افزایش قیمت آلت کوین ها| فرهادمارکت

زمان مطالعه ۶ دقیقه

آیا فصل آلت کوین ها فرارسیده است؟

در حال حاضر بیت‌کوین توانسته است که  قیمت ۳۰٫۰۰۰ دلار را حفظ کند ولی افزایش شدید قیمت اتریوم و افت تسلط بیت‌کوین بر بازار زمینه را برای افزایش ناگهانی قیمت آلت‌کوین‌ها فراهم کرده است.

بیت‌کوین تقریباً غیر قابل شناسایی است چرا که اولین هفته کاری سال ۲۰۲۱ را با حفظ سطح حمایتی ۳۰٫۰۰۰ دلار و رسیدن به سطوح بسیار بالاتر آغاز کرده است.

اگرچه باور این امر برای ذخیره‌کنندگان بیت‌کوین دشوار است، با فرا رسیدن دوشنبه پرایس اکشن همچنـان موجبات حیرت را فراهم می‌سازد و توجه همگان به اتفاقات بعدی جلب شده است.

کوین‌تلگراف پنج عاملی که سرمایه‌گذاران باید در روزهای آتی، و در یکی از بی‌ثبات‌ترین بازارهای معامله بیت کوین در طول تاریخ، مدنظر قرار دهند را بررسی کرده‌ است.

افزایش قیمت بیت کوین همزمان با افزایش قیمت سهام

این هفته برای سهام هم هفته‌ای عجیب است زیرا  علیرغم آنکه ویروس کرونا موجب شده است که ممنوعیت‌ آمد و شد در سطح جهان از هر زمان دیگری شدیدتر باشد به نظر می‌رسد که قرار است سطوح بالای بسیاری از شاخص‌ها در هفته گذشته در این هفته نیز ادامه یابد.

از نظر معامله‌گرانِ بیت‌کوین شاخص داو در هفته گذشته از جهتی دیگر اهمیت داشت، زیرا نسبت قیمت بیت‌کوین به دلار آمریکا برای اولین بار از ۳۰۶۰۰ «جابه‌جا شد» و به ۳۷۰۰۰ دلار و بالاتر رسید.تحلیل‌گران پیش‌بینی می‌کنند که این هفته بهای سهام باز هم افزایش یابد. این بخشی از بالا رفتن و اصلاح قیمت سهام را تشکیل می‌دهد که مدت‌ها بود پیش‌بینی شده بود و، درست مانند سال گذشته، با وضعیت میدانی در تضاد است.

شرکت گلدمن ساکس بخشی از نظرسنجی خود از چشم‌اندازهای موجود در سال ۲۰۲۱ را با خبرگزاری بلومبرگ در میان گذارده است و اظهار داشته است که، بهبود شدید رشد جهانی، که کشف واکسن موجد آن است، موجب افزایش بسیار زیاد قیمت دارایی‌های چرخه‌ای،از جمله کالاها، بخش‌های سرمایه‌گذاری چرخه‌ای و بازارهای نوظهور خواهد شد.اما این مسیر ممکن است دشوار باشد زیرا رشد نقطه‌ای ترازهای بازار با چشم‌اندازی آینده‌نگر که حمایتی‌تر است تضعیف می‌شود.

اما بسیاری دیگر تا این حد خوش‌بین نبودند. شرکت فیدلیتی، که مدیریت سرمایه‌گذاری‌ها را به عهده دارد و به دلیل موضع پیشگامانه‌اش در حمایت از بیت‌کوین مشهور است، با این اظهارنظر مخالفت کرده است و گفته است که:به احتمال زیاد سال ۲۰۲۱ سال شکار فرصت‌های نسبی است زیرا سرمایه‌گذاران باید بهای پیشرفت‌های اقتصادی و پیشرفت‌های مربوط به ویروس را هم لحاظ کنند.

عدم پر شدن شکاف موجود در معاملات آتی

پس از تثبیت قیمت در ۳۴۸۰۰ دلار در پایان هفته، با فرا رسیدن هفته جدید به نظر می‌رسد که بیت‌کوین به شدت به دور آتی برای تحکیم جایگاه خود نیاز دارد.

قیمت‌های بسیار بالا، که هنوز برای بسیاری از سرمایه‌گذاران غیرواقعی به نظر می‌رسند، باید بر بسیاری از موانع غلبه کنند تا بتوانند از خود دفاع کنند و اجازه ندهند که بیت‌کوین به افت قیمت دچار شود.

شکاف موجود در معاملات آتی بیت‌کوین، که به دلیل نوسانات آخر هفته ایجاد می‌شود، برای معامله‌گران یکی از مسائل بسیار مهم است. این شکاف که میان ۲۹۶۲۵ دلار و ۳۲۴۰۰ دلار قراردارد به شکاف به جا مانده از هفته گذشته می‌پیوندد تا به یکی از بزرگ‌ترین شکاف‌هایی مبدل شود که تاکنون در نمودار معاملات آتی بیت‌کوین مشاهده شده است.

 

همان‌گونه که کوین‌تلگراف پیش از این شرح داده است، «شکاف‌های» معاملات آتی عبارتند از تفاوت‌های قیمت میان پایان معاملات آتی در جمعه و آغاز آن در دوشنبه آینده. اگر در این میان بی‌ثباتی شدید ایجاد شود، خلاء ناشی از آن غالباً نوعی هدف قیمت کوتاه مدت ایجاد می‌کند.

بدین ترتیب در این مورد، بیت‌کوین انگیزه آن را دارد که سطوح قیمت را در اندکی پایین‌تر از ۳۰٫۰۰۰ دلار بازآزمایی کند و در صورتی که مایل باشد شکاف‌های پایین‌تر را، که ناآزموده باقی می‌مانند، پر کند ممکن است که بازار از این هم بیشتر سقوط کند. پایین‌ترین نقطه شکاف هفته پیش در ۲۳٫۸۰۰ دلار قرار دارد.

به گفته ویلی وو، از آمارگران مشهور، اگرچه در ماه‌های گذشته بسیاری از شکاف‌ها پر شده‌اند، ایده بیت‌کوین ۲۴٫۰۰۰ دلاری بسیار بعید به نظیر می‌رسد.او در روز یکشنبه پیش‌بینی کرده است که: 

ما دیگر هرگز بیت‌کوین ۲۰ هزار دلاری را مشاهده نخواهیم کرد.
برای شکستن سطح حمایت ۲۴ هزار دلاری باید رویدادی غیرمترقبه رخ دهد. کف قیمت که توسط خریداران بلند مدت حمایت می‌شود به سرعت در حال افزایش است.

ویلی وو

بیست‌ هزار دلار هم به خودی خود می‌تواند از حوزه‌های مورد توجه افرادی باشد که شکاف‌ها را بررسی می‌کنند و هنوز هم دو فضای خالی بزرگ در بازارهای معاملات آتی در پایین‌تر از این سطح معنادار باز می‌شوند.

سختی شبکه؛ نرخ هش در حال دستیابی به رکوردی جدید

در این میان مبانی اساسی بیت‌کوین همگی بهبود یافته‌اند. پس از یک ماه کاهش‌های جزئی، سختی شبکه یک بار دیگر افزایش می‌یابد تا به رکوردهای بالای جدیدی برسد.در حال حاضر انتظار می‌رود که در اصلاح سختی که زمانی در این هفته صورت می‌گیرد، سختی شبکه تا اندکی بیش از ۵٪ افزایش یابد.

در دو اصلاح گذشته به ترتیب شاهد افت‌های ۵/۲٪ و ۴/۰٪ بودیم که با افرایش سریع قیمت‌ بیت کوین که در زمان مشابه مشاهده شده بود در تضاد بود.هنگامی که در مورد جایگاه بیت‌کوین به عنوان پول «واقعی» صحبت می‌شود، می‌توان گفت که سختی شبکه مهم‌ترین جنبه فنی بیت کوین است و امکان کنترل بر خود و ایمن باقی ماندن قطع نظر از مشارکت ماینرها یا پرایس اکشن را برای شبکه فراهم می‌سازد. 

نرخ هش هم در کنار سختی شبکه سطوح بالای قیمت را به چالش می‌کشد. از روز دوشنبه میانگین هفت‌روزه مقدار این سنجه برابر با ۱۴۵ اگزاهش بر ثانیه  است که تنها ۱ اگزاهش بر ثانیه کمتر از بالاترین رکورد مشاهده شده در اکتبر گذشته است.

نرخ هش به معنای قدرت محاسباتی تخصیص یافته به مشارکت در شبکه بیت‌کوین است و داده‌های کنونی حاکی از آن است که مشارکت و تمایل به ایمن نگاه داشتن شبکه از هر زمان دیگری بیشتر است.

افزایش قیمت اتریوم پس از سه سال به بالای ۱۰۰۰ دلار

هنگام بحث در مورد خط سیر قیمت، می‌توان گفت که بارزترین نشانه از درون ارز های دیجیتال به دست می‌آید.

اگرچه بیت‌کوین به تنهایی هم شگفت‌انگیز است، این هفته با افزایش ناگهانی بسیار چشمگیرتری در قیمت آلت‌کوین‌ها، و به ویژه اتر به پایان رسید. قیمت اتر، که بزرگ‌ترین آلت‌کوین است، تنها در ۲۴ ساعت گذشته ۳۰٪ افزایش داشت که موجب می‌شود افزایش هفتگی آن به بالای ۵۰٪ برسد.

به گزارش کوین‌تلگراف، اتر در روز یکشنبه در سطحی کلیدی در مقابل بیت‌کوین تثبیت شد و ارزش دلاری این بزرگ‌ترین آلت‌کوین برای اولین بار در طول سه سال گذشته مجدداً چهار رقمی شد.

به گفته مایکل ون دی پوپ، تحلیل‌گر بازار کوین‌تلگراف، این تغییرات حاکی از آن است که بازگشت «فصل آلت‌کوین‌ها»  یعنی دورانی از افزایش سریع در سرتاسر بازارهای آلت‌کوین در حالی که بیت‌کوین تثبیت می‌شود  عملاً فرارسیده است.

او در اواخر روز یکشنبه گفت: 

هفته دیگری در پیش است که در آن قیمت اتریوم در بالاتر از آستانه حیاتی مربوط جفت ارز بیت‌کوین بسته می‌شود، و به احتمال زیاد پیش از استمرار رو به بالا به سوی سطح بسیار بالاتر جدید، میزانی استمرار جانبی وجود خواهد داشت.

مایک ون دی پوپ

موفقیت این توکن مدت‌ها بود که در حال شکل‌گیری بود. اتریوم در قسمت اعظم سال ۲۰۲۰ سوژه لطیفه‌های معامله‌گران بیت‌کوین بود زیرا حتی انتشار پروتکل تغییر آن به اتریوم ۲٫۰، که مدت‌ها به تعویق افتاده بود، هم نتواتست بر قیمت آن تاثیری قابل توجه بگذارد.

با این همه این آلت‌کوین در حقیقت، در مقایسه با سطوح قیمت بسیار پایین آن در ماه مارس، که به بهای ۱۱۳ دلار یعنی یک دهم سطوح فعلی معامله می‌شد، بهترین سرمایه‌گذاری سال بود و عملکرد آن حتی از بیت‌کوین هم بهتر بود.

فصل آلت‌کوین‌ها فرا می‌رسد!

اگر اتریوم تعیین‌کننده ظهور مجدد و اهمیت‌ یافتن آلت‌کوین‌هایی مانند تتا باشد، در صورت بررسی وضعیت تسلط بیت‌کوین بر بازار، می‌توان به راحتی به این امر پی برد.

 در حالی که نسبت قیمت اتریوم به دلار (ETH/USD) یک شبه افزایش یافت، سهم بیت‌کوین از کل ارزش بازار ارزهای دیجیتال افتی قابل توجه داشته است. داده‌ها نشان می‌دهند که در مقابل ۷۳٫۵٪ در اوایل یکشنبه، این سطوح در زمان چاپ در نشریات به حدود ۶۸٫۳٪ رسیده بودند. 

این نوع رفتار از شاخص‌های قدیمی فصل آلت‌کوین‌هاست و موجب می‌شود که هادلرهای سابقه‌دار رویدادهای ژانویه ۲۰۱۸ را به خاطر آورند. در آن زمان قیمت بیت‌کوین از بالاترین سطح خود، که نزدیک به ۲۰٫۰۰۰ دلار بود، افت کرد ولی قیمت آلت‌کوین‌ها به نحوی بی‌سابقه افزایش یافت و نسبت قیمت اتریوم به دلار به بالاترین سطح قیمت خود، یعنی ۱۵۰۰ دلار، رسید.

با توجه به اینکه بیت‌کوین توانسته است که رکورد خود در سال ۲۰۱۷ را پشت سر بگذارد، این الگوی رفتاری به گمانه‌زنی‌هایی مبنی بر اینکه قیمت اتر و سایر آلت‌کوین‌ها در زمانی کوتاه افزایش چشمگیری خواهد داشت، منجر می‌شود.

تایلر وینکلووس، هم‌بنیان‌گذار جمینی، از صرافی‌های ارز دیجیتال، به فالوئرهایش در توئیتر گفته است که، بیت‌کوین و اتر پیشاپیش بزرگ‌ترین موفقیت را در سال ۲۰۲۱ به دست آورده‌اند.

۰ (۰ امتیاز)
0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments