چین های دیگر پایه گذاری می شوند.

قبل از ظهور اتریوم، توسعه دهندگان بلاک چین برای انتشار ارز دیجیتالی خود مجبور بودند از ابتدا یک بلاک چین جداگانه بسازند، به همین دلیل امروز بلاک چین اتریوم خاستگاه هزاران رمزارز جدید است.

پدیدآمدن اتریوم باعث شد که برای انجام معاملات مالی به هیچ بانک، شرکت و موسسه اقتصادی دیگری به عنوان واسطه نیازی نباشد و تنها حضور دو طرف معامله برای خرید و فروش اتریوم کافی می باشد.
برای کاربران اتریوم امکان نگهداری این ارز در کیف پول اتریوم وجود دارد و با توجه به قیمت اتریوم میتوانند از طریق خرید و فروش اتریوم کسب درآمد نمایند.

اطلاعات بیشتری از این رمزارز هیجان انگیز در  وبسایت فرهادمارکت قرار خواهد گرفت که شما میتوانید با توجه به علاقه خود به مطالعه آنها اقدام نمایید.

خالق اتریوم چه شخصی است؟

خالق اتریوم

در نوامبر ۲۰۱۳، ویتالیک بوترین مدارک مستند معرفی اتریوم را تحت عنوان وایت پیپر منتشر کرد. بوترینِ جوان، خلاق و بنیانگذار اتریوم می باشد که در سن ۱۸ سالگی ابتدا پیشنهاداتی جهت اصلاح بیت کوین ارائه کرد ولی چون پیشنهاداتش قابل اجرا بر روی بیت کوین نبود، گزارش اولیه معرفی شبکه اتریوم را انتشار داد.


پس از انتشار وایت پِیپر گروهی از اندیشمندان معروف در حوزه بلاک چین به همراهی ویتالیک جهت تبادل نظر  گرد هم آمده و از طریق رایزنی با یکدیگر انتقادات و اشتباهات اصولی موجود در مفهوم اتریوم را به بحث گذاشتند. سپس راه حل هایی برای آنها پیدا کرده و پس از جلسات گوناگون  به ایده های جدیدی رسیدند و تغییراتی را بر آن اعمال نمودند. پس از دستیابی به زبان برنامه‌نویسی مناسب روش ‌های تازه ای را برای استفاده از بلاک چین اتریوم به کار گرفتند.


در ژانویه سال بعد یعنی ۲۰۱۴، توسعه پلتفرم Ethereum به طور عمومی اعلام گردید. گروه اصلی در توسعه اتریوم به شکل امروزی متشکل از ویتالیک بوترین، میهای آلیسی، آنتونی دی لوریو و چارلز هوسکینسون بود.

ما در فرهادمارکت سعی کرده اییم همسو با مارکت های جهانی توسعه اتریوم را انجام دهیم و از زیرساخت های هیجان انگیز این ارز در جهت خرید و فروش کاربران بهره بگیریم.

اتریوم چگونه کار می‌ کند؟

اتریوم یک سامانه جهانی و غیرمتمرکز برای مدیریت ارز دیجیتال و انواع جدیدی از برنامه ها است. اتریوم کد منبع  قابل دسترسی است که می توان از طریق آن کدهای نرم افزاری جهت کنترل دارایی ها نوشت و به تولید برنامه هایی پرداخت که در هر کجای دنیا قابل دسترسی باشد.


توسعه دهندگان Ethereum امیدوارند که به زودی بتوانند از روش دیگری با نام اثبات سهام که PoS  یا    Proof-of-Stake گفته می شود، استفاده کنند. این روش مصرف برق کمتری دارد، بنابراین هزینه های انرژی الکتریکی این روش کمتر خواهد بود و برای حفاظت از محیط زیست نیز بسیار بهتر است. در روش PoS، کاربرانی که دارای تعداد زیادی Ether هستند، به طور تصادفی برای بررسی معاملات انتخاب می شوند. در این نوع استخراج به جای ارز جدید با هزینه های اضافی پاداش خواهند گرفت و مصرف برق بسیار کمتری خواهند داشت.

توجه داشته باشید به کاربرانی که برای تأیید معاملات در PoS انتخاب شده اند، “Stakers” یا “Stakeholders” گفته می شود.
علاقمندان حوزه ارز های دیجیتال می توانند برای دنبال کردن وقایع و اخبار رمزنگاری و روند قیمت اتریوم و نکات مربوط به خرید و فروش اتریوم به وبسایت فرهادمارکت رجوع کنند.

نحوه عملکرد اتریوم

کاربرد های اتریوم چیست؟

شبکه Ethereum این امکان را برای برنامه نویسان فراهم می سازد تا روتین های غیرمتمرکز و توسعه یافته را تولید و مستقر سازند. هر برنامه غیرمتمرکز یا Dapp منظور مشخصی را برای کاربران برآورده می کند. چنانکه بیت کوین به عنوان یک Dapp می تواند امکان سیستم نقدی الکترونیکی همتا به همتا و پرداخت آنلاین BTC را جهت کاربران فراهم نماید.
برنامه های غیرمتمرکز یا Dapp با کد هایی برنامه ریزی می شوند که بر روی شبکه بلاکچین قابل اجرا می باشند، بنابراین هیچ شخص یا ارگان مرکزی قابلیت کنترل و در اختیار گرفتن آن را ندارد.


جالب است بدانید که هر سرویس متمرکز می تواند با استفاده از اتر به سرویس غیرمتمرکز تبدیل شود. به تمام خدمات واسطه ای که در صدها صنعت مختلف وجود دارد فکر کنید. از خدمات واضحی که توسط بانک ها ارائه شده مانند گرفتن وام، و خرید اتریوم تا خدمات واسطه ای که به ندرت توسط بسیاری از افراد در مورد آنها فکر می شود مانند ثبت نام، سیستم های رأی گیری، سیستم های مبتنی بر قوانین و مقررات مانند پلیس و دادگاه.

کاربردهای اتریوم به صورت متنوع میباشد و کاربران میتوانند بنا به هدف خود از اتریوم استفاده کنند. یکی از کاربردهای آن سرمایه گذاری و کسب سود در معاملات خرید و فروش اتریوم میباشد که کاربران میتوانند در فرهادمارکت نسبت به خرید اتریوم بپردازند.

هدف اتریوم چیست ؟ و به چه عواملی بستگی دارد؟

هدف اتریوم

از ابتدای سال ۲۰۱۶، کسانی که به صنعت ارز دیجیتال علاقه مند هستند، مشتاقانه شاهد توسعه نسل بعدی سیستم عامل ارز رمزنگاری Ethereum می باشند. اتریوم به عنوان یک توسعه نسبتاً جدید با استفاده از فناوری بیت کوین، قصد دارد یک کامپیوتر دیجیتال غیرمتمرکز و غیر قابل مالکیت جهانی را برای اجرای قرارداد های نظیر به نظیر پیاده سازی کند. به بیان ساده تر، هدف Ethereum آن است که به یک رایانه جهانی تبدیل شود که نمی توانید آن را خاموش کنید.
این ترکیب از معماری رمزنگاری و کامل بودن تورینگ قادر خواهد بود صنایع کاملاً جدیدی را به وجود آورد. به نوبه خود، مدلهای تجاری سنتی، که واسطه گری در آنها نقش مهمی دارند، می توانند در مواجه شدن با ابتکارات جدید که نیاز به واسطه ندارد، دچار فشار فزاینده ای شوند.
طرفداران فناوری جدید Ethereum می گویند این نوآوری می تواند سانسور، تقلب و نقش شخص ثالث در معاملات آنلاین را از بین ببرد.
کیف پول و بازار خرید و فروش اتریوم سالیان است که در فرهادمارکت در معرض دسترس کاربران قرارگرفته است و استفاده کنندگان این امکان را دارند که دارایی های خود را در هرزمان که تمایل دارند به خرید و فروش اتریوم اختصاص دهند

مزایای پلتفرم ‌های غیرمتمرکزی مانند اتریوم چیست؟

پلتفرم Ethereum دارای مزایایی است که در زیر آمده است:

 • به دلیل عدم وجود واسطه ها امکان ایجاد تغییر در داده ها توسط اشخاص ثالث نمی باشد.
 • برنامه ها بر پایه اجماع شبکه فعالیت دارند، به همین دلیل امکان سانسور، نفوذ به شبکه یا از بین بردن داده ها وجود ندارد.
 • این پلتفرم بدون کنترل هیچ ارگان مرکزی فعالیت داشته و امنیت آن توسط کدهای رمزنگاری ضمانت شده است.
 • برنامه‌های غیرمتمرکز بدون هیچ توقفی به طور مداوم مشغول به کار بوده و هیچ کس نمی تواند از فعالیت آن ها ممانعت به عمل آورد.
 • همه سرویس های متمرکز می توانند توسط فناوری Ethereum به سرویس غیرمتمرکز تبدیل شوند. سرویس هایی که در حال حاضر توسط واسطه انجام پذیر است، با کمک بلاک چین اتریوم غیرمتمرکز خواهند گردید.
 • با به کارگیری پلتفرم‌ Ethereum، موسسات و شرکت های خدماتی مختلف می‌توانند به مشاغل خود اعتبار بخشیده و اعتماد مصرف کننده را جلب نمایند.
 • با توجه به ارزشمند بودن داده ‌ها در جهان کنونی، تمرکز زدایی در همه امور ناگزیر انجام پذیر خواهد شد.

وبسایت فرهادمارکت مطالب آموزنده ای جهت نوسان روزانه ی قیمت اتریوم و روش های خرید اتریوم در اختیار کاربران می گذارد.

قرارداد هوشمند در اتریوم چیست ؟

منظور از قرارداد هوشمند فقط عبارتی است که برای توصیف کد رایانه استفاده می شود و می تواند تبادل پول، محتوا، دارایی، سهام یا هر چیز با ارزش را آسان کند. هنگام اجرای بلاک چین اتریوم، یک قرارداد هوشمند مانند یک برنامه کامپیوتری خودکار است که در صورت تحقق شرایط خاص به طور اتوماتیک اجرا می شود. از آنجا که قراردادهای هوشمند بر روی بلاک چین اتریوم اجرا می شوند، دقیقاً مطابق الگوریتم های برنامه ریزی شده کار می کنند و بدون هرگونه احتمال سانسور، خرابی، تقلب یا دخالت شخص ثالث انجام می شوند.


در حال حاضر معاملات بانکی به صورت هوشمند انجام پذیر است، اما به عنوان مثال، بانک مرکزی می تواند از معامله جلوگیری نماید. در قرارداد هوشمند، فرد یا ارگانی نمی تواند قرارداد را تحت فرمان خود بگیرد و وقتی شرایط قرارداد درست باشد، قرارداد کاملاً به صورت اتوماتیک و بدون واسطه اجرا می گردد.


خصوصیت اساسی یک قرارداد هوشمند، عدم نیاز به واسطه و اشخاص ثالث جهت اجرای شرایط گوناگون قرارداد می باشد. یک قرارداد هوشمند منطبق بر الگوریتمی که برایش برنامه ‌ریزی شده است، در زمان تنظیم شده و با دقت انجام وظیفه می کند و به اشخاصی که امکان دارد به صورت عمدی یا غیرعمدی اشتباه کنند تکیه نخواهند کرد.
تعداد قراردادهای هوشمند روز به روز در حال افزایش میباشد و شما میتوانید به منظور آگاهی از مطالب متنوع در مورد قراردادهای هوشمند بلاگ فرهادمارکت را پیگیری نمایید.

تاریخچه قیمت اتریوم چگونه است؟

قیمت اتریوم

اتریوم توسط ویتالیک بوترین، یک برنامه نویس کانادایی تبار روسی در سال ۲۰۱۳ اختراع شد. او به همراه اولین اعضای تیم Ethereum فروش گسترده ای را آغاز کردند و ۱۸ میلیون دلار برای توسعه پروژه جمع کردند.
اولین نسخه از پروتکل ارز رمزنگاری شده Ethereum در تاریخ ۳۰ ژوئیه ۲۰۱۵ راه اندازی شد. تاریخچه قیمت اتریوم را در موارد زیر می توان نشان داد:

 • اولین رکورد تاریخی موجود در مورد قیمت اتریوم از ۷ اوت ۲۰۱۵ است، زمانی که ETH با هر کوین به ارزش ۲٫۷۷ دلار به لیست ارز رمزنگاری اضافه شد. طی سه روز اول معاملات، قیمت اتریوم تا ۰٫۶۸ دلار کاهش یافت که به احتمال زیاد تحت تأثیر فروش سریع سرمایه گذاران اولیه بوده است.
 
 • در تاریخ ۱۳ مارس۲۰۱۶ قیمت اتریوم به بالاترین قیمت جدی خود در هر کوین به بهای ۱۵ دلار رسید، در حالی که سقف بازار این سیستم عامل از مرز ۱ میلیارد دلار فراتر رفت. در ۱۴ مارس ۲۰۱۶، اولین تاریخ انتشار Ethereum “پایدار” بود که ۱۱۵۰۰۰۰ بلوک به فروش رسید.
 
 • در تاریخ ۶ می ۲۰۱۷، قیمت اتریوم جدید ۹۵ دلار برای هر کوین را تعیین کرد. قیمت اتریوم در پایان سال تقریبا به ۸۰۰ دلار رسید.
 
 • در ۱۳ ژانویه ۲۰۱۸، قیمت اتریوم به بالاترین حد خود یعنی حدود ۱۴۰۰ دلار رسید.
 • در اوایل سپتامبر۲۰۱۹، قیمت اتریوم کاهش یافت و احساسات مثبت را به جامعه تزریق کرد. تحت تأثیر احساسات نزولی در بازار رمزنگاری ها و تاخیر در به روزرسانی این ارز، قیمت اتریوم به ۸۵ دلار کاهش یافت و از دومین ارز بزرگ به سومین ارز رمزنگاری شده بزرگ با کاهش سرمایه پشت ریپل XRP سقوط کرد.
 
 • پس از آنکه ایده بوترین در مورد Ethereum در سال ۲۰۱۵ به کار خود ادامه داد. از آن زمان قیمت اتریوم بسیار بالا رفته است و اکنون دارای “ارزش بازار” ۴۴٫۷ میلیارد دلار است. ارزش حجم روزانه از طریق برنامه های DeFi در تاریخ ۲ ژوئیه ۲۰۲۰ به بالاترین رقم ۱٫۸ میلیارد دلار رسیده است. در سه ماهه دوم، یک رکورد ۴٫۹ میلیارد دلار از طریق برنامه های DeFi منتقل شده است که در مقایسه با سه ماهه قبل، رشد ۶۷ درصدی داشته است. در حال حاضر تعداد کاربران فعال برنامه های Ethereum به ۱۲۵۸۵۲۷ رسیده است، که ۹۷٪ افزایش نشان داده است.

شما میتوانید قیمت اتریوم را در بازه های مختلف قیمتی در فرهادمارکت مشاهده نمایید و به بررسی روند قیمتی آن بپردازید و در زمان مورد نظر خرید و فروش اتریوم را انجام دهید.

چه عواملی بر قیمت اتریوم اثر گذار است؟

در حال حاضر ۳ عامل در قیمت اتریوم موثر می باشد که عبارتند از:

 1. قیمت اتریوم نه تنها از طریق اقدامات سوداگرانه، بلکه از طریق سودآوری استخراج نیز کنترل می شود. در سطح قیمت فعلی، سطح سود حاصل از استخراج Ethereum با یک کارت گرافیک متوسط به بالا تقریباً به ۸۰ دلار در ماه می رسد.
 2. نکته دیگری که باید در قیمت اتریوم مورد توجه قرار گیرد، این واقعیت است که مواضع تند دولت های چین و اخیراً کره جنوبی، منجر به کاهش در سرمایه گذاری شده است و کاربران ارزهای دیجیتال می خواهند هرچه زودتر از بازار خارج شوند.
 3. افزایش علاقه به ارزهای رمزپایه نیز باعث فشار بر عملکرد فعلی بازار و قیمت اتریوم شده است. صرافی های متعددی شروع به متوقف کردن پذیرش کاربران جدید کرده اند. به عنوان مثال Bitfinex، ثبت نام را در ماه دسامبر به طور موقت کاهش داد. استراتژی صرافی ها در حفظ روند قیمت اتریوم، ثبت تاریخچه معامله گری، پشتیبانی از معامله گران و تأیید اعتبار طولانی مدت کاربران است.

 

تفاوت اتریوم و بیت کوین چیست ؟

تفاوت اتریوم و بیت کوین

گرچه Ethereum و بیت کوین هر دو از انواع ارز دیجیتال محسوب می شوند که می توانند مورد داد و ستد قرار بگیرند. از جمله خرید و فروش اتریوم مرسوم بوده و به عنوان روش های دریافت و پرداخت پذیرفته می شود ولی Ethereum تفاوت‌های زیادی با بیت کوین دارد که در ادامه به تعدادی از آنها اشاره شده است:

 1. بلاک چین اتریوم یک بلاک چین گسترده عمومی است که از لحاظ تکنیکی تفاوت های زیادی با بلاک چین بیت کوین دارد ولی تفاوت مهم آنها درنهایت هدف گذاری و توانایی های آنها می باشد.
 2. هدف اولیه از ایجاد بیت کوین برای کاربرد آن در یک سیستم پرداخت بین المللی، نظیر به نظیر و غیرمتمرکز و توسعه یافته بوده است ولی Ethereum بر آن است که تمرکز ها را از تمامی فرایند ها و معاملات حذف نماید.
 3. در حالی که بلاک چین اتریوم جهت اجرا کردن کد نرم افزار های غیر متمرکز توسعه داده شده ولی بلاک چین بیت کوین تنها جهت پیگیری وضعیت تملک ارز دیجیتال بیت کوین به کار می رود.
 4. اتریوم در حال حاضر مثل بیت کوین از روش ماینینگ و الگوریتم اجماع اثبات کار تولید می شود ولی در حال رفتن به سوی اثبات سهام است. در اثبات سهام، کاربران بر اساس حجم سرمایه خود در شبکه، تراکنش‌ ها را تایید نموده و برای این کار پاداش کسب می نمایند.
 5. سقف میزان واحد های Ethereum در حال حاضر معلوم نشده اما میزان واحد های بیت کوین ۲۱ میلیون واحد می باشد. ممکن است در حین تداوم کار، جهت کنترل میزان تورم، سقف نهایی یا محدودیت تولید در هر سال مشخص گردد.
 6. تراکنش ‌های Ethereum کارمزد کمتری در قیاس با بیت کوین دارد، زیرا سرعت معاملاتی آن چون خرید و فروش اتریوم بسیار سریع ‌تر از بیت کوین می باشد.
 7. نمی‌توان برای هر کدام از دو ارز بیت کوین یا Ethereum در قیاس با دیگری برتری در نظر گرفت، این دو شبکه دارای اهداف مشابهی نیستند و هر یک دارای کارآیی ها و مشخصات منحصر به فرد خود می باشند.

وبسایت فرهادمارکت، مطالب متنوعی در مورد روند قیمت اتریوم، آینده قیمت اتریوم و نحوه خرید و فروش اتریوم در اختیار علاقمندان حوزه ارز دیجیتال قرار می دهد.

مزایا و معایب اتریوم کدامند؟

مزایای Ethereum را می توان در موارد زیر خلاصه کرد:

 1. پلت فرم Ethereum از همه مشخصات و کارایی های فناوری بلاک چین اتریوم که در آن اجرا می گردد، استفاده می برد. یعنی شخص سومی نمی تواند مداخله ای انجام دهد، این بدان معناست که همه برنامه های غیرمتمرکز و DAO موجود در شبکه به هیچ وجه از طریق هیچ کس قابل کنترل نیستند.
 2. هر شبکه بلاک چین حول اصل اجماع تشکیل شده، به این معنی که همه گره های سیستم باید درباره هر تغییری که در آن ایجاد می شود توافق کنند. این امکان تقلب و فساد را از بین می برد و باعث می شود شبکه دست نخورده باشد.
 3. کل سیستم عامل غیرمتمرکز است، بنابراین هیچ نقطه احتمالی برای وقوع خرابی وجود ندارد. از این رو، همه برنامه ها همیشه آنلاین می مانند و هرگز خاموش نمی شوند. علاوه بر این، طبیعت غیرمتمرکز و امنیت رمزنگاری باعث می شود که شبکه بلاک چین اتریوم به خوبی در برابر حملات احتمالی هک و فعالیت های جعلی محافظت شود.

با استفاده از مطالب سودمند در وبسایت فرهادمارکت می توانید با نکات مناسبی در باره قیمت اتریوم آشنا شوید.

معایب Ethereum در ادامه آمده است:

 1. علیرغم این واقعیت که قراردادهای هوشمند برای جلوگیری از خطا بودن شبکه ساخته شده اند، اما این قراردادها توسط افرادی کد نویسی شده اند. امکان وقوع اشتباه همیشه برای انسان وجود دارد و هر اشتباهی در کد ممکن است مورد سو استفاده قرار بگیرد.
  در صورت بروز چنین اتفاقی، راهی برای جلوگیری از حمله هکرها وجود ندارد. تنها راه ممکن برای انجام این کار رسیدن به توافق و بازنویسی یک کد اساسی است. با این حال، این کاملاً خلاف اصل بلاک چین اتریوم است، زیرا قرار است یک دفتر کل تغییرناپذیر باشد.
 2. در تاریخ سی ام آوریل ۲۰۱۶ هنگامی که برنامه DAO راه اندازی گردید، مورد حمله هکر ها واقع شد و بیشتر از ۳٫۶ میلیون توکن Ether از آن سرقت شد. مهاجم از اشکالی که در کد تماس برگشتی بود، سوء استفاده کرده بود. در این روش سرمایه ها را از DAO به “DAO کودک” که دارای ساختاری همانند DAO بود تخلیه می کرد. این کار سبب از دست رفتن مقداری از سرمایه و کم شدن اعتماد کاربران شد که با این کار قیمت اتریوم از بیش از ۲۰ دلار به زیر ۱۳ دلار رسید.

علاقمندان حوزه ارز های رمزنگاری با استفاده از مطالبی در مورد خرید اتریوم و قیمت اتریوم در وبسایت فرهادمارکت می توانند با روند ارز های دیجیتال آشنا شوند.

چگونه اتریوم بخریم؟

سه روش اصلی در خرید اتریوم وجود دارد که عبارتند از:

 1. کارگزاران واسطه هایی به عنوان صرافی آنلاین هستند که خرید و فروش اتریوم را انجام می دهند و از دو طرف معاملات کارمزد می گیرند. کار با آنها آسان است و کاربران می توانند خرید اتریوم را با ارزهای سنتی مانند USD یا EUR و غیره با استفاده از نقل و انتقال بانکی یا کارت های بانکی انجام دهند. صرافی هایی مانند Coinbase و Bittrex مورد حمایت سرمایه گذاران معتمد و مورد استفاده میلیون ها مشتری در سطح جهانی می باشند. کاربران ایرانی لازم است از صرافی های معتر داخلی مانند فرهادمارکت خرید اتریوم خود را انجام دهند.
 2. از طریق وب سایت های مخصوص trade که کاربران می توانند از طریق آنها معامله کنند. آنها قادرند اطلاعات لازم در مورد Ethereum را کسب کنند و همچنین معاملات ارزهای دیجیتال و خرید و فروش اتریوم را انجام دهند و آنها را با یکدیگر مبادله کنند.
 3. سیستم عامل های نظیر به نظیر یا P2P که به خریداران و فروشندگان این امکان را می دهند تا برای مذاکره در مورد قیمت اتریوم مستقیماً با یکدیگر تماس بگیرند. این گزینه خطرناک تر از دو گزینه دیگر است زیرا شما مستقیماً با شخصی که نمی شناسید معامله می کنید. در این روش خرید و فروش اتریوم واسطه ای وجود ندارد، بنابراین هیچ هزینه ای پرداخت نمی کنید و می توانید با استفاده از پول نقد نیز برای خرید اتریوم پرداخت خود را انجام دهید.

مطالب مفید در مورد خرید اتریوم و نوسان قیمت اتریوم، را می توانید در وبسایت فرهادمارکت، پیدا کنید.

معروف ترین و امن‌ ترین کیف پول اتریوم کدامند؟
کیف پول اتریوم

پیش از آنکه بتوانید معاملات و خرید و فروش اتریوم را انجام دهید، به مکانی برای ذخیره آن احتیاج دارید. کیف پول ‌اتریوم های نسبتا زیادی برای سپرده سازی ارز Ethereum توسعه داده شده‌اند. در واقع تمام سپرده ای که در کیف پول اتریوم وجود دارد، سوابق موجود در بلاک چین اتریوم است و کیف پول اتریوم فقط برای فعال کردن تراکنش ها با بلاک چین اتریوم ارتباط برقرار می کند. امکان شناسایی انواع مختلف این کیف پول ‌ها در بخش ولِت ‌های سایت ethereum.org وجود دارد.
در ادامه توضیحاتی در باره چند مورد از معروف ترین ولت ‌های Ethereum آورده می شود. در کیف ‌پول‌ اتریوم ذخیره سازی این کوین، نظارت بر Ethereum و تمامی توکن ‌های مبتنی بر بلاک چین اتریوم امکان پذیر است. همچنین امکان خرید اتریوم و یا فروش اتریوم نیز امکان پذیر است.
 کاربران فرهادمارکت به منظور نگه داری دارایی اتریوم خود میتوانند از فرهادمارکت استفاده نمایند.

کیف پول رسمی اتریوم (Mist)

کیف پول Mist، کیف پول اتریوم می باشد که به طور رسمی کیف پول اتریوم محسوب می گردد. همزمان با نصب آن لازم است همه بلاک چین اتریوم را بارگیری نمایید و با دیگر کامپیوترهای شبکه به عنوان نود جدید شبکه، همگام گردید. ولت میست مناسب کابران مبتدی نمی باشد زیرا جهت اجرای برنامه ولِت نیاز به بارگیری تمامی داده ‌های موجود بر روی بلاک چین اتریوم بوده و به سخت ‌افزار های خاصی احتیاج دارد. دستیابی به کیف پول میست از طریق وبسایت  ethereum.org امکان پذیر است.

کیف پول (MyEtherWallet)

درست کردن کیف پول اتریوم شخصی نسبتاً آسان است، به ویژه آنکه سیستم عامل Ethereum یک سرویس راه اندازی کیف پول اتریوم به طور رسمی به نام MyEtherWallet را ارائه می دهد. این سرویس ایجاد یک ولت شخصی را برای کاربر امکان پذیر می سازد. صاحب کیف پول اتریوم می تواند در هر محلی که بخواهد آن را ذخیره نماید و از آن نگهداری کند. همچنین در زمان ‌های مورد نیاز با بهره گیری از بلاک چین اتریوم معاملات خود را تکمیل نماید. امکان درست کردن کیف پول اتریوم از طریق وبسایت MyEtherWallet.comفراهم شده است. امکان خرید و فروش اتریوم از طریق کیف پول آن امکان پذیر است.

کیف پول سخت افزاری (TREZOR)


ترزور از نوع ولت های سخت افزاری می باشد که در هنگام انتشار در سال ۲۰۱۴ به عنوان اولین کیف پول بیت کوین ارائه گردید. این کیف پول گذشته از آنکه همچون ولِت های سرد دارای توانایی های امنیتی بالا می باشد، در عین حال به دلیل راحتی و سادگی در استفاده مانند ولت ‌های داغ عمل می کند. این کیف پول به جز قابلیت ذخیره سازی بیت کوین، کیف پول اتریوم و تعدادی آلتکوین دیگر نیز هست که امکان ذخیره سازی را در فرمی کاملا ایمن فراهم نموده است.
کاربران حوزه ارزهای دیجیتال مطالب موزشی در مورد قیمت اتریوم را در وبسایت فرهادمارکت خواهند یافت.

کیف پول سخت افزاری (LEDGER NANO S)

کیف پول لجر نانو اس از مدل های ولِت های سرد سخت افزاری بوده که ایمن ‌ترین کیف پول اتریوم محسوب شده و  انتخاب شما برای سپرده سازی امن Ethereum می باشد. کلید خصوصی یا  private key جهت امنیت سپرده Ethereum در فرم آفلاین بر روی ولت لجر نانو اس ثبت می‌شود. این کیف پول اتریوم دارای یک نمایشگر OLED می با‌شد که کنترل تراکنش ها و نظارت بر خرید و فروش اتریوم و دیگر کوین ها را امکان پذیر می‌ کند. ایمنی این دستگاه بسیار زیاد است و امکان استفاده بر روی لپتاپ در هنگام اتصال به آن نیز موجود می باشد.

کیف پول موبایل (Coinomi)

هم اکنون معروف ترین کیف پول‌ اتریوم در بستر موبایل کیف پول کوینومی است. این ولت کلید های خصوصی و عمومی را داخل دستگاه حفظ می کند. این کیف پول اتریوم اجازه ‌ی سپرده گذاری ۱۸ کوین دیجیتال مختلف و ۲۱۴ توکن را می‌دهد. هم اکنون این کیف پول اتریوم برای سیستم ‌عامل های Android و iOS قابل دستیابی است. جهت بارگیری این کیف پول می‌توان به سایت رسمی آن رجوع نمود.
کاربران جهت اطلاع از کارایی کیف پول های دیجیتال می توانند به وبسایت فرهادمارکت رجوع نموده و با مطالبی درباره قیمت اتریوم آشنایی پیدا نمایند.

ماشین مجازی اتریوم چیست؟

ماشین مجازی اتریوم یا Ethereum Virtual Machine که به اختصار EVM گفته می شود، در حقیقت یک نرم افزار است که روی بلاک چین اتریوم اجرا می‌ گردد. این سیستم از نوع ماشین تورینگ است که می‌تواند به هر کاربر هر مقدار زمان و حافظه برای توسعه نرم افزارش نیاز دارد، اعطا کند.
ماشین مجازی اتر پروسه توسعه برنامه‌های مبتنی بر بلاک چین را بسیار راحت تر کرده و کارآیی آن ها را بیشتر می ‌کند. با استفاده از این ماشین در عوض اینکه برای هر اپلیکیشن یک بلاک چین ایجاد شود، می‌توان از همان بلاک چین اتریوم برای توسعه هزاران برنامه صرف نظر از زبان برنامه نویسی آن استفاده کرد.
علاقمندان حوزه رمزنگاری از طریق وبسایت فرهادمارکت قادرند با مطالبی در مورد معاملات خرید اتریوم و یا کیف پول اتریوم و روند قیمت اتریوم آشنا شده و در انجام معاملات خود از آنها استفاده نمایند.

اتریوم چگونه استخراج می شود؟

استخراج اتریوم

استخراج ارز رمزپایه فرایندی برای حل کردن مسئله های پیچیده ریاضی است. ماینرها وقت و توان خود را برای انجام اعمال ریاضی صرف می کنند و الگوریتم “اثبات کار” را برای تأیید معاملات اتر و خرید و فروش اتریوم به شبکه ارائه می دهند. علاوه بر این، ماینرها مسئول ایجاد توکن های Ether جدید از طریق این فرآیند هستند و پس از پایان موفقیت آمیز اثبات کار به عنوان پاداش Ether دریافت می کنند.
روند استخراج Ethereum کمی متفاوت است. شبکه Ethereum با الگوریتم اثبات کار به نام Ethash، کار می کند و به استخراج کنندگان خود پاداش می دهد. در حقیقت استخراج غیرمتمرکز توسط کاربران را تشویق می کند و از استخراج ASIC پشتیبانی نمی کند. البته به هرحال، مجبور به استفاده از یک رایانه با قدرت زیاد هستید که هزینه زیادی دارد و مصرف برق زیاد آن برای شما هزینه بر می باشد.
استخراج کنندگان اتریوم می توانند دارایی های خود را در کیف پول اتریوم به صورتی کاملا امن نگهداری کنند.
وبسایت فرهادمارکت برای معامله گران حرفه ‌ای نیز مطالب پیشرفته در مورد قیمت اتریوم، خرید و فروش اتریوم و روند بازار ارزهای دیجیتال دارد.

سوالات متداول

مناسب ترین روش جهت خرید اتریوم، آن است که از طریق صرافی معتبر ارز دیجیتال خرید اتریوم را انجام دهند. کاربران ایرانی برای خرید اتریوم می توانند به صرافی ‌های ایرانی آنلاین که معاملات ارز دیجیتال و خرید و فروش اتریوم را انجام می دهند، رجوع کنند. 
از وبسایت های ایرانی معتبر در این زمینه می توان به صرافی های فرهادمارکت، والکس و  نوبیتکس اشاره کرد. البته پیش از اقدام به خرید اتریوم، لازم است یک ولِت Ethereum روی تلفن هوشمند یا لپتاپ شخصی خود راه اندازی نمایید و یا از کیف پول فرهادمارکت استفاده نمایید. پس از آن خرید اتریوم توسط کارت بانکی و با ریال امکان پذیر خواهد شد.

یکی از راهکار هایی که  برای خرید اتریوم بدون احراز هویت وجود دارد، خرید از طریق سایت هایی مانند لوکال بیت کوینز، چنجلی، بیتمکس و بیسک می باشد. این وبسایت یک بازار آزاد است که کاربران از طریق آن به خرید و فروش اتریوم می پردازند. در این وبسایت، می توان اشخاصی را یافت که بدون احراز هویت راضی به معامله با دیگران هستند. خرید اتریوم از طریق برخی از صرافی های ارز دیجیتال که فقط آدرس ایمیل یا آدرس کیف پول را می گیرند، می توان در زمره معاملات بدون احراز هویت دانست.
ممکن است صرافی ‌های آنلاینی را در ایران پیدا کنید که بدون احراز هویت از آن ‌ها خرید اتریوم انجام پذیر باشد، البته با توجه به قوانین پلیس فتا خرید و فروش اتریوم، بیت کوین و دیگر آلتکوین ‌ها بدون احراز هویت، ممنوع می باشد. البته صرافی ‌هایی که از اعتبار کافی برخوردارند این کار را انجام نمی دهند.

اتر و بیت کوین از بسیاری جهات به یکدیگر شبیه هستند، که در ادامه آورده شده است:

 • هر کدام از آنها از انواع ارزهای دیجیتالی هستند که از طریق صرافی های آنلاین معامله می گردد. از جمله خرید و فروش اتریوم از طریق صرافی انجام پذیر است.
 • این دو ارز در انواع مختلف کیف پول های رمزنگاری مثل کیف پول اتریوم و کیف پول بیت کوین ذخیره می شوند.
 • هر دوی این توکن ها غیرمتمرکز هستند، به این معنی که توسط بانک مرکزی یا مرجع دیگری صادر یا تنظیم نشده اند.
 • هر دو از فناوری دفتر کل توزیع شده معروف به بلاک چین استفاده می کنند.

با این حال، تفاوت های اساسی بسیاری نیز بین این دو ارز نگاری محبوب با توجه به محدودیت بازار وجود دارد.
علاقمندان جهت دنبال کردن مطالبی در مورد روند قیمت اتریوم می توانند به وبسایت فرهادمارکت مراجعه کنند.

بلاک چین اتریوم را به عنوان یک “رایانه جهانی” می توان تصور نمود که به توسعه دهندگان امکان می دهد برنامه هایی را که از طریق قراردادهای هوشمند پشتیبانی می گردند، اجرا نمایند. این فناوری همچنین اسکریپت های قابل برنامه ریزی که معاملات دارایی های دیجیتالی را تسهیل می کنند، انتشار داده و اجرا می کند.
توکن ارز بومی Ethereum ، که با نام اختصاری Ether و نماد ETH، شناخته می شود، نه تنها یک ساختار انگیزشی مشابه ارز دیجیتال بیت کوین (BTC) را در امنیت و حفظ شبکه فراهم می کند بلکه به عنوان ” gas” برای انجام معاملات از طریق قراردادهای هوشمند نیز استفاده می شود. کاربرد این ساختار به عنوان یک اقدام امنیتی برای محافظت از شبکه در برابر کد های ناکارآمد و حملات هکر های مخرب عمل می کند.

 • یک ایراد بزرگ در مورد مبادلات غیرمتمرکز این است که از راحتی استفاده برای افراد تازه کار برخوردار نیستند، مخصوصاً برای کاربری که اولین بار در دنیای ارزهای رمزنگاری وارد شده است.
 • سیستم عامل های غیر متمرکز می توانند کمی طاقت فرسا باشند. بر خلاف سیستم عامل های متمرکز که به شدت به یک رابط کاربری کاربر پسند متکی نیستند.
 • بلاک چین یک سیستم محاسباتی توزیع شده بزرگ نمی باشد.
 • ورودی های بلاکچین برای همیشه دوام ندارند یا تغییرناپذیر نیستند.
 • مقیاس پذیری هم یکی از ضعف های بلاک چین غیر متمرکز است.

زبان اصلی که در شبکه Ethereum و همچنین سایر بلاک چین های خصوصی که در سیستم عامل های Ethereum فعالیت می کنند Solidity می باشد که می توان موارد زیر را ایجاد نمود:

 • صدها برنامه غیرمتمرکز (dapps) بر روی Ethereum ساخته شده است که در حال حاضر برای مخاطبان خود کاربری دارد.
 • می توان از طریق این شبکه، انواع جدیدی از پول و دارایی های دیجیتالی ایجاد نمود.
 • امکان تولید کردن برنامه های تحت وبی که غیر قابل توقف و غیرقابل کنترل هستند، وجود دارد.
 • می توان سازمان ها، دارایی ها یا دنیاهای مجازی غیرمتمرکز ایجاد کرد که به صورت جمعی اداره می شوند.

پاسخ ساده این است که خیر، برای خرید اتریوم و سرمایه گذاری در آن خیلی دیر نیست. هم اکنون اتر برای سرمایه گذاری در موقعیت بسیار خوبی قرار دارد. البته اگر منصفانه بگوییم ممکن است سود دهی آن کمی کمتر شده باشد اما هنوز هم بد نیست. با این حال، همیشه بهتر است همزمان روی چند ارز سرمایه گذاری کرد.
به هر حال سرمایه گذاری در Ethereum ریسکی است، اما به طور بالقوه می تواند سودآور باشد. بر خلاف بیت کوین یا Litecoin ، معامله گران از خرید اتریوم در مقابل بیت کوین به عنوان چیزی شبیه تفاوت الماس با طلا استفاده می کنند.


نوسانات قیمت اتریوم در سال های گذشته صعود و نزول ‌های زیادی را پشت سر گذاشته است. برخی تحلیل گران پیش بینی می کنند که در ده سال آینده بیت کوین و Ethereum هر یک ۲۵ درصد کل صنعت رمزنگاری را در اختیار خواهند داشت. آنها معتقدند که در سال ۲۰۳۰ قیمت اتریوم به دو برابر خواهد رسید.
بر اساس پیش بینی قیمت اتریوم، انتظار می رود جفت ارز اتریوم و بیت کوین به کف قیمت خود رسیده باشند و هنگامی که نوسانات بیت کوین کاهش پیدا کند، روند صعودی جدید قیمت اتریوم آغاز گردد.

ارز دیجیتال Tether یک کوین باثبات یا stablecoin است، به این معنی که ارزش آن با دلار آمریکا مرتبط است. اگرچه قیمت گاهی تتر تغییر می کند، اما این نوسان برای رشد آن منظور نمی شود.
میزان عرضه کل Tether در حال رشد است که بیشتر به دلیل Ethereum است. در گزارش ها آمده است که عرضه Tether از ۲٫۵۴ میلیارد در بلاکچین Omni و ۱٫۵۶ میلیارد در بلاک چین اتریوم تشکیل شده است. علاوه بر این، تعدادی توکن در بلاک چین های دیگر نیز وجود دارد. ارز Tether  می تواند به صورت فزاینده ای برای حل مسئله مقیاس پذیری به بلاک چین اتریوم کمک کند. بوترین بنیانگذار Ethereum می گوید مقیاس پذیری یک گلوگاه بزرگ است و شبکه بلاک چین اتریوم تقریباً پر است. اگر مشکل مقیاس پذیری حل نشود، هزینه های معامله می تواند پنج برابر شود.

کوین Ethereum شکل کاملاً جدیدی از پول دیجیتال است که خارج از کنترل هر دولت یا شرکتی فعالیت می کند. هیچ اتر فیزیکی وجود ندارد، فقط سپرده هایی است که در یک دفتر کل عمومی محافظت شده و رمزنگاری شده، ثبت می شوند.
شبکه Ether بزرگترین و تثبیت شده ترین پلتفرم نرم افزاری غیر متمرکز با پایان باز است. از فناوری بلاک چین برای ایجاد برنامه هایی استفاده می شود که فراتر از توانایی یک ارز دیجیتال باشد. بلاک چین اتریوم امکان ایجاد قراردادهای هوشمند و برنامه های غیرمتمرکز (dapps) را فراهم می کند و بدون هیچ گونه خرابی، تقلب، کنترل یا دخالت شخص ثالث ساخته و اجرا می شود.

تا پایان سال ۲۰۱۷، حدود ۹۶ میلیون اتر در گردش بود و ۵ اتر جدید با هر بلوک ایجاد می شود، یعنی پنج Ethereum در هر ۱۴- ۱۵ ثانیه ایجاد می شود. محدودیتی برای بلاک چین Ethereum در نظر گرفته نشده است. پژوهشگر CoinDesk اعلام کرده که در حال حاضر میزان عرضه کلی اتر از زمان انتشار آن به ۱۱۱۵۶۲۹۹۴ کوین رسیده است. از ژانویه ۲۰۲۰، حد مجاز بازار اتر کمتر از ۱۶ میلیارد دلار بود، در حالی که بیت کوین تقریبا ۱۰ برابر بیش از ۱۴۷ میلیارد دلار است.

اتر با نماد ETH ارز رمزنگاری است که به عنوان پاداش برای انجام محاسبات پیچیده ریاضی توسط استخراج کنندگان Ethereum به ماینرها داده می شود. اتر به عنوان سوخت جهت کارایی سیستم عامل Ethereum شناخته می شود. اتر را می توان با ایجاد بلاک جدید و افزودن آن به بلاک چین استخراج کرد. به طور متوسط هر ۱۵ ثانیه یک بلاک جدید به زنجیره بلوک اضافه می شود و ماینر تولید کننده بلاک جدید با ۳ اتر پاداش می گیرد. کوین Ether از استخراج مبتنی بر CPU و GPU پشتیبانی می کند.

در تاریخ ژانویه ۲۰۱۶، مشخص شد که پروتکل اتر می تواند حدود ۲۵ معامله یا تراکنش را در یک ثانیه پردازش نماید. در صورت پرداخت بهای استاندارد “gas”، پردازش یک معامله به طور متوسط بین ۱۵ ثانیه تا ۵ دقیقه طول می کشد.
از روز شنبه ۳ اکتبر سال ۲۰۲۰، استخراج ۱ Ethereum در سطح دشواری فعلی اتر، همراه با hashrate که برای استخراج و بلوک پاداش در نظر گرفته شده، ۳۷٫۲ روز طول می کشد. هش ریت استخراج اتر ۵۰۰ مگاهش بر ثانیه است.
چیزی که مسئول کند شدن سرعت در Ethereum است، اینکه همه رکورد ها باید توسط گره های سیستم به صورت سریالی تنظیم شوند، البته هر بار که به روزرسانی انجام شود، به طور قابل توجهی سرعت زنجیره را کند می کند. این کار به دلیل اهداف امنیتی انجام می گردد، زیرا این پردازش سریالی باعث می شود تراکنش ها در برابر هک شدن بسیار مقاوم گردند.


مفهوم اثبات سهام یا  PoS که یک جایگزین برای اثبات کار یا PoW  است، به این معنی می باشد که یک شخص می تواند با توجه به اینکه چه میزان کوین در دست دارد به استخراج کوین بپردازد یا معاملات بلوکی را تأیید کند. این بدان معناست که هرچه بیت کوین یا altcoin بیشتری متعلق به یک ماینر باشد، قدرت استخراج وی نیز بیشتر است.

با استفاده از اثبات سهام، استخراج کنندگان کوین دیجیتال می توانند تراکنش های بلوکی را براساس مقدار کوین خود، اعتبارسنجی کنند. اثبات سهام از نظر پتانسیل حمله ماینرها به شبکه، ریسک کمتری دارد، زیرا جبران خسارت را به گونه ای می سازد که حمله به ماینر دارای سود کمتری است.

توکن های ERC-20 توکن هایی هستند که فقط در پلتفرم Ethereum طراحی و استفاده می شوند. پروتکل ERC20 یک پروتکل استاندارد است که برای شبکه Ether استفاده می شود. جامعه Ethereum این استانداردها را با سه قانون اختیاری و شش قانون اجباری ایجاد کرده است. این پروتکل شامل قوانین و استانداردهای خاصی است که برای انتشار توکن ها باید رعایت شود.
توکن های ERC-20 از این استانداردها پیروی می کنند تا بتوانند آنها را به اشتراک بگذارند، با سایر توکن ها مبادله کنند یا به کیف پول رمزنگاری منتقل کنند. توکن های ERC20 طیف متنوعی از دارایی های رمزنگاری هستند که بلاک چین خاص خود را ندارند اما در بلاک چین اتریوم قرار دارند.

استاندارد ERC-721 یک استاندارد باز و رایگان است که نحوه ساخت توکن های غیرقابل تعویض یا منحصر به فرد را در بلاک چین اتریوم توصیف می کند. در حالی که اکثر توکن ها قابل انعطاف بوده و هر توکن مانند توکن های دیگر است، توکن های ERC-721 همه کمیاب و منحصر به فرد بوده و صرفاً زیرمجموعه ای از توکن های Ethereum هستند.
قواعد ERC721 استاندارد هایی برای نشانه های غیر قابل تعویض بوده و حداقل رابطه ای را که یک قرارداد هوشمند باید اجرا کند، تعریف می کند تا امکان مدیریت، مالکیت و تجارت توکن های منحصر به فرد را فراهم سازد. این استاندارد برای توکن ها مِتا دیتا تعیین نکرده و اضافه کردن توابع مکمل را محدود نمی کند.

درست است که کد Ethereum منبع باز می باشد، ولی ارزش واقعی Ethereum بستگی به شبکه کاربران و توسعه دهندگان دارد. همچنین برنامه های کاربردی که با استفاده از شبکه Ethereum کار می کند به آن ارزش می دهد. امکان اینکه کسی بتواند کد آن را کپی کند، وجود دارد ولی آن شخص باید با یکی از فعال ترین انجمن های ارز دیجیتال رقابت کند.

هر بلاک چین به وسیله تعدادی از نود ها اداره می گردد. دو نوع نود به صورت نود های کامل یا فول نود و لایت نود وجود دارد. نودی که بخواهد آرشیو کامل از بلاک چین داشته باشد، جهت همگام‌ سازی بلاک چین اتریوم باید تمامی شبکه بلاک چین را از اولین بلاک به نام جنسیس تا بلاکی که هم اکنون تولید شده را بارگیری نماید و همچنین تمامی تراکنش‌‌ هایی که در آن وجود دارد را اجرا نماید.
به ‌طور معمول، ماینر ها جهت انجام پروسه های ماینینگ باید تمامی آرشیو را ذخیره سازی کرده، اما لازم نیست که همه تراکنش ‌ها را اجرا نمایند.

اتریوم فناوری خود را پشت سر بیت کوین قرار داده ولی به طور قابل ملاحظه ای قابلیت های آن را گسترش داده است. به طور خلاصه، Ethereum یک پلتفرم نرم افزاری توزیع شده عمومی، منبع باز و مبتنی بر بلاک چین است که به توسعه دهندگان امکان ساخت و استقرار برنامه های غیرمتمرکز را می دهد.
واضح است که BTC و ETH هریک فواید خود را دارد. بیت کوین، تعداد کوین کمتری دارد ولی از نقدینگی بیشتری نسبت به اتر برخوردار است، اما Ethereum از فناوری بهتری برخوردار است و کاربردهای بیشتری نسبت به بیت کوین ارائه می دهد.

خیر، قراردادهای Ethereum نمی توانند داده ها را از طریق API شخص ثالث از منابع اطلاعات خارجی بیرون بکشند. با این وجود می توان از طریق معاملات، داده ها را از سایت های خارجی (به عنوان مثال سایت های آب و هوا یا قیمت سهام) به قراردادهای Ethereum انتقال داد.
سرویس های نرم افزار اوراکل همسازگار با شبکه Ethereum هستند که در ازای دریافت کارمزد، اطلاعات را از شبکه اتر بیرون می کشند و یا به داخل شبکه وارد می کنند.

همه داده هایی که در مورد Ethereum هستند، کاملا عمومی است. ذخیره رمز ها یا گذرواژه ها در قراردادهای Ethereum بدون اینکه توسط همه دیده شود امکان پذیر نیست. البته امکان ایمن نگهداشتن آن از طریق دادن کد و سایر تکنیک ها فراهم می شود.
تمام یادداشت های مخفی مثل نام، کلید مخصوص خود را دارند که در یک قرارداد هوشمند در شبکه Ethereum ذخیره می شوند. هر کدام به آدرسی در IPFS اشاره دارد که یک وب توزیع شده است. از طریق دسترسی عادی، هر آدرس Ethereum فقط قادر به دیدن یادداشت های ذخیره شده توسط این آدرس می باشد. دیگران می توانند آدرس را در IPFS دریافت کنند ولی نمی توانند رمز های شما را ببینند. زیرا توسط کلید خصوصی شما محافظت می شود و این کلید را باید فقط خودتان بدانید. اگر گم شود، هیچ کس نمی تواند یادداشت های شما را بازیابی کند.

تیم اتر در حال برنامه ریزی برای اجرای تغییر پروتکل اجماع اثبات سهام در نقشه راه آینده برای توسعه ارز خود است. ماینرهایی که در سخت افزار سرمایه گذاری می کنند در درجه اول دکل های استخراج بیشتری خریداری می کنند، در حالی که اعتبار سنج ها که در سخت افزار سرمایه گذاری می کنند در درجه اول سرورهای خود را ارتقا می دهند تا بتوانند تراکنش های بیشتری را در ثانیه پردازش کنند. استخراج کنندگان همچنین انگیزه ای برای سرمایه گذاری مجدد در پردازش معاملات قدرتمندتر دارند، اما این انگیزه بسیار ضعیف تر از انگیزه آنها برای خرید قدرت استخراج است.

۵ (۱ امتیاز)
0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments