روندهای برتر و پیش‌بینی‌هایی از ارز های دیجیتال

ارزهای دیجیتال، به دلیل بالا رفتن بی‌سابقه قیمت بیت‌کوین، با موفقیت کامل سال ۲۰۲۰ را پشت سر می‌گذارد. به نظر می‌رسد که فضای ارزهای دیجیتال در بحبوحه آشوب ناشی از این برهه تاریخی بی‌نظیر انعطاف‌پذیری خود را نشان داده است و قاطعانه اثبات کرده است که می‌تواند در جهانی که همه روزه بی‌ثبات‌تر می‌شود به پناهگاهی امن مبدل شود. چشم‌اندازهای موجود در سال ۲۰۲۱ روشن به نظر می‌رسد زیرا نیروهای مهم محرک پذیرش در سال ۲۰۲۰ همچنان قدرتمند باقی مانده‌اند. سالی که گذشت، علاوه بر پیشرفت‌های دیگر، شاهد تداوم گسترش پذیرش نهادی و انبوه ارز های دیجیتال بود. اما آیا می‌توان انتظار داشت که این روند در سال ۲۰۲۱ ادامه یابد و ضمناً عوامل شکل دهنده  پذیرش ارزهای دیجیتال در سطح بخش‌های مختلف این صنعت در سال آتی کدامند؟

هجوم صندوق های سرمایه گذاری در جهتخرید بیت کوین

نسبت دادن دست کم بخشی از شتاب فزایندة اخیر بیت‌کوین (BTC) به آثار ورود بانک‌های سرمایه‌گذاری و صندوق‌های سرمایه‌گذاری تامینی به صورت گروهی به این فضا دیگر عادی شده است و با این همه به نظر نمی‌رسد که این روند رو به افول باشد. با استفاده از تصویر کلی روایات حاکم بر محافلی که پول گسترده در آنها رد و بدل می‌شود و تغییرات سرنوشت‌ساز در جو سیاسی می‌توان مشاهده کرد که شواهد متعدد موجود حاکی از آن است که بخش عظیمی از موسسات مالی سنتی به نحوی فزاینده به بیت‌کوین روی می‌آورند و این روند صعودی خواهد بود.  ملتم دمیروس، مدیر ارشد استراتژی شرکت کوین‌شیرز از شرکت‌های سرمایه‌گذاری در ارز دیجیتال، به کوین‌تلگراف گفت است که:
روایتی که در مورد بیت‌کوین رد و بدل می‌شود، بسیار پرمحتواست! لری فینک که در کنفرانسی تلفنی با مارک کارنی صحبت می‌کرد، بیت کوین را طلای دیجیتال نامید و گفت که او معتقد است که بیت‌کوین آینده‌ساز است؛ اسکات مینرد، مدیر ارشد سرمایه‌گذاری شرکت مشاوره‌ای گوگنهایم پارتنرز، هدف قیمت را ۴۰۰ هزار دلار اعلام کرده است. پیش از این برخی افراد مشغول به کار در این صنعت چنین تصمیمات شجاعانه‌ای اتخاذ می‌کردند ولی اکنون کل سازمان و غول‌های بازار سرمایه تریلیون‌ها دلار را به دارایی‌های دیجیتال تخصیص می‌دهند.
ملتم دمیروس
به علاوه دمیروس پیش‌بینی کرد که دولت دموکراتیک آینده تولید پول بیش از آنکه در سرتاسر سال ۲۰۲۰ تولید شده است را تسهیل خواهد کرد. در حال حاضر ۵ تریلیون دلار به صورت اوراق بهادار قابل معامله در کنار گود نشسته‌اند و در انتظار بهره‌برداری هستند، همه این پول‌ها باید به جایی بروند و بازار ارزهای دیجیتال را رونق بخشند. دیو هاجسون، مدیر ارشد سرمایه‌گذاری گروه ان‌ئی‌ام، هم خط مشی مالی فعلی ایالات متحدة آمریکا را یکی از محرک‌های اصلی جریان یافتن پول های صندوق های سرمایه گذاری به سمت خرید بیت کوین می‌داند و می‌گوید:
اگر آمریکا همچنان گسترش تسهیل کمی را ادامه دهد یا تورم کاهش نیابد، متنوع‌سازی از گزینه‌های مالی عقلانی و حتی محافظه‌کارانه به نظر می‌رسد و بیت‌کوین یکی از جایگاه‌های طبیعی نقدینگی‌هایی خواهد بود که به دنبال پناهگاهی می‌گردند.
دیو هاجسون
این روایت که بیت‌کوین به تدریج و به عنوان پوشش ریسک علیه تورم جایگزین طلا می‌شود نیز به شدت رواج دارد. اریک ریچموند، مدیر ارشد عملیاتی کوین‌اسکوئر از پلتفرم‌های معامله ارز دیجیتال، به کوین‌تلگراف گفت:
بیت‌کوین همچنان به عنوان پول هوشمند و جایگزین طلا رشد خواهد کرد و صندوق‌های بازنشستگی، دفاتر خانوادگی، صندوق‌های سرمایه‌گذاری تامینی، سرمایه‌گذاران کلان و شرکت‌های بزرگ در سال ۲۰۲۱ بخشی از سبدشان را به بیت‌کوین اختصاص خواهند داد.
اریک ریچموند

هجوم برای خرید بیت کوین

در سال ۲۰۲۰ ارز دیجیتال برای سرمایه‌گذاران جزء دسترس‌پذیرتر از گذشته بود، که این امر تا حدودی به این دلیل بود که شرکت‌های مشهور خدمات پرداخت، مانند پی‌پال و اسکوئر، دارایی‌های دیجیتال را در دسترس پایگاه عظیم کاربران خود قرار دادند. تنوع بخشیدن به نقاط دسترسی و رابط‌های کاربری، که همه روزه شهودی‌تر می‌شوند، موجب خواهد شد که در سال پیش رو گروه عظیم‌تری از کاربران عادی به گروه دارندگان، معامله‌گران و سرمایه‌گذاران ارز دیجیتال بپیوندند. مایلز پاسکینی، بنیان‌گذار و مدیر اپلیکیشن سرمایه‌گذاری در ارز دیجیتال به نام بی‌۲۱، اعتقاد خود مبنی بر اینکه سال ۲۰۲۱ به احتمال زیاد سالی است که پذیرش انبوه در آن آغاز خواهد شد را با کوین‌تلگراف در میان گذاشت و افزود که:
ابزارهای موجود برای سرمایه‌گذاران و کاربران سیستم‌های پرداخت سهل‌الاستفاده‌تر خواهند شد و بانک‌هایی که پیش از این از ارزهای دیجیتال دوری می‌کردند به تدریج با وضعیت موجود انطباق خواهند یافت و خدمات یکپارچه ارائه خواهند داد.
مایلز پاسکینی
علاوه بر ابزارها و پلتفرم‌های موجود، محصولات جدیدی برای معرفی دارایی‌های دیجیتال به مخاطبین انبوه به بازار عرضه خواهند شد. فیس‌بوک در نظر دارد که به یکی از این محصولات جدید مبدل شود، همان‌گونه که سایمون پیترز، تحلیل‌گر بازار ارز دیجیتال و مالک پلتفرم معاملاتی ای‌تورو به کوین‌تلگراف گفته است:
گروه اپ‌های فیس‌بوک در مجموع ۷/۲ میلیارد کاربر دارند. قرار است که تیم فیس‌بوک محصول جدید خود رادر ژانویه ۲۰۲۱ به بازار عرضه کند و می‌تواند مسیر دسترسی کوتاهی برای ارز دیجیتال باشد. اگر محصول در بازار معاملات ارز دیجیتال پذیرفته شود و قابلیت مبادله با بیت‌کوین و سایر آلت‌کوین‌ها را پیدا کند، این امر می‌تواند مشوق خیل عظیمی از افراد جدید شود تا به ارزهای دیجیتال روی بیاورند.
سایمون پیترز

امور مالی غیرمتمرکز (DeFi)

اپلیکیشن‌های دیفای در سال ۲۰۲۰ به شدت، و بیش از هر بخش دیگری در صنعت ارزهای دیجیتال، رواج یافتند. بسیاری از متخصصان ادامه رشد این فضا و افزایش آگاهی عمومی از آن را در سال آتی پیش‌بینی می‌کنند. اریک پینوس،از پیشگامان این اکوسیستم در پلتفرم بلاکچین آنتولوژی، به کوین‌تلگراف گفته است که کاربران ارزهای دیجیتال می‌توانند کسب در آمد کنند، با وجود مبادلات غیرمتمرکز، وام‌دهی، بیمه، محصولات جانبی، صندوق‌های سرمایه گذاری مشترک و بسیاری موارد دیگر، فرصت‌های فراوانی برای کسب درآمد در دیفای موجود است. به طور کلی پینوس انتظار دارد که در سال آتی حجم قابل توجهی از معاملات و تلاش‌های صورت گرفته در جهت توسعه محصولات همچنان حول محور دیفای متمرکز باشند. در عین حال یکی از محدودیت‌های مهم موجود بر سر راه رشد بخش دیفای فشارهای مقرراتی است که ناگزیر در فرآیند اتصال حوزه‌های امورمالی سنتی و غیرمتمرکز ایجاد می‌شوند. در ابتدا این مقررات می‌توانند در این حوزه نوظهور تنش‌های فراوانی ایجاد کند ولی در نهایت دستاورد پیروی از این مقررات بسیار عظیم خواهد بود. کاهش موانع دسترسی به پروتکل‌های دیفای با کاربرپسندتر کردن آنها هم در افزایش افرادی که این ابزارهای سرمایه‌گذاری را به کار می‌گیرند بسیار موثر است. ویل لیو، سرپرست پروتکل غیرمتمرکز ساگا پیش‌بینی کرده است که: دیفای در سال ۲۰۲۱ استانداردتر و سهل الاستفاده‌تر خواهد شد و معتقد است که تا مدت‌های مدید برای سرمایه‌گذاران گزینه‌ای مطلوب خواهد بود.

کسب درآمد با NFT

علاوه بر این لیو معتقد است که سایر روندهای مهم سال ۲۰۲۰، از همه مهم‌تر انواع موارد استفاده توکن‌های غیرقابل تعویض (NFT) در سال ۲۰۲۱ هم همچنان جذاب و مورد توجه باقی خواهند ماند. برای مثال NFTهای کارهای هنری دیجیتال و فیزیکی توجه برخی از حراجی‌های بزرگ را به خود جلب خواهند کرد و در عین حال NFTهای مربوط به محافظت از داده‌های فردی هم از تکامل دائمی قانون داده‌ها بهره‌مند خواهند شد.

اتریوم

فعالیت‌های مربوط به دیفای توسط زیرساخت بنیادین اتریوم امکان‌پذیر شده‌اند، در نتیجه رواج گسترده دیفای در سال ۲۰۲۰ کاربرد کلی پروتکل را افزایش داد. در این اثنا جامعه اتریوم در این سال در تلاش‌هایش برای تکمیل و بهبود شبکه خود موفق به کسب دستاوردهای قابل توجه شد و این روند گاهی با دشواری‌های متعدد همراه بوده است. هاجسون معتقد است که مسائل مربوط به ارتقاء شبکه موجب شده است که برخی از کاربران میزانی از فرسودگی ناشی از پروژه را تجربه کنند که از عدم قطعیت مربوط به تاریخ‌های راه‌اندازی اتریوم ۲ و مقیاس‌گذاری مقیاس زمانی ناشی می‌شود. اما هاجسون استدلال می‌کند که پس از رسیدگی به این مشکلات و حل آنها، پذیرش اتریوم در خارج از جهش‌های مربوط به دیفای افزایش خواهد یافت. ریچموند  هم می‌افزاید که:
ارزش معاملات اتریوم در سال ۲۰۲۰ بیش از یک تریلیون دلار بوده است و از آنجایی که بسیاری از پروژه‌های جدید به بهره‌برداری خواهند رسید این میزان در سال ۲۰۲۱ رشد خواهد یافت. اتریوم از همة محصولات اصلی ارز دیجیتال مانند استیبل‌کوین‌ها (ارزهای دیجیتال باثبات)، دیفای، وام‌دهی ارز دیجیتال و کاربردهای NFT پشتیبانی می‌کند. از آنجایی که اتریوم برای پیشرفت و توسعه این محصولات بسیار مهم است، سرمایه‌گذاران قطعاً برای دستیابی به این محصولات همچنان به پذیرش این دارایی ادامه خواهند داد.
ریچموند

کاربردهای فراتر از امور مالی

به گفته بعضی از مشارکت‌کنندگان در این صنعت، در سال آینده پذیرش ارزهای دیجیتال در بسترهایی که مستقیماً به معاملات مالی مربوط نیستند هم به شدت افزایش خواهد یافت. فناوری مراقبت‌های بهداشتی می‌تواند یکی از بدیهی‌ترین ذی‌نفعان این امر باشد زیرا بحران ناشی از همه‌گیری لزوم نوآوری در این فضا را به اثبات رسانده است. کریسا مک‌فارلین، مدیرعامل و بنیان‌گذار استارت‌آپ فناوری مراقبت‌های بهداشتی با نام پیشنتری اینکورپوریشن، به کوین‌تلگراف گفته است که:
یکی از راه‌ حل‌هایی که مخاطبان اصلی‌تر در سال ۲۰۲۰ به آن توجه داشته‌اند، توکن‌هایی است که کاربران را به سلامت بودن تشویق می‌کنند و در عین حال دسترسی آنها به سوابق پزشکی‌شان را امکان‌پذیر می‌سازند.
کریسا مک‌فارلین
این گفته‌ها و روایات تصویری از صنعتی ارائه می‌دهند که در نظر دارد که در سال ۲۰۲۱ بیش از هر زمان دیگری افراد و سازمان‌ها را به سوی خود جلب کند.