اقتصاد بیت کوین

اقتصاد بیت کوین
زمان مطالعه ۲ دقیقه

شعار سازندگان سلاح‌هایی که با پرینتر سه‌بُعدی چاپ می‌شوند این است: «انسان آزاد نیازی به اجازه‌ی کسی ندارد.» آنها معتقدند که برای حمل سلاح نباید از کسی اجازه داشته باشند. «اقتصاد بیت کوین» هم از اصل مشابهی پیروی می‌کند. انسان آزاد برای معامله با دیگران نه نیازی به اجازه‌ی کسی دارد و نه باید مجبور باشد به نهادهای مالی تحت نظارت حاکمیت تکیه کند. در این مقاله می‌خواهیم درباره‌ی اقتصاد بیتکوینی و مزایای آن صحبت کنیم.

اقتصاد بیتکوینی چیست؟

اقتصاد بیتکوینی چیزی نیست جز «بیت کوین.» عنوان مقاله‌ای که آغازگر جنبش بیت کوین بود این است: یک سیستم نقدی الکترونیک همتا-به-همتا. وقتی از «سیستم» حرف می‌زنیم یعنی داریم از «اقتصاد» صحبت می‌کنیم، اقتصادی متشکل از همتایانی که در یک شبکه با یکدیگر معامله می‌کنند.

البته، درباره‌ی مقیاس این اقتصاد یک سوء تفاهم معمول وجود دارد. اقتصاد بیت کوینی در حد اقتصاد یک کشور و بر مبنای بانک مرکزی نیست. برای داشتن چنین اقتصادی، حداقل سه عضو کافی است که یک شبکه یا یک سیستم را تشکیل دهند. می‌توان اقتصاد بیت کوینی را یک شبکه‌ی «تور» (Tor) دانست: شبکه‌ای مجزا و خصوصی که سانسور آن دشوار است. اینترنت عمومی برای اغلب افراد کافی است، اما برای بعضی از افراد و بعضی کاربردها به تور نیاز دارید. اگر کل اینترنت یک شبکه‌ی تور باشد برای همه بهتر است به جز دولت. به همین ترتیب، اگر بیت کوین سیستم مالی غالب باشد و نوسان کمتری داشته باشد، برای همه بهتر است الّا دولت.

مزایای اقتصاد بیت کوین

بیت کوین یعنی جداشدن پول از هویت، در حالی که پول دولتی یعنی پولی که به هویت گره‌خورده باشد. کارت‌های بانکی، حساب پی‌پال، و حساب‌های اینترنتی‌تان قبل از هر چیز با هویت شما پیوند دارند: نام، آدرس، ایمیل، شماره‌ تلفن و … . این مسئله دو پیامد استبدادی دارد:

اول) دولت و طرف سوم (یا میانجی) می‌توانند اقدامات معاملاتی شما را پیش از انجام سانسور کنند. به‌عبارت دیگر، شما نمی‌توانید به نام کس دیگری حساب باز کنید یا کارت بانکی بگیرید تا از آنها برای انجام معامله استفاده کنید.

دوم) دولت و طرف سوم می‌توانند معاملات آتی شما را سانسور کنند. طرف سوم به تمام سوابق معاملاتی شما دسترسی خواهد داشت و این طرف سوم یا دولت اگر به‌دلیلی معاملات شما را مخالف قوانین خود تشخیص دهند شما را در لیست سیاه قرار خواهد داد. در چنین حالتی، شما از انجام معامله در آینده محروم می‌شوید. این همان چیزی است که در تحریم‌های بین‌المللی از آن استفاده می‌شود تا کل یک اقتصاد یا افراد خاصی را از انجام تجارت بازدارد.

در اقتصاد بیتکوینی چنین مشکلاتی نخواهید داشت، چون معاملات شما به هویت‌تان گره نخورده است. به‌ عبارت دیگر، اقتصاد بیتکوینی اقتصادی بدون سانسور است.

مزیت دیگر استفاده از بیت کوین حذف طرف سوم است. این مسئله، هم امنیت معاملات شما را افزایش می‌دهد و هم هزینه‌های مالی شما را پایین می‌آورد. در اقتصاد بیتکوینی، شما با افرادی که به‌دنبال معاملات همتا-به-همتا هستند ارتباط برقرار می‌کنید و به این ترتیب می‌توانید معاملات مستقیم انجام دهید و نیازی نیست از قواعد و مقررات مبادلاتی طرف سوم پیروی کنید.

با این تفاصیل، شاید بد نباشد که همین امروز وارد اقتصاد بیتکوینی شوید!

۵ (۱ امتیاز)
0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments