نکات نگه داری رمزارز

ذخیره بیت کوین
زمان مطالعه ۲ دقیقه

رمزارز ها و نکات نگه داری آن ها

رمزارز چیزی نیست جز پول دیجیتالی. این یعنی که خبری از سکه یا اسکناس فیزیکی نیست، همه چیز آنلاین است. شما می‌توانید رمزارزتان را بدون نیاز به میانجی (مثل بانک) به دیگری منتقل کنید. شناخته‌شده‌ترین نوع رمزارزها بیت کوین و اتریوم (یا Ether) هستند اما هر روز رمزارزهای جدیدی خلق و وارد بازار می‌شوند. آنچه معمولاً افراد را به استفاده از رمزارز ترغیب می‌کند سرعت پرداخت و حذف هزینه‌های معامله است. اما عده‌ای هم ممکن است آنها را وسیله‌ای برای سرمایه‌گذاری ببینند و با امید به افزایش قیمت اقدام به خرید کنند. در این مطلب به ۳ نکته که باید در خرید رمزارزها به آنها دقت کنید اشاره خواهیم کرد.

۱. خریداری و نگهداری رمزارزها

رمزارزها را به دو روش می‌توانید خریداری کنید: خرید مستقیم با پول (مثل هر خرید دیگر) یا «استخراج.» ارز دیجیتال را باید در کیف پول دیجیتالی که ممکن است آنلاین یا روی کامپیوتر شخصی یا هر وسیله‌ی ذخیره‌سازی دیجیتال دیگر باشد نگهداری کرد.

۲. امنیت و محافظت از رمزارزها

دیجیتالی بودن و حذف طرف سوم همیشه به نفع شما نیست. در واقع، حفظ امنیت رمزارزها از پول‌های کاغذی و فیزیکی دشوارتر است. چرا که: </p

۱) معامله با رمزارز برگشت‌پذیر نیست. به همین دلیل است که معمولاً کلاهبرداران از شما می‌خواهند که به آنها رمزارز پرداخت کنید.

۲) رمزارزها پشتوانه‌ی دولتی ندارند. این یعنی ذخایر ارز دیجیتال شما مانند پولی که در بانک دارید محافظت‌شده نیست. اگر رمزارزتان را در کیف پول الکترونیکی که نزد یک شرکت دارید ذخیره کنید و آن شرکت ورشکست یا هک شود، دولت نمی‌تواند پولتان را به‌شما برگرداند. 

۳. ارزش رمزارزها

ارزش رمزارز می‌تواند هر ساعت تغییر کند. یک ساعت ممکن است رمزارز شما صدها هزار دلار ارزش داشته باشد در حالی که یک ساعت یا یک روز بعد ارزش آن به هزار دلار کاهش بیابد. اگر ارزش رمزارزتان کاهش پیدا کند، هیچ تضمینی وجود ندارد که دوباره افزایش بیابد. توجه کنید که برای سرمایه‌گذاری در رمزارزها هم، مثل هر سرمایه‌گذاری دیگر، عاقلانه این است که تمام ریسک‌های کار و نحوه‌ی تشخیص کلاهبرداری را مطالعه کنید. نکاتی مثل:

۱) هیچ کس نمی‌تواند به شما تضمین دهد که سرمایه‌گذاری‌تان سود خواهد داشت. اگر کسی چنین ادعایی کرد، احتمالاً کلاهبردار است. اینکه یک روش سرمایه‌گذاری خیلی معروف باشد یا سلبریتی‌ها آن را تبلیغ کنند معنایش این نیست که قطعاً امن است. سرمایه‌گذاری روی رمزارزها هم مثل هر سرمایه‌گذاری دیگری ریسک دارد، اگر نمی‌توانید خطر از دست دادن پولتان را بپذیرید از سرمایه‌گذاری خودداری کنید.

۲) همه‌ی رمزارزها، یا شرکت‌هایی که آنها را می‌فروشند، مثل هم نیستند. شرکتی را که می‌خواهید از آن رمزارز بخرید بررسی کنید. درباره‌ی سوابقش بخوانید و دنبال تجربیاتی که دیگران در کار با آن شرکت داشته‌اند بگردید.

۳) بعضی از اطلاعات شما ممکن است در دسترس عموم باشد. اگرچه معاملاتی که با استفاده از رمزارزها انجام می‌شوند ناشناس هستند، سوابق آنها در یک حساب عمومی، مانند بلاک‌چین بیتکوین، ثبت می‌شود. بلاک‌چین فهرستی از معاملات انجام‌شده با رمزارزها را ثبت می‌کند که در دسترس عموم است. بسته به اینکه از چه رمزارزی استفاده کرده باشید، این رکورد در بلاک‌چین می‌تواند شامل انواع اطلاعات، از جمله مبلغ معامله، آدرس کیف الکترونیکی خریدار یا فروشنده و مانند آن باشد. این یعنی که ممکن است بتوان هویت واقعی طرفین معامله را از روی آدرس کیف الکترونیکی آنها پیدا کرد.

 

منبع: اینجا

 

۵ (۱ امتیاز)
0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments