بلوک و مفهوم بلاک چین در تراکنش های رمزارز بیت کوین | فرهادمارکت

شبکه بلاک چین
زمان مطالعه ۸ دقیقه

بلوک چیست؟

بلوک عبارتست از پرونده­ای که داده­ های مربوط به آخرین تراکنش­های شبکه بیت‌­کوین به طور دائمی در آن ثبت می­شوند.

هر بلوک را می­توان به صفحه­ ای از یک دفتر کل تشبیه کرد، بلوک­ها به صورت زنجیروار به هم متصل شده و یک دفتر کل غیرمتمرکز را تشکیل می­دهند که زیرساخت شبکه بیت­‌کوین را ایجاد می­کند.

این تراکنش ­های دسته ­ای قبل از اینکه به عنوان بلوک­های جدید به بلاک‌چین بیت­‌کوین افزوده شوند، توسط ماینرها تایید می­شوند. تعداد تراکنش­های قابل اعتبارسنجی و تایید در هر بلوک به اندازه آن بلوک وابسته است. بنابراین بلوک ­های بزرگتر مستلزم قدرت محاسبه بیشتر بوده و طی زمان بیشتری استخراج می­شوند. بلوک­ هایی که محدودیت را رعایت نکنند از شبکه طرد می­شوند.

سرعت تراکنش های بیت کوینی

در دوران ابتدایی بیت­‌کوین، حداکثر ظرفیت هر بلوک ۳۶ مگابایت بود. اما این محدودیت در ۱۴ جولای ۲۰۱۰ به یک مگابایت کاهش یافت تا با تهدیدات ناشی از هرز تراکنش ­ها که فضای شبکه را پر کرده بودند و حملات احتمالی محروم­ سازی گسترده از خدمات مبارزه شود.

اما یک اجماع کلی در خصوص اندازه ایده ­ال بلوک حاصل نشد و توسعه­ دهندگان اصلی پیش­بینی کردند که احتمال دارد در آینده، نرخ تراکنش­های تحت میزبانی شبکه از میزان فضای بلوکی قابل دسترس فراتر برود. این استدلال کمی بعد از برقراری محدودیت یک مگابایت و در حمایت از لزوم افزایش حجم این محدودیت مطرح گردید.  

از زمان برقراری محدودیت یک مگابایتی، تعداد تراکنش­های پردازش­ شده در هر ثانیه در شبکه بیت­‌کوین عمدتا بین دو تا هفت تراکنش در نوسان بوده است.

اهمیت اندازه بلوک در چیست؟

تعداد تراکنش ­هایی که شبکه بیت­‌کوین قادر به پردازش در هر ثانیه است به میزان اندازه یک بلوک بستگی دارد؛ بنابراین اندازه بلوک توانایی مقیاس­ پذیری شبکه را تعیین می­کند. پر شدن  بلوک­ها باعث شلوغی شبکه شده و در نتیجه هزینه تراکنش را به طرز چشمگیری افزایش می­دهد.

میانگین اندازه بلوک بیت­‌کوین در آغاز سال ۲۰۱۳ تقریباً ۱۲۵ کیلوبایت بود. در ماه مه ۲۰۱۵ و به دنبال افزایش استفاده از بیت‌­کوین، متوسط اندازه بلوک ۲۴۰% نسبت به سال ۲۰۱۳ رشد کرد و از ۱۲۵ کیلوبایت به حدود ۴۲۵ کیلوبایت رسید. با این حال، تخمین وبسایت ترید بلاک میتوان یک ارائه دهنده ابزار تجارت رمزارز نشان داد که بلوک­ ها به طور متوسط حداقل چهار بار در هر روز به سقف محدودیت یک مگابایتی می­رسیدند.

مفهوم بلوک در معامله رمزارز ها

 در سال ۲۰۱۵ رسیدن به حد بالا (یک مگابایت) بسیار رایج شد و این امر به موضوعی فراگیر در فضای اصلی رمزارزها تبدیل شد. این وضعیت موجب بروز نگرانی ناشی از کندی قابل­ توجه و در نتیجه افزایش هزینه تراکنش شد.

هزینه بالاتر تراکنش و تاخیر در پردازش تراکنش­ها به عنوان عامل تضعیف خدمات زیرساختی بیت­کوین تلقی  می­گردید. بنابراین بسیاری از افراد جامعه بیت‌­کوین نگران این موضوع بودند که شلوغی شبکه و افزایش هزینه­ های انتقالات باعث حذف بیت کوین از زمره ابزارهای مبادله شود.  

طبق تخمین تریدبلاک در آن زمان، حداقل برخی تراکنش­هایی که در شرایطی غیر از این قابل قبول بودند به دلیل مشکلات ظرفیت شبکه، از آغاز سال با ۳% تاخیر تایید می­شدند.

دلایل افزایش اندازه بلوک چیست؟

بیت­‌کوین طی سال­های متمادی شاهد پیشنهادات متعددی برای افزایش اندازه بلوک بوده است. دلایل این درخواست­ها عبارتند:

  1.  از کاهش هزینه­ ها 
  2. پردازش تعداد تراکنش بیشتر در هر ثانیه 
  3.  ایجاد امکان مقیاس پذیری بیت­‌کوین جهت رقابت با فناوری­ های اصلی پرداخت

گاوین اندرسن در تاریخ ۴ می ۲۰۱۵ مقاله­ای با عنوان «چرا افزایش سقف اندازه بلوک ضروری است» را منتشر کرد و با وجود اینکه میانگین اندازه بلوک در آن زمان فقط ۳۰ تا ۴۰% پر شده بود، باعث شد تا کشش به سوی بحث اندازه بلوک افزایش یابد. در این مقاله، اندرسن هشدار می­دهد که:

اگر تعداد تراکنش­ هایی که منتظر تایید هستند به اندازه کافی زیاد شود، نهایتا شبکه بیش از حد اشباع­ شده خواهد شد. نهایتا شبکه به حدی شلوغ می­شود که کارآیی خود را دست می­دهد. من فکر نمی­کنم که این احتمال وجود داشته باشد اما این احتمال وجود دارد که مردم به دلیل افزایش روزافزون بی­ اعتمادی نسبت به تراکنش­های تاییدشده توسط این شبکه، نسبت به ترک و عدم استفاده از آن اقدام کنند.

اندرسن

اندرسن در اواخر همان ماه مدعی شد که در صورتیکه جامعه بیت­‌کوین نتواند در خصوص پیاده ­سازی افزایش اندازه بلوک به اجماع برسد، وی کار خود را به بیت­کوین XT به عنوان یک میزبان جایگزین منتقل خواهد کرد. نسخه ۰٫۱۰ بیت‌­کوین XT در دسامبر ۲۰۱۴ توسط مایک هِرن به عنوان توسعه­ دهنده بیت­کوین Core و منتقد شماره یک محدودیت یک مگابایتی بلوک راه ­اندازی شده بود.

اندرسن در ۴ ژوئن ۲۰۱۵ از این ایده­ حمایت کرد که ماینرها و مدیران نود بایستی بتوانند به صورت خودمختار در خصوص اندازه بلوک­ها تصمیم بگیرند. استدلال وی برای ایده­ اش این بود که جامعه بیت‌کوین باید یکی از این دو راه را انتخاب کند: یا باید شاهد افزایش هزینه تراکنش­ها باشد تا جاییکه ماینرها به این نتیجه برسند که چندان سودی از کار خود نمی­برند و در نتیجه خودشان سقف اندازه بلوک را بالا ببرند و یا اینکه این محدودیت را با یک قانون «کار راه­ انداز» جایگزین کنند؛ به عبارت دیگر، ماینرها اهمیتی برای سقف اندازه بلوک قائل نباشند که در نتیجه این تصمیم، میانگین اندازه بلوک با افزایش یا کاهش مواجه نخواهد شد» (ثابت باقی خواهد ماند).

بلوک و مفهوم ان در معاملات ارز های دیجیتال

در ۱۲ ژوئن ۲۰۱۵ بیانیه­ ای با مضمون درخواست معرفی بلوک­های ۸ مگابایتی که توسط استخرهای عمده ماینینگ چین امضا شده بود به صورت آنلاین منتشر شد. این بیانیه نشان می­داد که تقاضا برای ارائه بلوک ­های بزرگ­تر یک موضوع فرا ملی است.

اندرسن در ۲۲ ژوئن ۲۰۱۵ پیشنهاد ۱۰۱ بهبود بیت­ کوین را منتشر کرد و طی آن از «جایگزینی سقف یک مگابایتی ثابت با سقف اندازه­ای که با یک نرخ قابل پیش ­بینی و طی زمان رشد کند» حمایت کرد.

محتوای پیشنهاد ۱۰۱ بهبود بیت کوین

اندرسن طی این پیشنهاد خواستار افزایش سقف اندازه بلوک به ۸ مگابایت تا ۱۱ ژانویه ۲۰۱۶ و پس از آن، افزایش خطی دو برابری در هر ۷۳۰ روز تا ژانویه ۲۰۳۶ شده بود.

طبق تخمین­های موجود، سقف ۸ مگابایتی امکان پردازش ۲۴ تراکنش در هر ثانیه را فراهم می‌­آورد. این پیشنهاد مورد استقبال بخش­های عمده­ای از جامعه از جمله استخرهای ماینینگ بزرگ چین قرار گرفت.

اما جامعه بیت­‌کوین در موضوع اندازه بلوک همچنان دچار دوگانگی و تفرقه بود. برام کوهن،  خالق بیت­ تورنت، مقاله ­ای با عنوان «بحران کنایه ­آمیز بیت­‌کوین» را در ۲۳ ژوئن ۲۰۱۵ منتشر  و در آن مقاله از تعیین هزینه­ های تراکنش توسط نیروهای بازار و حفظ سقف یک مگابایتی حمایت کرد:

راهکاری که افزایش نرخ تراکنش پیشنهاده شده این است که سقف اندازه بلوک از یک مگابایت به ۲۰ مگابایت افزایش یابد. این نوع تغییرات تیری است به قلب اصول اخلاقی بیت-کوین

برام کوهن

کوهن مدعی بود که رواج یافتن هزینه ­های بالای تراکنش گواهی است بر این مدعا که بیت­‌کوین ارزش واقعی ایجاد می­کند. ضمنا او بر ارائه مشوق­ هایی نظیر برخی آپشن­ها به ماینرها در قبال حفظ امنیت شبکه تاکید

می­کرد. کوهن می­افزاید: 

پاداش ماینینگ بیتکوین در بلندمدت کاملا از بین خواهد رفت (یک برنامه جدی برای این موضوع وجود دارد) و فقط هزینه تراکنش باقی خواهد ماند. تلاش برای حل مشکل هزینه های تراکنش حتی اگر به صورت کامل نیز انجام شود، در بلندمدت باعث تضعیف امنیت بیت کوین خواهد شد.

برام کوهن

پیشنهاد ۱۰۱ اندرسن در ۱۶ آگوست ۲۰۱۵ به کد (قانون) بیت کوین XT  افزده شد. علیرغم حمایت گسترده جامعه رمزارزها از این پیشنهاد، افزوده­ شدن آن به پروتکل بیت­کوین XT نتوانست باعث تحریک پذیرش گسترده این رمزارز جایگزین توسط عامه مردم شود. کاربران این رمزارز در نیمه دوم سال ۲۰۱۵ مدعی شدند که قربانی یک حمله هماهنگ علیه این زنجیره (بلاک‌چین بیت­‌کوین XT) شده­اند.

کدام پیشنهادهای افزایش اندازه بلوک، حمایت جامعه را به سوی خود جلب کردند؟

بیت­‌کوین XT، بیت‌­کوین آنلیمیتد، بیت­کوین کلاسیک و سگویت از جمله طرح­های افزایش اندازه بلوک بودند که بیشترین حمایت عمومی را در طی سال ۲۰۱۶ به خود جلب کردند، اما هیچ یک از آنها نتوانست در اجرای افزایش اندازه بلوک به موفقیت دست یابد.

پیشنهاد ۱۰۱ در ژانویه ۲۰۱۶ و در راستای افزایش یکباره اندازه بلوک به ۲ مگابایت از پروتکل بیت­کوین XT حذف گردید که سقوط سریع حمایت از این رمزارز را به دنبال داشت. در ژانویه ۲۰۱۷ کمتر از ۳۰ نود بیت­ کوین XT توسط ماینرها نگهداری می­شدند؛ این رقم در سال قبل از آن به ۶۵۰ نود رسیده بود. اما علیرغم سقوط بیت­‌کوین XT، پیشنهادات حامی افزایش اندازه بلوک افزایش یافتند. از جمله این پیشنهادات می­توان به بیت­‌کوین آنلیمیتد اشاره کرد که ژانویه ۲۰۱۵ راه ­اندازی شده بود و به کاربران اجازه می­داد تا اندازه ­های بلوک را تعیین کنند.

اهمیت ظرفیت بلوک

در آن زمان، بیت­‌کوین کلاسیک به عنوان روشی برای افزایش اندازه بلوک ظهور کرد. به نظر می­رسید این بیت‌­کوین بیشترین حمایت را پس از راه ­اندازی در ۱۰ فوریه ۲۰۱۶ به خود جلب کند. این شاخه از پیشنهاد افزایش یکباره به سطح دو مگابایت حمایت می­کرد. پل ویگنا از وال استریت ژورنال این پیشنهاد را اینگونه توصیف می­کند که «از خاکستر بحث XT و Core برخاست.» هر چند به نظر می­رسید که  این پیشنهاد سریعا مورد حمایت واقع شود، اما نتوانست حمایت بیش از ۷۵% از ماینرها را به خود جلب کند (استقبال از آن کمتر از ۲۵% بود) و در نتیجه نتوانست خود را به عنوان یک بلاک چین غالب مطرح کند. نهایتا توسعه­ دهندگان پروژه بیت‌­کوین کلاسیک در سال ۲۰۱۷ عملیات خود را متوقف کرده و حمایت خود از بلاک‌چین بیت ­کوین کَش را اعلام کردند.

در میزگرد ۲۰ فوریه ۲۰۱۶ بیت­‌کوین از طرحی برای یک شاخه بنیادین بلاک‌چین بیت­ کوین پرده برداشته شد که بر اساس آن، ارائه پروتکل سگویت به همراه افزایش سایز بلوک به دو مگابایت به تصویب رسید.

سگویت چیست؟

سگویت فرایندی است که با حذف داده ­های مربوط به امضا از معامله بیت­‌کوین، ظرفیت داده بلوک افزایشمی­یابد. حذف قسمت­های خاصی از یک تراکنش باعث آزاد شدن فضا و امکان اضافه شدن تراکنش­های بیشتر به یک بلوک می­شود.  با سگویت، هر بایت داده فقط یک چهارم یک بلوک را اشغال می­کند. این امر موجب می­شود تا میزان انتقال قابل ذخیره در هر بلوک تا چهار برابر افزایش یابد.

 پیشنهاد دو مگابایتی سگویت پس از یک سال بحث فشرده در خصوص محدودیت اندازه بلوک در ۳۱ مارس ۲۰۱۷ منتشر شد. این پیشنهاد از فعال­سازی شاخه نرم سگویت در ابتدا و سپس ارائه شاخه بنیادین آن جهت افزایش اندازه بلوک به دو مگابایت حمایت می­کرد.

گروه ارز دیجیتال طی ماه آتی مقاله ­ای با عنوان « اجماع سال ۲۰۱۷ در خصوص توافق­نامه مقیاس­ پذیری بیت­‌کوین» منتشر کرد. در این مقاله به تشریح مسائل موسوم به «توافق نیویورک» و ابراز تعهد به فعال­سازی سگویت و پیاده ­سازی سقف دو مگابایتی اندازه بلوک از جانب ۵۸ شرکت عمده بیت‌­کوین پرداخته شده است. این ۵۸ شرکت در آن زمان ۸۳٫۲۸% از توان چانه ­زنی را در اختیار داشتند و ارزش تراکنش بر زنجیره ماهانه آنها بالغ بر ۱/۵ میلیارد دلار بود. شاخه سگویت علیرغم جلب حمایت چشمگیر از جانب بازیگران پیشرو در صنعت رمزارزها فقط چند روز بعد از اینکه طبق برنامه از پیش تعیین­ شده فعال­سازی شده بود لغو گردید.

 

علت دو شاخه شدن و اشتقاق بیت کوین

ناتوانی جامعه بیت­‌کوین برای رسیدن به اجماع در خصوص پیشنهاد افزایش اندازه بلوک باعث ایجاد یک شاخه بنیادین در بلاک‌چین بیت­‌کوین در آگوست ۲۰۱۷ شد. لازم به ذکر است که این شاخه توسط کاربران فعال شده بود.

در حالیکه پیشنهادات متعدد حامی تغییر سقف اندازه بلوک نتوانسته بودند حمایت لازم جهت جامه عمل پوشانیدن به این تغییر را کسب کنند، هزینه ­های تراکنش در میانه سال ۲۰۱۷ سر به فلک کشیدند. میانگین هزینه تراکنش در آگوست ۲۰۱۷ فقط نیم دلار بود. اما در ژوئن ۲۰۱۷، این هزینه با رشد ده برابری به حدود ۵ دلار رسید. در حالیکه بیش از نیمی از جمعیت جهان با هزینه روزانه کمتر از ۵٫۵ دلار زندگی می­کنند، به نظر می­رسد که هزینه بالای تراکنش باعث عدم کارآیی کامل بیت‌­کوین برای جوامع در حال توسعه جهان گردد. این امر باعث ایجاد یک فشار جدید از درون جامعه رمزارز برای اعمال یک اشتقاق بنیادین جهت افزایش سقف اندازه بلوک گردید که این بار نیز توسط کاربران فعال­سازی می­شد.

بلوک بیت کوین

در اول آگوست ۲۰۱۸، بیت­‌کوین کَش با موفقیت از بیت­‌کوین منشعب شد و باعث دو تکه شدن شبکه بیت­‌کوین گردید. بیت­‌کوین کش سقف اندازه بلوک را ۸ مگابایت اعلام و یک الگوریتم تعدیل دشواری را نیز پیاده­ سازی کرد. ضمنا این شاخه (بیت­کوین کش) پیاده ­سازی شاخه نرم سگویت که در ۲۱ جولای ۲۰۱۷ توسط بیت‌­کوین فعال­ سازی شده بود را نیز کنار گذاشت.  سگویت به جای افزایش مستقیم اندازه بلوک، وزن بلوک ۴ مگابایتی را برای تراکنش­های سگویت ارائه کرد.

بیت­‌کوین کش در ماه مه ۲۰۱۸ دست به یک اشتقاق بنیادین زد تا اندازه بلوک را به ۳۲ مگابایت افزایش دهد. اما این رمزارز بار دیگر در نوامبر همان سال یک اشتقاق بنیادین را تجربه کرد که در اثر آن، شاهد ظهور یک زنجیره رقیب به نام بیت­‌کوین اس وی بودیم. بیت­ کوین اس وی ابتدا کار خود را با اندازه بلوک ۱۲۸ مگابایتی آغاز کرد، ولی در جولای ۲۰۱۹ و طی یک نسخه ارتقا با نام Quasar مجددا سقف اندازه بلوک را به ۲ گیگابایت افزایش داد.

۵ (۱ امتیاز)
0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments