بخش اول: بیان موضوع

فرهادمارکت با حفظ روند رشد و توسعه خود همواره در تلاش بوده تا برترین و جدیدترین تکنولوژی‌های دنیای رمزارز را برای کاربران خود به ارمغان بیاورد.

طی هفته‌های اخیر ادعاهایی در خصوص ایجاد مشکل برای کاربرانی که از صرافی‌های ایرانی تراکنشی به حساب کاربری خود نزد سایت‌های خارجی انجام داده‌اند گزارش شد. صحت یا کذب این مطالب تاکنون به ما ثابت نشده است، ولی این موضوع بحث جدید نمیباشد و از قبل موضوعیت داشته است و با توجه به تحریم های ظالمانه کشورمان همواره میبایست از استفاده در صرافی آنلاین خارجی محتاطانه عمل نمایید.

اما با توجه به حساسیت موضوع لازم است در جهت پیشگیری از هر واقعه‌ای که دارایی کاربران فرهادمارکت را تهدید کند، تلاش کنیم.

در این راستا قصد داریم تکنولوژی‌هایی جدید که در فرهادماکت باعث به حداقل رساندن این تهدیدات می‌شود را برای شما شرح دهیم. 

بخش دوم: بیان مخاطرات استفاده از صرافی خارجی

خطراتی که بیش از همه کاربران ایرانی را در معرض خطر قرار می‌دهد به شرح زیر است:

  • اول: امکان بلوکه شدن دارایی‌های تتر، که در اختیار ایرانیان است؛ توسط موسسین رمزارز تتر(USDT)، در هر زمان که بخواهند، در این تهدید حتی کیف پول‌های سرد شما نیز در خطر هستند.
  • دوم: امکان بسته شدن حساب کاربرانی که تراکنش‌های ورودی یا خروجی با آدرس‌های مربوط به صرافی‌های ایرانی انجام داده‌اند.
  • امکان مسدود سازی دارایی های ایرانیان به دلیل قرارگیری در لیست تحریم های ظالمانه

بخش سوم: بررسی راهکارهای پیرامون موضوع

در ادامه مجموعه‌ای از راه‌کارهای پیش‌گیرانه و اقدامات جایگزین معرفی شده است.

استفاده از بایننس اسمارت چین

بایننس اسمارت چین شبکه‌ای است که بایننس در تلاش است با گسترش آن دسترسی کاربران خود را به رمزارز‌ها تسهیل کند. بستر این شبکه با بهره‌گیری از زیرساخت شبکه اتریوم به وجود آمده و با ایجاد تغببراتی مقیاس پذیری آن را افزایش داده است.

شبکه بایننس اسمارت چین به عنوان کانال برای انجام برداشت و واریز در بیشتر رمزارز‌ها ارايه شده است. با استفاده از شبکه بایننس اسمارت چین علاوه بر کارمزد صفر برای برداشت تمامی رمز ارز‌های مورد پشتیبانی در فرهادمارکت از امکانات حفظ حریم خصوصی بیشتری بهره‌مند خواهید شد.

بایننس اقدام به عرضه توکن‌هایی با پشتوانه رمزارز‌های مختلف نموده است و با توجه به غیر قابل بلاک بودن موجودی‌ها در قرارداد‌های هوشمند، ریسک بلوکه شدن دارایی استیبل کوین‌ها که در شبکه اتریوم وجود دارد به حداقل می‌رسد. همچنین بر خلاف شبکه اتریوم بدلیل کارمزد بسیار پایین، امکان ایجاد آدرس‌های یکبار مصرف در این بستر فراهم است که برای حفظ حریم خصوصی کاربران بسیار حائز اهمیت است.

فرهادمارکت تنها صرافی ایرانی است که در حال حاضر این شبکه را برای انتقال رمز ارز‌های اتریوم - تتر - لایت کوین - بیت کوین کش - ریپل - کاردانو - دای و چین لینک؛ فراهم کرده است و این خدمات را با کارمزد برداشت رایگان ارایه می‌دهد.

معرفی رمز ارز دای(DAI)

رمز ارز دای از معدود رمز ارز‌هایی است که به عنوان جایگزین امن تر و مناسبتر تتر می‌تواند مورد استفاده قرار بگیرد. این شبکه با ساختار پیچیده فنی-اقتصادی خود تلاش می‌کند به طور کاملا غیر متمرکز، به عنوان استیبل کوین قابل استفاده باشد. این توکن در ماه‌های اخیر حجم بازار بسیار بالا و نوسان بسیار کمی داشته است. لذا میتوان آن‌را به عنوان جایگزین امنی برای کاربران ایرانی به شمار آورد. واریز و برداشت این رمز ارز در فرهادمارکت در دو شبکه اتریوم و بایننس اسمارت چین  - که میتوانید برای کاهش کارمزد تراکنش‌های خود از آن استفاده نمایید - پشتیبانی می‌شود.

فرهادمارکت جزو اولین صرافی‌های ایرانی است که بازار خرید و فروش دای را در کنار تبادل سریع خارج از بازار را برای این رمزارز، معرفی کرده است.

توصیه به استفاده از کاردانو

رمز ارز کاردانو که از فعال ترین پروژه‌های رمز ارز بوده و تلاش دارد تا بهینه ترین تعادل را بین امنیت، غیر متمرکز بودن و مقیاس پذیری به ارمغان بیاورد. این رمز ارز از بدو تولد خود رشد چشمگیری داشته است و کاربران را قادر می‌سازد تا با کارمزد بسیار کم و امنیت بسیار بالا در زمانی کوتاه‌تر از یک دقیقه تراکنش‌های خود را انجام دهند. 

همچینین این رمز ارز به دلیل استفاده از روش utxo که توسط بیت کوین بکار گرفته می شود - بر خلاف اتریوم - امکان رهگیری تراکنش‌ها را تا حد بسیار زیادی کاهش داده و برای کاربرانی که نگران حریم شخصی خود در واریز رمز ارز به صرافی‌های خارجی هستند، یکی از بهترین گزینه‌های پیش رو است. پیش بینی می‌شود تا ماه‌های آینده قرارداد‌های هوشمند روی این شبکه به بهره برداری برسند و امکانات آن گسترش یابد.

فرهادمارکت به عنوان یکی از اولین صرافی‌ها در سطح جهانی اقدام به ارایه کیف پول کاردانو کرد و همچنان تنها ارایه دهنده این خدمت در ایران است.

ریسک استفاده از صرافی آنلاین خارجی

اساسا استفاده از صرافی های آنلاین خارجی به منظور مبادلات تجاری برای کلیه افراد جذاب و کاربردی میباشد ولی متاسفانه با توجه به اینکه قوانین حوزه کریپتو کارنسی ها روز به روز در سطح جهان دارای سختگیری بیشتری میباشد کلیه کاربران به منظور استفاده در صرافی های انلاین خارجی میبایست احراز هویت انجام دهند.
با توجه به اینکه امکان احراز هویت با پاسپورت و مدارک اشخاص ایرانی فراهم نمی باشد کاربران می بایست به منظور انجام احراز آن از مدارک فیک استفاده نمایند که این اعمال ریسک استفاده از صرافی های خارجی را افزایش میدهد.
توصیه اکید میشود در صورتیکه قصد استفاده از صرافی های خارجی را دارید حتما کلیه موارد امنیتی را رعایت فرمایید که دچار مشکلات ذکر شده نشوید و تا حد ممکن سعی کنید از صرافی های آنلاین ایرانی استفاده نمایید.

 

جمع بندی

  •  به شما توصیه میکنیم با یادگیری - رعایت ایمنی و استفاده از آدرس‌های یکبار مصرف همواره ریسک‌های تعامل با صرافی‌ها خارجی را به حداقل برسانید.

 

  •  تیم فنی فرهادمارکت به شما یادآوری میکند که هیچ کدام از روش‌های استفاده شده در این صرافی و صرافی‌های رمز ارز دیگر نمی‌تواند به طور قطعی و کامل شما را در مقابل مخاطرات مصون کند. پیشنهاد می‌شود در استفاده از هر سامانه‌ای که ادعا می‌کند مخاطره‌ای متوجه کاربرانش نیست، محتاطانه عمل کنید؛ این ادعا ممکن است نشانی از سودجویی و یا کمبود دانش فنی لازم جهت حفظ حریم خصوصی کاربران باشد.

با بروز رسانی اپلیکیش و ب سایت هم اکنون میتوانید از قابلیت‌های جدید استفاده نمایید. لطفا پیشنهادات و انتقادات خود ما را در ارائه سرویس هرچه بهتر یاری کنید.

با احترام - خدمتگزاران شما در فرهادماکت