کریپتوکارنسی های رایج در بازار

معرفی کریپتو کارنسی های رایج
زمان مطالعه ۲ دقیقه

چهار کریپتوکارنسی رایج در بازار دیجیتال

کرپیتوکارنسی‌ها (رمزارزها) امروز به‌طور گسترده توسط مردم استفاده می‌شوند. خود کلمه‌ی «کریپتوکارنسی» از کلمه‌ی «کریپتوگرافی» (رمزنگاری) می‌آید که یعنی اطلاعات شما از دسترس هکرها در امان خواهد بود. کسی نمی‌تواند اطلاعات معامله‌ای را که با کریپتوکارنسی انجام می‌شود رمزگشایی کند یا بدزدد. 

در واقع، فلسفه‌ی تولد کریپتوکارنسی همین حفظ محرمانگی اطلاعات طرفین و ماهیت معامله است. با اینکه بیت کوین معروف‌ترین و محبوب‌ترین کریپتوکارنسی موجود در بازار است، انواع دیگری از این نوع ارز در بازار وجود دارد که می‌توانید با آنها کار کنید. در این نوشتار به تفاوت‌ها و مزایا و معایب ۴ کریپتوکارنسی رایج در بازار اشاره خواهیم کرد.

بیت کوین‌

بیت کوین‌ نوعی از ارز دیجیتالی هستند که به‌صورت مستقیم بین دو طرف معامله رد و بدل می‌شوند. بیت کوین بسیار شبیه پولی است که در بانک دارید، با این تفاوت که در کیف پول الکترونیکی ذخیره می‌شود نه در گاوصندوق بانک. به‌علاوه، بیتکوین ارزی غیرمتمرکز است، یعنی هیچ بانکی متولی آن نیست. بیت کوین‌ها با استفاده از فناوری بلاک‌چین یک شبکه‌ی همتا-به-همتا به‌وجود می‌آورند تا در آن معامله را مستقیم بین طرفین معامله و بدون نیاز به طرف سوم انجام دهند.

مزایا
  • تا به امروز ۱۹ میلیون بیتکوین استخراج شده و ۲ میلیون دیگر در دنیای دیجیتال موجود است که هنوز کسی آنها را در اختیار ندارد. هر چه تعداد کمتری بیتکوین باقی مانده باشد، قیمت واحد آن بالاتر می‌رود.

تبدیل بیتکوین به پول نقد (دلار یا یورو) بسیار آسان است. ارز بیتکوین در تمام صرافی‌های کریپتو موجود است. هر روز حجم عظیمی از بیتکوین معامله می‌شود.

بسیاری از فروشگاه‌ها بیت کوین را قبول می‌کنند. این ارز محبوب‌ترین و نخستین کریپتوکارنسی است که در بازار مورد پذیرش است. در واقع، ۴۰ درصد از بازار کریپتوکارنسی در تسخیر بیت کوین است. حتی شرکت‌هایی مانند Lastbit.io وجود دارند که به شما امکان می‌دهند در فروشگاه‌هایی که بیت کوین نمی‌پذیرند خرید کنید.

اتریوم (Ethereum)

اتریوم پلتفرمی است که به افراد امکان می‌دهد dApp، توکن، و قرارداد هوشمند ایجاد کنند.

مزایا
  • تمام dAppها به اتریوم نیاز دارند. dAppها تنها روی بلاک‌چین اتریوم عمل می‌کنند.
  • بسیاری از پروژه‌ها با استفاده از اتریوم ساخته شده‌اند. پروژه‌های بزرگی که برای اجرا و راه‌اندازی به تلاش و همکاری عده‌ی زیادی از مردم نیاز دارند با استفاده از این کریپتوکارنی توسعه داده می‌شوند.
  • اتریوم سرعت بالایی دارد. شما می‌توانید معامله‌ی خود را با این کریپتوکارنسی به‌سرعت برق و باد انجام دهید. این در حالی است که انجام معامله با بیتکوین ممکن است کمی طول بکشد.

ریپل (Ripple)

ریپل کارکردی شبیه بیتکوین دارد اما بیشتر توسط بانک‌ها و برای انتقال سریع پول استفاده می‌شود، تا جایی که بعضی آن را «بانکرزکوین» (سکه‌ی بانکدارها) می‌خوانند. بسیاری از بانک‌های جهان از این کریپتوکارنسی استفاده می‌کنند.

مزایا
  • شرکت‌های بزرگ به این رمزارز اعتماد دارند. بسیاری از دولت‌ها و نهادهای مالی با ریپل کار می‌کنند. ریپل بهترین جایگزین برای پول فیزیکی تلقی می‌شود و دنیای مالی آن را پذیرفته است. چون دولت‌ها از این رمزارز استفاده می‌کنند، در بازار ارز دیجیتال بسیار موفق است.

لایت‌کوین (Litecoin)

لایت‌کوین هم شباهت زیادی به بیت کوین دارد. در واقع، بلاک‌چین لایت‌کوین قبلاً بخشی از بلاک‌چین بیتکوین بوده است. می‌توان گفت که لایت‌کوین نوع پیشرفته‌ای از بیتکوین است. لایت‌کوین نخستین کریپتوکارنسی است که در شبکه‌ی لایتنینگ استفاده می‌شود. با استفاده از لایت‌کوین می‌توان مشکلات دیگر کریپتوکارنسی‌ها را حل کرد.

مزایا

  • لایت‌کوین از بیت کوین سریع‌تر و ارزان‌تر است. سرعت معامله با لایت‌کوین در برابر بیتکوین در حد چند ثانیه است. در عین حال، معامله با بیتکوین برای شما هزینه دارد که در نتیجه، مبادله‌ی مقادیر کم آن مقرون به صرفه نخواهد بود. برای میکروپرداخت‌ها، لایت‌کوین بهترین گزینه است.
۵ (۲ امتیاز)
0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments