افزایش قیمت بیت کوین در بالاترین سطح| فرهادمارکت

بیت کوین
زمان مطالعه ۳ دقیقه

بیت‌کوین در یک هفته به میزان ۳۰% رشد داشته است و در تاریخ ۱۶ دسامبر، به سقف قیمت ۲۳٫۷۷۷ دلار رسیده است. اما طبق اطلاعات موجود، کمتر کسی در دنیا از این موضوع باخبر شده است.

طبق نمودارهای جدید مرتبط با آگاهی عمومی درباره بیت‌کوین، در حال حاضر توجه عموم به بیت‌کوین بسیار کمتر از آن حدی است که دقیقاً سه سال قبل شاهدش بودیم؛ یعنی زمانی که در سال ۲۰۱۷، ارزش بیت‌کوین به بالاترین حد خود رسید.

خارج از فضای «CT»، کاربران توئیتر از بیت‌کوین غافل شده‌اند.

Crypto Twitter اشاره به آن بخش از فضای توئیتر دارد که کاربران در آن، اطلاعات مرتبط با رمزارزها را به اشتراک می‌گذارند. به این فضا به اختصار، CT نیز گفته می‌شود.

کسانی که به طور مرتب مطالب مرتبط با رمزارزها را در توئیتر دنبال می‌کنند، شاید فکر کنند که کل این شبکه اجتماعی حول محور تغییر قیمت بیت‌کوین در سال ۲۰۲۰ می‌چرخد.

اما واقعاً چنین نیست. طبق آمارها، خارج از فضای CT، نوسان‌های قیمت بیت‌کوین در سال جاری جایی میان ترندهای توئیتر ندارند.

این وضعیت شروع به دگرگونی کرده است، اما طبق منابع اطلاعاتی TheTIE، میزان توئیت‌ها صرفاً در حد ژانویه ۲۰۱۸ است، یعنی زمانی که قیمت بیت‌کوین به زیر ۲۰٫۰۰۰ دلار رسید.

نمودار سه ساله حجم توئیت‌های مرتبط با بیت‌کوین

حجم فعالیت‌ها در توئیتر چندان پابه‌پای تحرکات قیمت بیت‌کوین تغییر نمی‌کند. حجم فعالیت‌ها در توئیتر حاکی از آن هستند که در بحث بیت‌کوین و روند کلی توئیتر، گرایش‌ها به طرز عجیبی معکوس می‌شوند. به نظر می‌رسد که کاربران با دیدن تیترهایی درباره حباب قیمت‌ها و دسیسه‌های مجرمانه، به طور کلی به رمزارزها بی‌توجهی می‌کنند. البته به جز مورد کمپین عجیب سورپرایز کردن عموم!

ویکی‌پدیا نشان می‌دهد که هیچ تمایلی برا یادگیری درباره بیت‌کوین وجود ندارد

با نگاهی به محبوبیت بیت‌کوین در ویکی‌پدیا درمی‌یابیم که این مسئله صحیح است. در دسامبر ۲۰۲۰، تعداد بازدیدهای صفحه بیت‌کوین جهش‌هایی جزئی داشته است ولی در باقی اوقات، تقریباً یکنواخت بوده است.

قابل انکار نیست که در ژانویه ۲۰۱۸، تمایل مردم به یادگیری درباره بیت‌کوین چندین برابر بیشتر از امروز بوده است.

نمودار سه ساله تعداد بازدیدهای صفحه بیت‌کوین در ویکی‌پدیا

جالب است که حتی بحران کووید-۱۹ و تأثیر آن بر بازارها در ماه مارس در کنار شکسته شدن رکورد افزایش قیمت بیت‌کوین هم نتوانسته است توجه اکثریت افراد را جلب کند.

جستجو بیت کوین در گوگل

در نهایت، بررسی جستجوهای کاربران در اینترنت نشان می‌دهد که بیت‌کوین تا چه اندازه کم در معرض دید افراد قرار دارد و احتمال تغییر این روند چقدر است.

طبق داده‌های حاصل از نمودار Google Trends، که احتمالاً عجیب‌ترین نمودار در میان باقی نمودارهاست، واژه «بیت‌کوین» در این هفته حتی نسبت به اوایل دسامبر و نوامبر نیز کمتر جستجو شده است.

حتی رویداد نصف شدنِ پاداش بلاک در ماه می نیز نسبت به شکسته شدن رکورد تاریخی قیمت بیت‌کوین در هفته جاری محبوب‌تر بوده است. این نشان می‌دهد افرادی که به هر میزان، تمایلی برای کسب اطلاعات درباره بیت‌کوین از طریق گوگل داشته‌اند، به طور کلی توجه بخصوصی به رمزارزها دارند. مصرف‌کننده‌های عادی برای درگیر شدن با این مقوله انگیزه‌ای ندارد یا حداقل فکر می‌کنند که انگیزه‌ای ندارند.

همه این شواهد حاکی از این حقیقت هستند که هرچند بیت‌کوین نسبت به سه سال قبل، فرق کرده و دارایی متفاوتی شده است، اما هنوز در ذهن هشیار دنیای امروز جا باز نکرده است. البته مؤسسات در این بازی جلو هستند.

 

۰ (۰ امتیاز)
0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments