بیت کوین چیست؟| هر آنچه باید درباره ی مهم ترین ارز دیجیتال بدانید

بیت کوین چیست
زمان مطالعه ۴۲ دقیقه

بیت کوین چیست؟

بیت کوین یا bitcoin یکی از انواع رمزارزها است که قوانین آن بر روی زنجیره بلاک ها یا بلاک چین ساخته شده است. این کوین، از ارز های غیرمتمرکز است یعنی یک شخص واحد یا یک بانک مرکزی خاص مدیریت آن را برعهده ندارد. این ارز از طریق شبکه peer-to-peer و بدون واسطه، قابل ارسال از یک کاربر به کاربر دیگر می باشد.

نرم افزار پایه ی BTC، در ماه ژانویه سال ۲۰۰۹ برای ارائه به تمامی کاربران انتشار یافت. این نرم افزار از نوع اپن سورس یا منبع باز است، به آن معنی که هر شخص توانایی بررسی کدها را داشته و می تواند دوباره از آن استفاده کند.

ارز bitcoin از آنجا که یک رمزارز محسوب می شود، دارای قابلیت های متنوعی می باشد، و با توجه به رشد قیمت بیت کوین، امکان سپرده سازی آن به عنوان دارایی و سرمایه ‌گذاری وجود دارد.

در بازار های مالی آنلاین امکان خرید و فروش بیت کوین و دیگر رمزارز ها وجود دارد.صاحب آن می تواند از این ارز جهت خرید و سفارش‌ آنلاین استفاده نماید. فرستادن آن به هر شخص دیگر در هر نقطه از جهان امکان پذیر است.

علاقمندان با استفاده از آموزش خرید و فروش بیت کوین در فرهادمارکت می توانند با معاملات BTC و روند قیمت بیت کوین آشنا شده و بتوانند با خرید بیت کوین از انجام معاملات خود سود، کسب نمایند.

بیت کوین توسط چه شخصی به وجود آمد؟

نام مستعار ساتوشی ناکاموتو، نام شخص یا افراد ناشناسی است که خود را به عنوان خالق این کوین معرفی کرده اند. ناکاموتو برای اولین بار در سال ۲۰۰۸ ، ارز دیجیتال bitcoin را به عنوان یک ابزار مالی جهت مبادلات بر اساس معادلات ریاضیات پیشنهاد داد. روند صعودی قیمت بیت کوین تاثیر وجود بیتکوین در دنیای کنونی را نشان می دهد.
از ناکاموتو اطلاعات زیادی در دست نیست. آخرین ارتباط او با عموم دو سال پس از ایجاد شبکه بلاک چین یعنی در آوریل ۲۰۱۱، بوده است. ولی شخصیت ناکاموتو با توجه به موارد زیر مهم است:

 • او بنیانگذار اکوسیستم BTC است که تحولی شگرف در بازار های مالی ایجاد نموده است.
 • برای طرفداران ارز های دیجیتال او جایگاهی به عنوان یک شخصیت فلسفی دارد که به اعتقادات او در مورد آینده توسعه پذیر این کوین استناد می­ کنند.
 • توسعه دهندگان چنگال های BTC از جمله bitcoin cash ادعا دارند که دیدگاه اصلی ناکاموتو را برای تولید ارز خود حفظ می کنند.
 • کیف پولی که در اختیار ناکاموتو است حدود ۹۸۰۰۰۰ BTC است که با توجه به قیمت بیت کوین و معادل بودن هر کوین با ۳۰ دلار در ۷ سپتامبر ۲۰۲۰، معادل حدود ۹٫۹۹۵ میلیارد دلار را در اختیار دارد.
 • با توجه به اینکه فقط ۲۱ میلیون کوین استخراج می شود، حدود ۴٫۷ درصد از این کوین ها در اختیار اوست.
 • میزان دارایی ناکاموتو اگر زمانی معامله شود، قابلیت آن را دارد که به طور قابل توجهی بر قیمت بیت کوین تأثیر بگذارد.

معامله گران حوزه رمزنگاری می توانند جهت پیگیری وقایع و اخبار ارز های دیجیتال و روند قیمت بیت کوین به وبسایت فرهادمارکت رجوع نمایند.

بیت کوین طلایی

در تاریخچه بیت کوین چه موارد مهمی اتفاق افتاده است؟

در تاریخچه bitcoin آمده است که ساتوشی ناکاموتو از سال ۲۰۰۷ کار برروی انتشار این کوین را آغاز نمود.

 • در ۱۵ آگوست ۲۰۰۸ تقاضای ثبت اختراع برای یک برنامه نرم افزاری رمز گذاری از طریق سه نفری که هرگونه مراوده با ناکاماتو را رد می کنند، داده شد.
 • سه روز بعد دامنه اینترنتی به نام org ایجاد شد و کاربران از طریق این سایت توانستند به ‌صورت ناشناس، مبالغی کوین دریافت نمایند که با توجه به قیمت بیت‌کوین، ارزش قابل توجهی خواهد داشت.
 • در تاریخ ۱۲ ژانویه ۲۰۰۹، ساتوشی ناکاموتو و هال فاینی، که از توسعه ‌دهندگان ارز های دیجیتال بود، اولین تراکنش مربوط به خرید و فروش بیت‌کوین، را به انجام رساندند.
 • در تاریخ ۲۲ می ۲۰۱۰ اولین خرید در دنیا توسط بیت‌کوین انجام گردید، یک برنامه‌نویس فلوریدایی به نام هانیِچ برای یک پیتزا، با توجه به قیمت بیت کوین در آن زمان، ده هزار بیت‌کوین معادل ۲۵ دلار پرداخت.
 • در هفدهم جولای ۲۰۱۰، اولین صرافی BTC تحت عنوان MtGox در ژاپن راه ‌اندازی شد.
 • در تاریخ ۱۵ آگوست ۲۰۱۰، آسیبی در سیستم این کوین به وقوع پیوست و در نتیجه ۱۸۴میلیارد توکن BTC نابجا تولید گردید. در هشتم دسامبر ۲۰۱۰، اولین تراکنش خرید و فروش بیت ‌کوین بین دو موبایل انجام پذیرفت.
 • بر اساس کد منبع باز Bitcoin در سال ۲۰۱۱، ارز های دیجیتال دیگری ظهور کردند.
 • در ماه های فوریه و آوریل ۲۰۱۱ قیمت بیت کوین با یک دلار آمریکا برابری می کند.
 • در ۸ ژوئن همان سال اولین حباب قیمت بیت کوین پدید آمد که به ۳۱ دلار افزایش یافت.
 • با روند صعودی قیمت بیت کوین، در ژوئن ۲۰۱۱ ، ویکی لیکس و سایر سازمان ها شروع به پذیرش این کوین برای کمک های مالی کردند.
 • در اکتبر ۲۰۱۲، با روند صعودی قیمت بیت کوین بیش از ۱۰۰۰ بازرگان، این کوین را در سرویس پردازش پرداخت های خود داشتند.
 • از نوامبر ۲۰۱۳ افزایش قیمت بیت کوین به ۳۵۰ دلار رسید و تا این تاریخ به طور میانگین نرخ صعودی دارد.
 • در ژانویه ۲۰۱۷ ،تعداد مشاغل پذیرنده این کوین همچنان در حال افزایش است، تا جایی که از سپتامبر ۲۰۱۹، ۵۴۵۷ دستگاه خودپرداز BTC در سراسر جهان وجود دارد.

با استفاده از آموزش خرید و فروش بیت کوین در فرهادمارکت می توانید با نکات مناسبی در باره این کوین، آشنا شوید.

معرفی بلاک چین

بلاک چین چیست؟

بلاک چین blockchain زنجیره ای از بلوک های محتوی اطلاعات و یک پروتکل نرم افزاری است که برای انتقال اطلاعات از طریق اینترنت، استفاده می شود. ساختار بلاک چین به گونه ای است که جهت انتقال داده های دیجیتالی به سرور مرکزی احتیاجی نیست. بلاک چین دارای ویژگی های منحصر به فردی است که در ادامه آورده شده است:

 • از این تکنولوژی برای نقل و انتقال آیتم هایی مانند پول، دارایی، و قراردادها در مباحث مالی که نیاز به امنیت بالایی دارد، استفاده می گردد. انجام این نقل و انتقال بدون نیاز به واسطه ای از جمله بانک یا دولت، امکان پذیر است.
 • اکثر شبکه های زنجیره ای بلاک چین در حکم پایگاه داده های عمومی نقش دارند، بنابراین هر شخصی از طریق اینترنت قادر است فهرستی از تاریخچه معاملات شبکه را نظاره کند.
 • وقتی داده ای در یک بلاک چین ثبت گردد، تغییر در آن بسیار سخت بوده و برگشت داده یا خنثی نمودن آن ممکن نیست. بلاکچین هیچ یک از اطلاعات خود را در یک مکان مرکزی ذخیره نمی کند. در عوض، بلاکچین کپی شده و در شبکه ای از رایانه ها پخش می شود.
 • از فناوری بلاک چین، به عنوان متا فناوری یاد می شود، برای اینکه بر چند فناوری مختلف اثر می گذارد. این مجموعه فناوری، از چند بخش مختلف از جمله بانک اطلاعاتی، اپلیکیشن نرم افزاری، کامپیوتر های متصل به شبکه و اینترفیس های دیگر ایجاد شده است.
 • به کار بردن شبکه توزیع شده، روشی است که بلاک چین ها جهت فراهم آوری امنیت خود ایجاد کرده اند. شبکه توزیع شده ی همتا به همتا یا peer-to-peer به جای یک نهاد مرکزی در بلاک چین ها، به کار می رود و در نتیجه همه مجوز پیوستن به این زنجیره را دارند. هر پردازنده کامپیوتری که وارد این شبکه می شود و به آن گره می گویند، یک نسخه کامل از زنجیره بلاک چین را دریافت می دارد.
 • در حالی که ناشناس ماندن در شبکه بلاکچین از کاربران در برابر هکر ها حفاظت می نماید و حریم خصوصی آنها را محفوظ نگه می دارد، ولی امکان معاملات و فعالیت غیر قانونی در شبکه بلاکچین را فراهم می کند. مثالی که در چند سال پیش گفته شده که بلاکچین برای معاملات غیر قانونی به کار گرفته شده، احتمالاً Silk Road است، که به وب تاریک معروف شده بود. البته فعالیت های آن شناسایی شده و متوقف گردید.
 • طبق پروتکل جاری بلاکچین، این شبکه تنها زمانی می تواند به درستی کار کند که میان کلیه کاربران اجماع کامل انجام گرفته باشد، در نتیجه ایجاد تغییر در پروتکل بسیار سخت و غیر ممکن می تواند باشد. مگر آنکه اکثریت کاربران در انجام این تغییرات اتفاق نظر داشته باشند. این در حالتی است که مابقی کاربران نیز به اجبار بایستی از تصمیم اکثریت پیروی نمایند.

علاقمندان از طریق وبسایت فرهادمارکت می توانند با نکات و تکنولوژی بلاک چین، نوسان قیمت بیت کوین، و خرید و فروش بیت کوین آشنایی پیدا کنند.

بیت کوین چگونه کار می کند؟

چیزی که کاربر از این کوین می بیند، نتایجی حاصل از معاملات ریاضی است که اثر آن را در کیف پول خود مشاهده می نماید و با توجه به قیمت بیت کوین، وجه آن را برای خود حساب می کند.
ولی در پشت صحنه، شبکهBTC  یک ledger یا دفتر حساب کل به نام بلاک چین را به اشتراک می گذارد. این دفتر حساب، سوابق دیجیتالی از هر معامله ای که تاکنون پردازش شده است را در خود ثبت می نماید.
اگر کسی بخواهد فقط یک حرف یا عدد را در یک بخش از معاملات تغییر دهد، این تغییر بر تمام بلوک های بعدی تأثیر می گذارد. به دلیل داشتن یک دفتر کل، هر گونه اشتباه یا اقدام به کلاهبرداری توسط هر کسی به راحتی قابل تشخیص و اصلاح است.
اعتبار هر معامله می تواند توسط کیف پول کاربر تأیید شود. اصالت هر معامله توسط امضا های دیجیتالی مربوط به آدرس های ارسالی محافظت می شود.
انجام معامله و خرید و فروش بیت کوین ممکن است چند دقیقه طول بکشد، زیرا بسته به سیستم عاملی که معاملات را انجام می دهد، این روند زمان می برد. طراحی پروتکل این کوین به گونه ای است که استخراج هر بلوک حدود ۱۰ دقیقه طول می کشد.
وبسایت فرهادمارکت مطالب مناسبی جهت نوسان روزانه ی قیمت بیت کوین، نحوه خرید بیت کوین و فروش بیت کوین در اختیار علاقمندان می گذارد.

استخراج بیت کوین

بیت کوین چگونه تولید می شود؟

فرایندی با عنوان استخراج یا mining  وجود دارد که در طول این پروسه کوین ‌های جدید، تولید شده و در شبکه زنجیره ای که به آن بلاک چین گفته می شود، انتشار می یابند. استخراج Bitcoin توسط کامپیوترها یا ماینرهای پرقدرت انجام می شود که محاسبات پیچیده مسائل ریاضی را حل می کنند.
دستگاه های ماینر که در یک بلاک چین، وجود دارند، در واقع همان گره ها یا نودهای شبکه هستند که با اتکا به الگوریتم تایید صحت کار، به تولید بلاک ها می پردازند. اگر یک ماینر قادر باشد، بلوکی را در شبکه بلاک چین تولید کند که مابقی گره ها با یک توافق الکترونیکی آن را تأیید نمایند، این ماینر خواهد توانست مبالغی از قیمت بیت کوین را به عنوان پاداش اخذ نماید.
روش های مختلفی برای استخراج ارز رمزنگاری وجود دارد. چهار روش اصلی در تولید ارز های دیجیتال، روش های استخراج ابری، استخراج توسط پردازنده های مرکزی یا CPU، استخراج توسط پردازنده های گرافیکی یا GPU و استخراج توسط ماینرهای آسیک وجود دارد.
جهت اطلاع از مزایا و معایب روش های مختلف استخراج رمزنگاری، قیمت بیت کوین و خرید و فروش بیت کوین و همچنین امن ترین کیف پول هایی که می توانید کوین های خود را در آن نگه دارید، به وبسایت فرهادمارکت رجوع نمایید.

چه ویژگی‌ هایی بیت کوین را متمایز می‌کند؟

این ارز دیجیتال، سرآمد دیگر ارز های دیجیتال می باشد و روند صعودی قیمت بیت کوین گویای این واقعیت است که رتبه خود به عنوان رمزارز برتر را حفظ خواهد کرد.

 • غیر متمرکز بودن، یکی از مقاصد اساسی در ایجاد این کوین، استقلال شبکه از هرگونه مقامات دولتی بوده است. طراحی شبکه غیر متمرکز به شکلی است که هر شخص، مشاغل و همچنین هر دستگاهی که در استخراج این کوین و تأیید معاملات دخیل است، بخشی از یک شبکه گسترده می شود. علاوه بر این، حتی اگر بخشی از شبکه خراب شود، تولید کوین همچنان ادامه خواهد داشت.
 • ناشناس بودن، این روزها بانک ها تقریباً همه چیز، از جمله تاریخ اعتبار، آدرس، شماره تلفن و عادت های هزینه کردن را در مورد مشتریان خود می دانند. این موارد با مالکیت BTC بسیار متفاوت است، زیرا لازم نیست کیف پول به اطلاعات شناسایی شخصی مرتبط شود.
  برخی از افراد نمی خواهند که امور مالی آنها به سادگی توسط هر نوع مرجعی اداره و ردیابی شود، برخی دیگر احتمال می دهند که تجارت مواد مخدر، تروریسم و سایر فعالیت های غیرقانونی و خطرناک می توانند در این بی هویتی نسبی رشد کنند.
 • شفاف بودن، ناشناس بودن این کوین یک امر نسبی است، زیرا هر معامله شامل خرید بیت کوین و یا فروش بیت کوین که انجام می گردد در Blockchain ذخیره خواهد شد.
  از نظر تئوری، اگر آدرس کیف پول شما به صورت عمومی مورد استفاده قرار گرفته باشد، هر کسی می تواند با مطالعه دقیق دفتر کل بلاکچین، با توجه به قیمت بیت کوین، از میزان پول موجود در آن مطلع شود. با این حال برای هر شخصی، ردیابی آدرس خاص این کوین، تقریباً غیرممکن است.

کسانی که مایلند در حین انجام معاملات خود و یا خرید بیت کوین، ناشناس بمانند می توانند اقدامات خاصی انجام دهند. انواع خاصی از کیف پول ها وجود دارد که شفافیت و امنیت را در اولویت قرار می دهند، اما ساده ترین اقدام ها این است که از چندین آدرس استفاده شود و دیگر اینکه در یک معامله به طور مثال فروش بیت کوین، پول هنگفتی را  به یک کیف پول انتقال ندهند.

 • سریع بودن، شبکه بیتکوین پرداخت ها و خرید و فروش بیت کوین را خیلی فوری پردازش می نماید، به طور معمول فقط چند دقیقه طول می کشد تا فردی در آن طرف جهان پول را دریافت کند، در حالی که انتقال عادی بانکی ممکن است چند روز طول بکشد.
 • غیرقابل بازگشت، هنگامی که بیتکوین خود را برای شخصی ارسال کردید، از هیچ طریقی بازگرداندن آن امکان پذیر نیست، مگر اینکه گیرنده قصد کند که آن ها را به شما بازگشت دهد. البته با این کار دریافت مبلغ پرداختی تضمین می شود، بدین معنی که هرکس با او معامله می کنید و یا خرید بیت کوین را انجام دهید، نمی تواند از شما کلاهبرداری کرده و ادعا کند که پولی از شما نگرفته است.

وبسایت فرهادمارکت مطالب مناسبی در مورد ویژگی‌ های بیت کوین، قیمت بیت کوین و خرید و فروش بیت کوین و همچنین امن ترین کیف پول هایی که می توانید کوین های خود را در آن نگه دارید، به رجوع نمایید.

تاریخچه قیمت بیت کوین

 • اولین بار در سال ۲۰۰۹ بیتکوین ایجاد و انتشار یافت. از آن زمان قیمت بیت کوین دارای تاریخچه بسیار ناپایداری بوده است. این رمزارز دیجیتال در طول عمر نسبتاً کوتاه خود شاهد نوسانات بسیاری در قیمت بیت کوین بوده است.
 • ارز دیجیتال BTC در ابتدا با هیچ چیز معامله نمی شد. اولین خرید که با بیتکوین انجام شد در ۲۲ می ۲۰۱۰ بود که برای یک پیتزا، مبلغ ده هزار بیت‌کوین داده شد.
 • اولین افزایش واقعی قیمت بیت کوین در ژوئیه ۲۰۱۰ اتفاق افتاد که ارزیابی یک قیمت بیت کوین از حدود ۰٫۰۰۰۸ دلار به ۰٫۰۸ دلار برای یک کوین رسید. از آن زمان تاکنون این رمزارز ناظر بالا رفتن ها و پایین آمدن های اساسی بوده است.
 • قیمت بیت کوین در اواخر سال ۲۰۱۷ به اوج خود یعنی تقریباً ۲۰۰۰۰ دلار برای هر کوین رسید و از آن زمان نوسان زیادی داشته است.
 • از آوریل ۲۰۲۰ قیمت بیت کوین به طور متوسط حدود ۷۰۰۰ دلار بود.
 • در ۷ سپتامبر ۲۰۲۰، قیمت بیت کوین به ۳۰ دلار رسید. فروش بیت کوین توسط ماینر ها و همچنین تقویت دلار برخی از دلایلی است که قیمت بیت کوین شاهد پایین آمدن قابل توجهی بود که به زیر ۱۱۰۰۰ دلار رسید.

در وبسایت فرهادمارکت، از مطالبی در مورد نوسان روزانه قیمت بیت کوین و نحوه خرید و فروش بیت کوین مطلع شوید.

تاریخچه قیمت بیت کوین

ارزش یک بیت کوین چقدر است؟ و به چه عواملی بستگی دارد؟

از آنجا که این کوین بر خلاف ارز های فیات، از طریق هیچگونه بانک مرکزی انتشار نمی یابد و از جانب هیچ دولتی پشتیبانی نمی شود، در نتیجه سیاست های مالی، نرخ تورم و اندازه گیری های رشد اقتصادی که به طور معمول بر ارزش ارز تأثیر می گذارد، روی قیمت بیت کوین اثری ندارد.
ارزش گذاری روی قیمت بیت کوین بستگی به عواملی از جمله موارد زیر دارد:

 1. حجم و میزانی از این کوین که در بازار انتشار یافته و درخواست های کاربران برای خرید بیت کوین،
 2. هزینه هایی که توسط ماینینگ برای تولید ارز دیجیتال لازم است،
 3. پاداش هایی که جهت تأیید معاملات بلاک چین به استخراج کنندگان BTC داده شده است،
 4. تعداد ارز های دیجیتالی که رقیب این کوین محسوب می گردند،
 5. تعداد صرافی هایی دیجیتال که این کوین در آن معامله می شود و یا خرید و فروش بیت کوین در آن ها صورت می گیرد،
 6. مقررات و قوانینی که از طرف حکومت ها و یا جوامع مالی بر خرید بیت کوین و یا فروش بیت کوین اثر دارند.

آینده قیمت بیت کوین به چه صورت خواهد بود؟

یک تحلیل جامع و جدید پیش بینی کرده است که قیمت بیت کوین در سال جاری تقریباً به ۲۰ هزار دلار برسد و تا سال ۲۰۳۰ تا حدود ۴۰۰ هزار دلار افزایش یابد. محققان همچنین قیمت های چندین ارز دیجیتال دیگر در آینده را نیز پیش بینی کرده اند.
گزارش تحقیقاتی کریپتو یا  CRR در نسخه ژوئن خود پیش بینی قیمت چندین ارز دیجیتال از جمله قیمت بیت کوین، bitcoin cash، اتریوم، لایتکوین و استلار را منتشر ساخته است. این دهمین انتشار گزارش CRR است و شامل یک روش ارزیابی رایج است که برای پیش بینی قیمت بیت کوین در آینده استفاده می شود. این روش به نام مدل “معادله مبادله” یا equation of exchange  معروف است.
آنها انتظار دارند که قیمت بیت کوین در سال ۲۰۲۰ به ۱۹۰۴۴ دلار، در سال ۲۰۲۵ به ۳۴۱۰۰۰ دلار و در سال ۲۰۳۰ به ۳۹۷۷۲۷ دلار افزایش یابد. آنها می گویند: “ما معتقدیم که بیتکوین هنوز در ابتدای منحنی پذیرش است. قیمت بیت کوین با ۷۲۰۰ دلار در پایان سال ۲۰۱۹ نشان می دهد که این کوین به کمتر از ۰٫۴۴ درصد از کل بازار های آدرس پذیر خود نفوذ کرده است. اگر این نفوذ بتواند به ۱۰٪ برسد، قیمت بیت کوین بدون تخفیف آن باید به ۴۰۰۰۰۰  دلار برسد.”
وبسایت فرهادمارکت، مطالبی در مورد نوسان قیمت بیت کوین، آینده قیمت بیت کوین و نحوه خرید و فروش بیت کوین در اختیار علاقمندان قرار می دهد.

آیا شبکه بیت کوین کنترل می شود؟

شبکه BTC در انحصار و  تحت تملک هیچ کس نمی باشد، مانند آنکه می گوییم هیچ کس صاحب تکنولوژی پشت ایمیل نیست. وب سایت Bitcoin.org سامانه رسمی بیتکوین نمی باشد ولی اطلاعات مربوط به قیمت بیت کوین و میزان خرید و فروش بیت کوین را در اختیار کاربران قرار می دهد.
ارز دیجیتال Bitcoin از طریق همه کاربران در سراسر جهان نظارت و کنترل می شود. در حالی که توسعه دهندگان می توانند به بهبود نرم افزار کمک نمایند، ولی قادر نیستند که پروتکل BTC را تغییر دهند. برای اینکه تمامی کاربران در انتخاب نوع نرم افزار و نسخه خود آزاد هستند.
روز به روز به تعداد مشاغل و افرادی که از این کوین استفاده می کنند، افزوده می شود. این شامل مشاغل گوناگون مانند رستوران ها، املاک و موسسات حقوقی و همچنین خدمات مشهوری به صورت آنلاین است.
در حالی که موجودیت بیتکوین به طور نسبی یک پدیده جدید باقی مانده است، اما قیمت بیت کوین در حال رشد سریع است.
علاقمندان ارز های دیجیتال با استفاده از آموزش خرید و فروش بیت کوین در فرهادمارکت می توانند با مطالبی در مورد ارز های دیجیتال و روند قیمت بیت کوین آشنا شوند.

آیا شبکه ی بیتکوین توسط اشخاص یا نهاد های خاصی کنترل میشود؟

بیشترین اعتمادی که از طرف کاربران به  این کوین جلب می شود، از آنجا ناشی می شود که به هیچ وجه به جلب اعتمادی احتیاج ندارد. بیت کوین کاملاً اُپن سورس منبع باز و غیرمتمرکز است. این بدان معنی است که هر شخصی در هر زمانی که بخواهد می تواند به کل کد منبع دسترسی پیدا کند. بنابراین هر برنامه نویس توسعه دهنده ای در جهان می تواند نحوه کار این ارز را به دقت بررسی کند.


هرکسی می تواند در زمان واقعی به طور شفاف همه معاملات و میزان خرید و فروش بیت کوین و کوین های صادر شده را مورد بحث قرار دهد. تمامی سیستم توسط الگوریتم های رمزنگاری بسیار دقیق، نظیر آنچه برای بانکداری آنلاین استفاده می شود، محافظت می گردد.


هر تغییری در شبکه باید توسط رای دیگر کاربران پذیرفته شود. هر رای به عنوان یک بلوک در blockchain ذخیره می شود، و دستکاری آنها تقریباً غیرممکن است. پروتکل بلاکچین همچنین شفافیت در روند انتخابات را حفظ می کند، و فورا نتایج را به مسئولان ارائه می دهد.
از آنجا که تمامی معاملات از جمله خرید بیت کوین و یا فروش بیت کوین، بدون اتکا به دلال یا واسطه و به صورت نظیر به نظیر قابل انجام است و کل سیستم توسط الگوریتمهای رمزنگاری بررسی می شود. بنابراین هیچ ارگان و یا شخصی نمی تواند شبکه بلاک چین Bitcoin را در حدی دستکاری کند که کنترل آن را در دست بگیرد.
کلیه پرداخت ها بدون اتکا به شخص ثالث انجام می شود و هیچ ارگان یا شخصی نمی تواند شبکه ی BTC را کنترل کند. حتی اگر به همه کاربران آن اعتماد نداشته باشید، شبکه همچنان ایمن باقی خواهد ماند.


معاملات در شبکه BTC و خرید و فروش بیت کوین توسط استخراج کنندگان که آرایه های زیادی از رایانه ها را در اختیار دارند، پردازش می شود. با افزایش رقابت، بسیاری از شرکت کنندگان کوچکتر دارای سود کمی شده و از این کار منصرف شدند. در حالی که یک تجزیه و تحلیل جدید از TokenAnalyst نشان داد، پنج واحد استخراج این کوین که همه آنها در چین مستقر هستند، ۴۹٫۹٪ از کل قدرت محاسباتی را در شبکه کنترل می کنند، و بالاترین میزان قدرت ماینینگ را در اختیار دارند.
مطالب مفید در مورد شبکه ی بیتکوین و نوسان قیمت بیت کوین، را از وبسایت فرهادمارکت، بخواهید.

واقعا بیت کوین قابل رهگیری است؟

ارز دیجیتال BTC با چنان سطح شفافیت بی سابقه ای کار می کند که اکثر مردم عادت به برخورد با آن را ندارند. تمام معاملات و خرید و فروش بیت کوین به صورت عمومی، قابل رهگیری بوده و به طور دائمی در شبکه آن ذخیره می شوند. از آنجا که همه معاملات Bitcoin به صورتی کاملا عمومی و دائمی در شبکه ی BTC ذخیره می گردد، قابل مشاهده همگان و قابل رهگیری می باشند.
به هر حال چون صاحبان این کوین جهت دریافت خدمات یا مبادله با کالا یا فروش بیت کوین، به طور معمول بایستی هویت خود را آشکار کنند، آدرس های این کوین نخواهند توانست که کاملاً ناشناس بمانند و قابل رهگیری است.
آدرس های Bitcoin تنها اطلاعاتی هستند که برای تعیین محل بیت کوین و محل ارسال آن بکار می روند. این آدرس ها به طور خصوصی توسط کیف پول های هر کاربر ایجاد می شود. با این حال، به محض استفاده از آدرس ها ، تاریخچه تمام معاملات نیز با آن ترکیب می شوند. هر کسی می تواند موجودی و کلیه معاملات هر آدرس را مشاهده کند.
از آنجا که بلاک چین دائمی است، توجه به این نکته مهم است که چیزی که در حال حاضر قابل رهگیری نیست، ممکن است برای ردیابی در آینده بی اهمیت شود. به همین دلایل، آدرسهای بیتکوین فقط باید یکبار استفاده شوند و کاربران باید مراقب باشند آدرسهای خود را فاش نکنند.

امنیت بیت کوین

امنیت بیت کوین به چه طریقی تضمین می شود؟

این ارز دیجیتال به گونه ای طراحی شده که در جهت ایجاد امنیت بیشتر در بازارهای مالی، گامی عظیم برداشته است. این کوین همچنین می تواند به عنوان یک محافظ قابل توجه در برابر بسیاری از انواع جرایم مالی عمل کند. به عنوان مثال، جعل این رمزارز کاملاً غیرممکن است و کاربران در خرید بیت کوین آسوده خاطر هستند.
کاربران کنترل و نظارت کامل پرداخت های خودشان را در دست داشته و نمی توانند با کارت های اعتباری تقلبی وجهی را دریافت کنند. معاملات بیتکوین برگشت ناپذیر بوده و در برابر شارژ هایی که بخواهد با تقلب پرداخت شود، مصون هستند.


ارز دیجیتال BTC جهت تضمین امنیت از سازوکار های بسیار قوی و مفیدی استفاده می کند. این ضمانت ها مواردی مانند پشتیبان گیری، رمزگذاری و فاکتور های چند امضایی هستند، که باعث می شوند امنیت این ارز دیجیتال در برابر هر گونه سرقت و خسارت تأمین شود.
کاربران علاقمند جهت آشنایی با رویداد های ارزهای دیجیتال، نحوه خرید بیت کوین و یا فروش بیت کوین و روند قیمت بیت کوین می توانند به وبسایت فرهادمارکت رجوع نمایند.

چگونه بیت کوین بخریم؟

خرید بیت کوین با خرید سهام یا اوراق قرضه متفاوت است. ولی همانند بازار مبادلات ارز های فیات، پلتفرم های صرافی های ارز دیجیتال به معامله گران این امکان را  می دهند که منطبق بر پیش بینی قیمت بیت کوین، به مبادله ارز سنتی با این ارز دیجیتال بپردازند. در این صرافی ها جفت ارز هایی مانند BTC / USD وجود دارد که بیانگر مبادله ارز دیجیتال BTC با ارز فیات دلار آمریکا می باشد.
یک صرافی قابل اعتماد که به راحتی در دسترس معامله گران قرار گیرد، محبوبیت بیشتری پیدا کرده و می تواند  شبکه ای از کاربران ایجاد نماید. آنها می توانند طبق قوانین وضع شده به خرید و فروش بیت کوین پرداخته و با هم معامله کنند.
برای مبتدیان، صرافی های قابل اعتماد، بهترین و آسان ترین مکان برای شروع است زیرا مستقیماً به صرافی این ارز دیجیتال متصل می باشند. اقدام از طریق صرافی، روند خرید و فروش بیت کوین را ساده تر می کند.


روش دیگری که در دسترس است، امکان خرید توسط کیف پول های ارز دیجیتال BTC می باشد که به صرافی این کوین متصل هستند. یکی از موارد قابل اطمینان کیف پول بیت کوین فرهادمارکت است.
اغلب صرافی ها برای خرید مقداری هزینه به عنوان کارمزد، دریافت می کنند که به این وسیله خریداران می توانند بلافاصله کوین های خود را دریافت نمایند.
مراحل خرید به اینصورت است:

 1. به صفحه خرید بیت کوین و دیگر ارز های دیجیتال بروید.
 2. نوع ارز دیجیتال مورد نظر خود را برای خرید انتخاب کنید.
 3. مبلغی را که می خواهید بابت قیمت بیت کوین خریداری شده، با ارز دیجیتال یا پول رسمی کشور خود بپردازید، درج کنید.
 4. کیف پول مورد نظر برای واریز وجه خود را انتخاب کنید.
 5. روش پرداخت مورد نظر خود را انتخاب کنید.
 6. سفارش درست خود را تأیید کنید و روی خرید بیت کوین و دیگر ارز های دیجیتال کلیک کنید.

معامله گران حوزه رمزنگاری از طریق وبسایت فرهادمارکت می توانند با مطالبی در مورد معاملات و روند قیمت بیت کوین آشنا شده و علاوه بر خرید بیت کوین و یا فروش بیت کوین از انجام معاملات خود سود مناسب کسب نمایند.

آموزش خرید و فروش بیت کوین در فرهادمارکت

امکانات وب سایت فرهادمارکت عبارتند از:

 • امکان استفاده از بازار آنلاین با استفاده از اپلیکیشن های اندروید و iOS وجود دارد.
 • کیف پول های سخت افزاری جدید لِجر را از این سایت می توانید تهیه نمایید
 • در فرهادمارکت می توانید با مطالبی در باره روش های معاملات BTC آشنا شوید.
 • علاوه بر خرید بیت کوین خواهید توانست از انجام معاملات خود، کسب درآمد داشته باشید.
 • در این سایت می توانید به راحتی خرید و فروش بیت کوین را انجام دهید.
 • علاوه بر خرید بیت کوین و سایر رمز ارزها، فروش بیت کوین و دیگر آلتکوین ها، امکان تبدیل آنها به یکدیگر وجود دارد.
 • دارایی های خود را می توانید در کیف پول بیت کوین فرهادمارکت به صورتی کاملا امن نگهداری کنید.
 • با استفاده از سرویس‌های فرهادمارکت می توانید در سریعترین زمان ممکن خرید و فروش بیت کوین و دیگر رمزارز های خود را به انجام برسانید.
 • قیمت بیت کوین و نوسانات دیگر آلتکوین ها از جمله اتریوم، تتر،cash Bitcoin و لایت کوین را می توانید در هر لحظه از زمان در بازار فرهادمارکت مشاهده نمایید.
 • این وبسایت برای حرفه ‌ای‌ها طراحی شده و با استفاده از ابزار های موجود در آن، تریدر های ماهر خواهند توانست اقدام به انجام معاملات پیشرفته بنمایند.
 • بازار های رمزارز های BTC ، اتریوم، لایت کوین، Bitcoin cash و تتر به راحتی در دسترس کاربران قرار دارد.

چرا باید بیت کوین بخریم؟

دلایل مختلفی برای خرید بیت کوین در دنیای ارز دیجیتال کنونی وجود دارد. موارد زیر به برخی از آن ها اشاره می کند:

 • اصلاح قیمت بیت کوین: در چند سال گذشته قیمت بیت کوین همیشه بی ثبات بوده است. به عنوان مثال ، در سال ۲۰۱۷ ، قیمت بیت کوین به بالاترین قیمت خود یعنی ۱۹۵۰۰ USD رسیده است و پس از آن ، اصلاح قیمت را نشان می دهد. در حال حاضر ، در سال ۲۰۱۹ ، BTC بازار نزولی را مشاهده کرد و کمترین قیمت ۳۲۰۰ دلار را تجربه کرد. اکنون ، یک بار دیگر علائم بهبودی را نشان می دهد. این یکی از دلایل اصلی خرید بیت کوین است.
 • محدود بودن عرضه BTC: با گذشت زمان تعداد بیتکوین کمتری ایجاد می شود زیرا جریان ایجاد بیتکوین در سال ۲۰۲۰ به نصف کاهش می یابد. در نهایت ، پس از ۲۰ سال، همه این کوین ها استخراج می شوند. بنابراین، تنها ۲۱ میلیون کل BTC در گردش خواهد بود.
 • بیتکوین یک گزینه استثنایی همانند طلا است: این ارز دیجیتال نیز درست مانند طلا، می تواند استخراج شود. هنگامی که یک دارایی مقدار محدودی داشته باشد، در آن صورت تقاضا برای آن افزایش یافته و قیمت بیت کوین نیز افزایش می یابد. گسترش تقاضا باید با عرضه مداوم مطابقت داشته باشد. یکی از دلایل اصلی خرید بیت کوین این است که با افزایش تقاضا برای هر یک از این دارایی ها، موجودی ثابت بوده و بنابراین قیمت آنها افزایش می یابد.
 • قیمت آلتکوین ها به قیمت بیت کوین بستگی دارد. همانطور که می دانیم، بیتکوین ارز اصلی دنیای ارز های دیجیتال است. اگر بازار رمزنگاری را از نزدیک مشاهده و تحلیل کنید، متوجه خواهید شد که قیمت آلتکوین به قیمت بیت کوین بستگی دارد. در تاریخ سپتامبر ۲۰۲۰، تسلط ارز دیجیتال Bitcoin بر بازار تقریبا ۷۹٪ است که بسیار زیاد است.

علاقمندان جهت پیگیری روزانه  قیمت بیت کوین و دیگر ارز های دیجیتال می توانند به وبسایت فرهادمارکت رجوع نمایند.

کیف پول بیت کوین

برای نگه داری بیت کوین به چه ابزاری نیازمندیم؟

از آنجا که بیتکوین یک دارایی دیجیتال است، ذخیره آن بسیار نامحسوس است. در طول تاریخ بسیاری از مردم دارایی های خود را از دست داده اند اما با درک صحیح می توان خطرات را از بین برد. برای اینکه اگر ارز های دیجیتال شما در نهایت گم شده یا سرقت شوند، مطمئناً کاری برای بازگرداندن آنها نمی توان انجام داد.
بهترین ابزار های نگهداری رمزارز ها استفاده از کیف پول است که در چهار نوع دسک تاپ، گوشی هوشمند، تحت وب و سخت افزار قابل دسترسی است. طرز کار کیف پول بیتکوین، همانند هر کیف پول فیزیکی است. با این تفاوت که، وَلت BTC به جای ذخیره ارز های قابل لمس، اطلاعات ارز دیجیتال را با توجه به قیمت بیت کوین در خود نگهداری می نماید. این اطلاعات، داده هایی مانند کلید خصوصی امن است که برای دسترسی به آدرس های بیتکوین و انجام معاملات استفاده می گردد
کیف پول این کوین با نوشتن عبارت پشتیبان seed حفاظت می شود، این عبارت باید ایمن و مخفی نگه داشته شود. هنگام ارسال یا دریافت تراکنش ها، نرم افزار کیف پول باید از سیستم اطلاعات مربوط به شبکه بیتکوین را بدست آورد.

کیف پول بیت کوین چیست؟

وَلت ارز دیجیتال Bitcoin یک جسم فیزیکی نیست، در واقع یک اپلیکیشن نرم افزاری برای نگهداری و مبادله بیتکوین است. این کیف پول دارای یک کلید خصوصی مربوط به آدرس وَلت است که کاربرد آن حفظ امنیت سپرده های صاحب کیف پول می باشد.
انواع کیف پول های بیتکوین عبارتند از:

 • بهترین راه برای ذخیره ارز دیجیتال BTC استفاده از کیف پول سخت افزاری، کیف پول چند امضایی یا کیف پول سرد است. در هنگام ایجاد کیف پول، یک عبارت seed ایجاد می شود، آن را روی کاغذ بنویسید و در یک مکان امن (یا چندین مکان امن به عنوان نسخه پشتیبان) ذخیره کنید. در حالت ایده آل، کیف پول باید توسط سیستم شما پشتیبانی شود.
 • کیف پول های چند امضایی، کیف پولی است که برای جابجایی و خرید و فروش بیت کوین به جای یک کلید، به چندین کلید خصوصی نیاز است. برای صرفه جویی در هزینه ها از چنین کیف پولی می توان برای افراد مختلف استفاده کرد، و می تواند به عنوان پشتیبان در میان برنامه های دیگر استفاده شود.
 • کیف پول سرد، کلید های خصوصی کیف پول را در فرم آفلاین بر روی یک رایانه تولید و ذخیره می کند. پرداخت ها با کیف پول فقط به صورت آنلاین دریافت می شوند. معاملات امضا نشده بصورت آنلاین تولید می شوند، به صورت آفلاین برای امضا منتقل می شوند و معاملات امضا شده بصورت آنلاین منتقل می شود تا در شبکه ارز دیجیتال Bitcoin پخش شود.
 • کیف پول داغ، این نوع کیف پول تک امضایی با کلید های خصوصی است که به صورت آنلاین در رایانه یا تلفن همراه نگهداری می شود. بیشتر نرم افزار های کیف پول بیتکوین که وجود دارد، یک کیف پول داغ است. فروش بیت کوین یا خرج بیتکوین به آسانی انجام می شود، اما در برابر بدافزار ها یا هکر ها آسیب پذیر است. کیف پول داغ ممکن است برای مقادیر کم و هزینه های روزمره مناسب باشد.

کاربران علاقمند با استفاده از کیف پول بیت کوین فرهادمارکت جهت حفظ و امنیت سپرده های خود خیال آسوده تری خواهند داشت.

چگونه از کیف پول بیت کوین استفاده کنیم؟

برای استفاده از این ارز دیجیتال در معاملات، خرید و فروش بیت کوین و یا به عنوان سرمایه گذاری، نوعی کیف پول لازم است. برای انتخاب کیف پول چندین برنامه وجود دارد. به طور معمول نام از پیش تعیین شده یک کیف پول  My Walletاست. قبل از اقدام به ساختن یک کیف پول ایمن، باید از امنیت سیستم رایانه ای خود اطمینان حاصل کنید.

موارد زیر نحوه استفاده از “کیف پول من” را نشان می دهد، البته ممکن است با هر وَلت دیگری که انتخاب می کنید، تفاوت هایی داشته باشد.

 1. اولین گام باز کردن یک حساب کاربری است.
 2. یک رمز عبور قوی انتخاب کنید. توجه داشته باشید که هیچ ویژگی “تنظیم مجدد رمز عبور” وجود ندارد. بنابراین نباید رمز ورود خود را گم کنید.
 3. توصیه می شود برای اهداف پشتیبانی، آدرس ایمیل خود را با حساب کیف پول خود مرتبط کنید.
 4. اکنون یک آدرس کیف پول BTC در اختیار دارید که می توانید از آن برای خرید بیت کوین، فروش بیت کوین و دریافت یا پرداخت هایتان استفاده کنید. فقط کافی است آدرس خود را برای هر شخص دیگری ایمیل کنید و او می تواند مستقیماً به این آدرس پول ارسال کند.

مراقب باشید که هرکسی که آدرس شما را می داند ممکن است بتواند معاملات شما را تجزیه و تحلیل کند و میزان موجودی شما را با توجه به قیمت بیت کوین متعلق به شما، تخمین بزند. لازم است بدانید نام کاربری بیتکوین یک نام مستعار است ولی یک شخص ناشناس نیست.
بدانید که کیف پول شما می تواند حاوی آدرس های متعدد ارز دیجیتال باشد. ایجاد یک آدرس دریافتِ جدید برای هر معامله ی ورودی یک روش خوب برای افزایش ناشناس بودن است.
می توانید در ابتدا یک کیف پول آزمایشی BTC، به فرم رایگان دریافت کنید. حتماً آن را تست کنید، سعی کنید خرید بیت کوین انجام دهید و یا چند میلی بیتکوین برای کسی ارسال کنید و سپس آن را حذف کنید.
اگر می خواهید ارز های دیجیتال بیشتری داشته باشید، اقدام به ایجاد کیف پول بیت کوین فرهادمارکت نمایید و از مزایای آن استفاده کنید.

مزایا و معایب بیت کوین چیست؟

در حال حاضر بیتکوین بزرگترین و شناخته شده ترین ارز رمزنگاری شده در اقتصاد جهانی است. اگر Bitcoin را با Litecoin ، Monero ، Ethereum و همه ارز های رمزنگاری قابل توجه دیگر مقایسه شود، ارزش کل آن با توجه به قیمت بیت کوین در تاریخ ژانویه ۲۰۲۰ تقریباً به ۲۵۱٫۸ میلیارد دلار تخمین زده شد.

درست است که رمزارز BTC تنها ارز دیجیتال موجود در بازار نیست، ولی دارای مزایایی است که این کوین را از دیگر رمزارزها متمایز می کند. برخی از این مزایا عبارتند از:

 • آزادی پرداخت، به این مفهوم که توسط این کوین، توانایی ارسال و دریافت پول در هر نقطه از جهان و در هر زمان وجود دارد.
 • امنیت و کنترل، به این معنا که به کاربران اجازه می دهد، با کنترل معاملات خود، به امنیت این کوین برای شبکه کمک کنند.
 • شفافیت اطلاعات، با استفاده از بلاک چین، تمام معاملات انجام شده برای همه قابل مشاهده است، اما اطلاعات شخصی آنها، پنهان است.

از معایب این ارز دیجیتال به موارد زیر می توان اشاره کرد:

 • با وجود روند افزایشی قیمت بیت کوین، بسیاری از افراد هنوز ارز دیجیتال و BTC ندارند.
 • مردم در مورد مفهوم این کوین اطلاع کامل ندارند تا بتوانند از آن در زندگی روزمره خود استفاده کنند.
 • ریسک، عنصری است که ضرر بزرگی برای معاملات و خرید و فروش بیت کوین ایجاد می کند.
 • نوسانات قیمت بیت کوین روز به روز به خصوص به دلیل وقایع مرتبط با ارزهای دیجیتال افزایش می یابد و تغییر می کند.
 • ساختار این کوین اجازه می دهد مالکیت و انتقال به صورت ناشناس انجام پذیرد.

آیا بیت کوین قانونی است؟

فناوری ارز دیجیتال، صنعت جدیدی است که زیرساخت ‌های اساسی آن در حال کامل شدن است، بنابراین دولت ‌های سراسر دنیا در رابطه با نحوه برخورد با BTC و دیگر رمزارزها، هنوز تصمیمات تدوین شده ای نگرفته اند. از فوریه سال ۲۰۲۰، ارز دیجیتال بیتکوین در ایالات متحده، ژاپن، انگلیس، کانادا و سایر کشور های پیشرفته قانونی شناخته شده است.
در بازار های نوظهور، وضعیت حقوقی BTC هنوز هم به طرز چشمگیری تغییر می کند. دولت چین این ارز دیجیتال را به شدت محدود کرد بدون اینکه برای نگهداری این کوین به عنوان مجازات، جریمه ای تعیین کند.
هند بانک ها را از معامله با این ارز دیجیتال ممنوع کرده و وضعیت کلی ارز های دیجیتال را نامشخص گذاشته است. به طور کلی، ضروری است که در کشور های خاص قوانین بیت کوین بررسی شود.
برخی نگرانی ها در مورد استفاده از معاملات خصوصی با این کوین و یا خرید بیت کوین و فروش بیت کوین برای اهداف غیرقانونی مطرح شده است. با این حال، باید گفت که بیتکوین بدون شک تحت مقررات مشابهی که از قبل در داخل سیستم های مالی موجود اعمال شده است، قرار خواهد گرفت.
ارز دیجیتال BTC نمی تواند بیش از پول نقد ناشناس باشد و به احتمال زیاد مانع از انجام تحقیقات جنایی نمی شود. علاوه بر این با در نظر گرفتن قیمت بیت کوین، از این ارز برای جلوگیری از طیف وسیعی از جرایم مالی نیز طراحی شده است.
در مواردی که  این ارز دیجیتال قانونی شناخته شده، بیشتر قوانینی که در مورد دارایی های دیگر اعمال می شود، در مورد این کوین نیز اعمال می شود. مسئولین اجرایی و ارگان های قانون ‌گذار در ایران هم در سال های اخیر بیانیه های مختلفی در مورد قانونی دانستن ارز دیجیتال BTC، صادر کرده اند.


در کشور ایران، استفاده از ارز دیجیتال برای سرمایه ‌گذاری و یا پس انداز کردن آن جرم حساب نمی شود. بنابراین اشخاصی که در بیتکوین سرمایه گذاری می نمایند، مجرم نمی باشند. ولی اگر کسی از این کوین برای کار های غیرقانونی مثل پولشویی استفاده کند، مرتکب جرم شده است.


هم اکنون برخی از صرافی‌ها و پلتفرم های مبادله ارز های دیجیتال در ایران مشغول فعالیت هستند. در حالی که به فرم رسمی مجوز کار برای آنان صادر نشده است.
استخراج یا ماینینگ بیتکوین و دیگر ارز های دیجیتال در ایران به شرطی قانونی است، که اشخاص جهت وارد شدن به این فعالیت از وزارت صمت، اجازه کار بگیرند.
طبق آیین ‌نامه اجرایی مصوب دولت در تاریخ مرداد سال ۱۳۹۸، اشخاصی که علاقمند به فعالیت در حوزه ارز‌ های دیجیتال هستند، بایستی خودشان ریسک آن را قبول نمایند. یعنی دولت و سیستم بانکی کشور هیچ حمایت و یا ضمانتی در رابطه با معاملاتی که بر روی ارز های دیجیتال می شود، ندارند و اشخاص خود در قبال خرید بیت کوین و فروش بیت کوین باید قبول مسئولیت کنند.
در وبسایت فرهادمارکت، کاربران علاقمندان می توانند با مطالبی در مورد خرید بیت کوین، فروش بیت کوین و روند قیمت بیت کوین آشنا شوند.

آیا دولت ‌ها می ‌توانند آن را ممنوع کنند؟

بیش از یک دهه است که نگرانی ها درباره ممنوعیت ارز دیجیتال BTC بحث برانگیز بوده است، اما با گذشت زمان احتمال آن کمتر می شود.
به طور خلاصه باید گفت، موارد زیر در این مورد مشهود بوده است:

 • برخی از کشورها قبلاً ممنوعیت استفاده برای بیتکوین را اعمال کرده اند.
 • در واقع اجرای ممنوعیت خرید بیت کوین و یا فروش بیت کوین یک چالش است که به راحتی امکان پذیر نیست.
 • فناوری های دور زدن سانسور، حتی شهروندان حکومت های مخالف را قادر می سازد که به ارز دیجیتال Bitcoin دسترسی پیدا کنند.

اگرچه روشن است که ممنوع کردن این ارز دیجیتال برای یک دولت کاملاً ممکن است، اما در واقع اجرای یک ممنوعیت در بسیاری از کشورها، اگر غیرممکن نباشد حتما دشوار خواهد بود. تا زمانی که دولتی کنترل دقیق اینترنت را اعمال نکند، تقریباً همه افراد با تلاش کم قادر به دانلود نرم افزار کیف پول رمزارز ها، اجرای گره و انجام معاملات کامل خواهند بود.
این واقعیت را باید پذیرفت که در حال حاضر تعداد قابل توجهی از کاربران بیتکوین در بیشتر کشورها وجود دارند که دولت آنها، استفاده از بیتکوین را ممنوع کرده است. براساس گزارشات آماری سال ۲۰۱۹، حدود ۴٪ از کاربران اینترنت در مصر در حال حاضر دارای ارز های دیجیتال هستند، در حالی که پلت فرم CoinMarketCap که ردیابی بازار ارز های رمزنگاری را برعهده دارد، پاکستان را به عنوان یکی از سریعترین رشد جمعیتی کاربران BTC در سال ۲۰۲۰ اعلام کرده است.

آیا امکان نابود شدن بیت کوین وجود دارد؟

در ادامه همه راه های ممکن برای نابود شدن این ارز دیجیتال ، آورده شده است:

 • از نظر فنی، تا زمانی که تعداد انگشت شماری از رایانه ها نرم افزار این کوین را در یک شبکه اجرا کنند، ارز دیجیتال BTC، عمر می کند. فقط یک سناریوی شدید منجر به نابودی می شود و آن اینکه جامعه به دلیل طمع یا بی احتیاطی خود را نابود کند.
 • اگر تمام منابع برق، اینترنت و ارتباطات داده در سراسر کره زمین خاموش شود، در اینصورت گره های این کوین نمی توانند با یکدیگر تماس بگیرند و سیستم از کار خواهد افتاد.
 • از آنجا که شبکه BTC غیرمتمرکز است، دولت ها نمی توانند آن از بین ببرند. با این حال، آنها می توانند استفاده از این ارز دیجیتال، را در حوزه قضایی خود کنترل و محدود کنند.
  به عنوان مثال، آنها می توانند حساب های بانکی شرکت هایی که در حوزه ارز دیجیتال کار می کنند، را تعطیل کنند و برای ایجاد هرگونه مشاغل مرتبط با ارز دیجیتال، ممنوعیت ایجاد کنند. اگر فقط تعداد معدودی از کشورها ارز های رمزنگاری را ممنوع کنند، تأثیر آن محدود خواهد شد. زیرا مشاغل به سادگی به حوزه های قضایی همسایه که مانع کار این کوین نیستند، منتقل می شوند.
 • اگر جامعه به دلایل فنی در مسیر پیشروی این رمزارز اختلاف نظر داشته باشد، به طور مثال جدا شدن Bitcoin Cash که تابستان سال ۲۰۱۷ اتفاق افتاد، برای ارز دیجیتال BTC، چندان بد نبود زیرا باعث کاهش گره های شبکه و کاهش قدرت هش شد.
  از نظر تئوری، اگر احتمالا چندین انشعاب اتفاق بیفتد که در باعث شود شبکه بیشتر تقسیم شده و قدرت آن کاهش یابد.

احتمال دارد ارز دیجیتال بیتکوین، به آرامی تسلط خود را از دست بدهد، ولی باز هم، این علاقه جامعه کاربران ارز دیجیتال است که اجازه ندهد این اتفاق، حادث شود.

 • اگر یک هک بزرگ و حمله ۵۱ درصدی از چند طریق مختلف رخ دهد. در این مورد یک نود مخرب شبکه می تواند اقدام به هک پروتکل کند. از نظر تئوری این امکان وجود دارد، اما احتمال آن بسیار کم است.
  در صورت وقوع این حادثه، از درون که به آن بنگریم، ۵۱ درصد از مهاجمان منبع سود خود را از دست می دهند. از خارج هم نگاه کنیم، باز هم این کار به سرمایه گذاری عظیم در تجهیزات و انرژی استخراج نیاز دارد که دوباره منبع سود مهاجمان از بین می رود.
 • اگر استارت آپ های ارز دیجیتال نتوانند هیچ ارزش ملموسی را در دنیای واقعی ارائه دهند، احتمالا مردم به آرامی اعتماد خود را به ارز های دیجیتال از دست می دهند.
  در این حالت، رشد بازار می تواند کند شود و در نهایت ارزش و قیمت بیت کوین ثابت باقی بماند. بنابراین بازار رمزارز ها از نظر سرمایه گذاری جذابیت خود را از دست می دهد، که منجر به کاهش هر چه بیشتر می شود و بر قیمت بیت کوین نیز تاثیر می گذارد.

علاقمندان جهت پیگیری مطالبی در مورد ارز های دیجیتال و روند قیمت بیت کوین می توانند به وبسایت فرهادمارکت رجوع نمایند.

بیت کوین

آیا بیتکوین یک حباب است؟

حباب قیمت در واقع هنگامی حاصل می‌شود که میزان تقاضای سرمایه‌گذاران خیلی زیاد شود. میزان تقاضای بالا، سبب می‌شود که قیمت به سطحی خیلی بالاتر از ارزش واقعی آن دارایی برسد.

افزوده شدن قیمت دارایی در یک بازار مالی بدون حباب، به این خاطر است که یک رویداد مثبت یا تاثیرگذار در آن بازار مالی یا اقتصادی به وقوع پیوسته است. این رویداد سبب شده که ارزش آن دارایی افزوده شود. آن دارایی می‌تواند هر چیزی از سهام، طلا، ارز دیجیتال یا هر ارز دیگری باشد.
ارزیابی ارزش واقعی، کار سختی است و به طور معمول پس از ریزش ناگهانی قیمت و به قول معروف ترکیدن حباب، اشخاص متوجه می ‌شوند که حباب پیش آمده بوده است. ویژگی حباب، آن است که موقتی می باشد.
در واقع افزایش سریع قیمت بیت کوین، حباب محسوب نمی شود. زیرا یک ارزیابی بیش از حد مصنوعی که منجر به اصلاح ناگهانی و ریزش قیمت خواهد شد، یک حباب است.
دلیل نوسان قیمت بیت کوین، گزینه هایی است که بر اساس عملکرد فردی صدها هزار نفر از فعالان بازار به وجود می آید. زیرا بازار خود به دنبال کشف قیمت واقعی است. دلایل افت قیمت بیت کوین ممکن است به دلایل زیر باشد:

 • تغییر در احساسات کاربران که ممکن است شامل از دست دادن اعتماد به نفس به شبکه BTC باشد،
 • تفاوت زیاد بین ارزش بیتکوین و قیمت بیت کوین، که مبتنی بر اصول اقتصاد ارز های دیجیتال است،
 • افزایش پوشش های تبلیغاتی در رسانه ها که موجب تحریک تقاضای سوداگرانه می شود.

اصلاح قیمت و تعدیل آن در بازار های مختلف با هم فرق دارد. به عنوان مثال کم شدن ۲۵ درصدی قیمت بیت کوین و ریزش بهای یک ارز دیجیتال ممکن است به عنوان ترکیدن حباب محسوب نشود، ولی همین مقدار ریزش در بازار سهام به طور قطع باعث کاهش شدید بهای سهام و ایجاد یک بحران مالی است.
کاربران حوزه رمزنگاری با مراجعه به وبسایت فرهادمارکت می توانند از وقایع مربوط به ارز های دیجیتال، روند قیمت بیت کوین، نحوه خرید بیت کوین و یا فروش بیت کوین استفاده نمایند.

بیتکوین چگونه استخراج می شود؟

همانگونه که در بحث تولید این کوین گفته شد، ماینینگ یا استخراج BTC توسط کامپیوتر های تخصصی، پردازشگر های قوی یا ماینرها انجام می شود. ارز های فیات از جمله دلار یا یورو، از طریق بانک های مرکزی صادر می گردند. بانک مرکزی برای بهبودی اقتصاد می توانند هر زمان پول جدیدی را صادر نماید.

اما برای ارز دیجیتال فرق دارد و میزان صدور آن توسط کد هایی تنظیم شده و برای تولید توکن های جدید لازم است از توان محاسباتی سیستم بهره برند. در پروسه حل مسائل پیچیده ریاضی توسط کامپیوترها و یا ماینر های قوی، توکن های این رمزارز استخراج می شوند. ماینر ها از طریق این استخراج، هر زمان توکن جدیدی را به عنوان پاداش کسب می کنند.
شانس موفقیت و حجم کار سخت مورد نیاز یک کامپیوتر برای حل یکی از این معادلات دیجیتالی، مشابه با شانس و کار سختی است که یک معدنچی برای یافتن طلا باید در یک معدن سنگی حفاری کند. در تاریخ ۱۴ می ۲۰۲۰، شانس یک کامپیوتر برای حل یکی از این مسائل حدود ۱ در ۱۶ تریلیون است، اما در زمان های آینده بیشتر خواهد شد.
استخراج ابری یا Cloud Mining نوعی از استخراج ارز دیجیتال است که در آن شما سخت افزار ماینر یا بخشی از قدرت هَش آنها را اجاره می کنید و یا این کار را به شخص دیگری می سپارید. هرکس به طور معمول برای سرمایه گذاری خود در بیتکوین، ملزم است که هزینه ای را پرداخت کند.
علاقمندان با استفاده از آموزش های خرید بیت کوین و فروش بیت کوین در فرهادمارکت می توانند با معاملات بیت کوین و روند قیمت بیت کوین آشنا شوند.

 

هر کوین از ارز دیجیتال اساساً یک فایل کامپیوتری است که توسط برنامه ای به نام “کیف پول دیجیتال” بر روی تلفن هوشمند یا لپتاپ ذخیره می گردد. افراد می توانند این ارز دیجیتال را به کیف پول دیجیتال شما بفرستند و شما می توانید آن را برای افراد دیگر ارسال کنید یا خرید و فروش بیت کوین انجام دهید.
هر یک از معاملات در یک لیست عمومی به نام بلاکچین ثبت می شود. در طول سال های گذشته، قیمت بیت کوین دچار نوساناتی بوده که همراه با رشد قیمت بوده است.هر کوین از ارز دیجیتال اساساً یک فایل کامپیوتری است که توسط برنامه ای به نام “کیف پول دیجیتال” بر روی تلفن هوشمند یا لپتاپ ذخیره می گردد. افراد می توانند این ارز دیجیتال را به کیف پول دیجیتال شما بفرستند و شما می توانید آن را برای افراد دیگر ارسال کنید یا خرید و فروش بیت کوین انجام دهید.
هر یک از معاملات در یک لیست عمومی به نام بلاکچین ثبت می شود. در طول سال های گذشته، قیمت بیت کوین دچار نوساناتی بوده که همراه با رشد قیمت بوده است.

اینکه چه کسی خالق این کوین است، هنوز هم یک رمز و راز است. چه کسی به این ایده رسیده است؟ آیا فقط توسط یک نفر یا گروهی از افراد ایجاد شده است؟ اینها برخی از سوالاتی است که از زمان ایجاد BTC هنوز پاسخی دقیق پیدا نکرده است.
اسم مستعار خالق بیتکوین Satoshi Nakamoto است. و هیچ کس تا به امروز نتوانسته است به طور قاطع ارتباط این نام را به یک شخص یا تیمی از افراد برقرار کند. در زمان پیدایش این ارز، قیمت بیت کوین از نزدیک صفر به قیمت بیش از ده هزار دلار در حال حاضر رسیده است. با توجه به روند صعودی قیمت بیت کوین، استقبال کاربران از استخراج این ارز دیجیتال رو به افزایش است.

فناوری بلاکچین به سادگی به عنوان یک دفتر کل گسترده یا توزیع شده و غیرمتمرکز تعریف می شود که منشأ ایجاد یک دارایی دیجیتال را به صورت شفاف ثبت می کند. بلاکچین که گاهی اوقات به آن فناوری توزیع شده لجر (DLT) نیز گفته می شود، با استفاده از تمرکززدایی و هش رمزنگاری، تاریخچه هر دارایی دیجیتال را غیر قابل تغییر می کند.
وقتی سندی ایجاد می کنیم و آن را با گروهی به اشتراک می گذاریم، سند به جای کپی یا انتقال، توزیع می شود. این روش یک زنجیره توزیع غیرمتمرکز یا بلاک چین ایجاد می کند که به همه امکان دسترسی همزمان به آن سند را می دهد.

هر ارز دیجیتال جدید از جمله Bitcoin با یک فرآیند رقابتی و غیرمتمرکز به نام “استخراج” تولید می شوند. این فرآیند به این صورت است که افراد به دلیل خدمتی که برای تولید بیتکوین انجام می دهند، از طریق شبکه پاداش می گیرند. با در نظر گرفتن قیمت بیت کوین، این پاداش قابل توجه خواهد بود.
استخراج کنندگان این ارز دیجیتال در یک شبکه ایمن هستند و با استفاده از سخت افزار های تخصصی در ازای پردازش معاملات، کوین های جدیدی را دریافت می کنند. با توجه به قیمت بیت کوین که روند صعودی دارد، استخراج آن با سود همراه است.
کاربران با مراجعه به وبسایت فرهادمارکت می توانند با مطالبی در مورد تاریخچه، قواعد و قوانین ارز دیجیتال آشنا شده و از آموزش های خرید بیت کوین، فروش بیت کوین و روند قیمت بیت کوین در معاملات بهره مند شوند.

ارز دیجیتال BTC با سرعت کاهشی و قابل پیش بینی ایجاد می شود. تعداد کوین های جدید بیتکوین ایجاد شده در هر سال به طور خودکار با گذشت زمان نصف می شود تا زمانی که انتشار این کوین با وجود محدودیت ۲۱ میلیون کوین کاملاً متوقف شود.
تعداد بلوک های ایجاد شده ضربدر ارزش کوین یک بلوک تعداد کوین های موجود را نشان می دهد. ارزش کوین یک بلوک برای هر ۲۱۰۰۰۰ بلوک اول برابر با ۵۰ BTC است، برای ۲۱۰۰۰۰ بلوک بعدی برابر با ۲۵ BTC می باشد، پس از آن ۱۲٫۵ BTC ، و به همین ترتیب ۶٫۲۵ BTC  و الی آخر است.
در حال حاضر، کل کوین هایBTC  استخراج شده یا موجود، حدود ۱۸ میلیون است. این مقدار بسیار زیاد و تقریباً نزدیک به سقف ۲۱ میلیون است. این بدان معناست که ما در حال حاضر بیش از ۸۵٪ از کل عرضه این کوین را استخراج کرده ایم.

قیمت بیت کوین از طریق عرضه و تقاضا تعیین می شود. وقتی تقاضا برای ارز دیجیتال افزایش می یابد، قیمت بیت کوین افزایش می یابد و وقتی تقاضا کاهش می یابد، قیمت بیت کوین کاهش می یابد.
فقط تعداد محدودی از این ارز دیجیتال در گردش است و کوین های جدید با سرعت قابل پیش بینی و کاهشی ایجاد می شوند، این بدان معناست که تقاضا باید این نرخ تورم را دنبال کند تا قیمت بیت کوین ثابت بماند.
از آنجا که این کوین در مقایسه با آنچه که ممکن است در آینده باشد، در حال حاضر رشد کافی نکرده است.  بنابراین برای بالا یا پایین رفتن قیمت بازار مبلغ قابل توجهی لازم نیست و بنابراین قیمت بیت کوین هنوز بسیار بی ثبات است.

برای خرید بیت کوین، اولین مرحله بارگیری کیف پول BTC است، یعنی جایی را باید داشته باشید که بیتکوین شما برای هزینه های بعدی یا مبادلات در آن ذخیره می شود. روش های پرداخت سنتی مانند کارت اعتباری، انتقال بانکی یا پرداخت های نقدی به شما امکان می دهد که از صرافی های ارز دیجیتال، خرید بیت کوین را انجام دهید و سپس می توانید مبلغ خرید بیت کوین خود را به کیف پول خود ارسال کنید.
علاقمندان شرکت در معاملات ارزهای دیجیتال می توانند با مراجعه به وبسایت فرهادمارکت از روند قیمت بیت کوین، زمان های مناسب خرید بیت کوین و یا فروش بیت کوین اطلاع حاصل نمایند.

یکی از مواردی که نه تنها باید به خاطر بسپارید، بلکه باید بلافاصله انجام دهید، ایجاد کیف پول ارز رمزنگاری شده است. کیف پول های BTC، محلی برای ذخیره ارز های دیجیتال است، البته پولی به شکل فیزیکی ذخیره نمی‌شود، فقط چند داده خاص وجود دارد که در آن نگهداری می شود. کیف پول یک داده اصلی به نام کلید خصوصی یا عبارت seed، یک یا چند کلید عمومی، آدرس و فهرست کامل تراکنش ‌‌های مربوطه را نگهداری می کنند.
این کلید عمومی در واقع آدرس وَلت دیجیتال شما می باشد و اگر بخواهید خرید و فروش بیت کوین انجام دهید و یا با کسی مراوده پولی داشته باشید، باید نقل و انتقال پول را با این آدرس انجام دهید.
وقتی در مورد نوع ارز دیجیتالی که می خواهید استخراج کنید تصمیم گرفتید، آنوقت به سادگی گزینه های کیف پول مناسب آن ارز را جستجو کنید. کیف پول های Ledger Nano S ، Coinbase و Trezor از انواع کیف پول های قابل اعتماد هستند.

نحوه خرید بیت کوین، در کشور های متفاوت، با هم فرق دارد. کاربران در کشور های پیشرفته انتخاب ‌های بیشتری در اختیار دارند. صرافی های معتبری در جهان وجود دارد که در اکثر کشور ها امکان خرید و فروش بیت کوین توسط آنها وجود دارد.
برای کاربران ایرانی به دلیل درگیری با تحریم‌ های اقتصادی و مالی جهانی، خرید بیت کوین از طریق اکثر این صرافی ها وجود ندارد. البته ممکن است از طریق نرم‌افزار هایی دسترسی به این صرافی ها امکان پذیر باشد ولی احتیاط زیادی لازم است. به هرحال توصیه می شود از انجام چنین کاری صرفنظر کنید، زیرا امکان از دست دادن دارایی تان وجود دارد.
بهتر است با استفاده از آموزش خرید و فروش بیت کوین در فرهادمارکت، اطلاعات کافی در مورد  سرویس هایی که به کاربران ایرانی ارائه می شود، و نوسان قیمت بیت کوین دریافت کنید.
 با ثبت نام خود در این سایت امکان استفاده از مطالبی  در مورد خرید بیت کوین و انجام معاملات را خواهید داشت.

با روند صعودی قیمت بیت کوین و  افزایش علاقمندی کاربران ایرانی جهت شرکت در بازار مالی ارز های دیجیتال، فروش بیت کوین و یا خرید بیت کوین، نهاد های اجرایی و قانون ‌گذار کشور، مصوبه های مختلفی را جهت قانونی دانستن این کوین، به تصویب رسانده اند.
در ایران، سرمایه ‌گذاری و سپرده گذاری بیتکوین قانونی است و اشخاصی که در این زمینه ها فعالیت دارند، مجرم قلمداد نمی شوند، مگر آنکه در جهت اعمال غیرقانونی همانند پولشویی بخواهند از آن استفاده کنند.
اقدام به استخراج یا ماینینگ این کوین و سایر آلتکوین ها نیز در ایران به شرطی قانونی محسوب می شود که افراد علاقمند، مجوز فعالیت در این حرفه را از وزارت صمت، گرفته باشند.

برای آنکه از حریم خصوصی خود را در رابطه با استفاده از این ارز دیجیتال محافظت نمایید، کمی تلاش لازم است. تمام معاملات و خرید و فروش بیت کوین به صورت عمومی و دائمی در شبکه ذخیره می شوند.
این نحوه ذخیره سازی، بدان مفهوم است که هر کسی می تواند میزان موجودی و تراکنش های هر آدرس BTC را مشاهده نماید. البته، هویت کاربر در پشت یک آدرس ناشناخته باقی می ماند تا زمانی که اطلاعات در هنگام خرید بیت کوین یا در شرایط دیگر مشخص شود.
این یکی از دلایلی است که آدرس های این کوین فقط یکبار باید استفاده شود. همیشه به یاد داشته باشید که اتخاذ روش های خوب به منظور محافظت از حریم خصوصی خود، مسئولیت خود شما است.

اکثر کاربران این کوین افرادی قانون مدار هستند که انگیزه ی آن ها نگرانی درباره حریم خصوصی است. ولی گروهی از کاربران قادرند جهت اعمال تغییرات و پذیرش برخی از این تغییرات، بر شبکه فشار وارد نمایند.
منطبق بر ویژگی های فعلی بلاک چین، خرج کردن بیش از یکبار این کوین و یا فروش بیت کوین به بیش از یک نفر امکان ندارد. ارز دیجیتال BTC بدون آنکه یک امضای مجاز داشته باشد، امکان خرج کردن ندارد. در نتیجه نمی توان یکباره تعدادی بیتکوین را بدون کنترل ایجاد کرده و انتشار داد.
همچنین هیچ کاربری قادر نیست که کوین های کاربر دیگری را خرج نماید و یا فروش بیت کوین دیگران را انجام دهد. گذشته از آن امکان از کار انداختن شبکه برای همیشه وجود ندارد.
سرانجام توجه به این نکته حائز اهمیت است که با توجه به قیمت بیت کوین، هیچیک از کاربران بیت کوین حاضر نیستند تغییری را قبول کنند که احتمال به خطر افتادن دارایی او را در پی داشته باشد.

طراحی پروتکل و تنظیم قواعد شبکه بلاک چین به صورتی انجام شده است که ایجاد تغییر در آن به آسانی امکان پذیر نیست. همه کاربران این کوین لازم است از همان پروتکل ها و قوانین همانند پیروی کنند و امکان اینکه قوانین خودشان را بر روی دیگر کاربران شبکه بلاک چین اعمال نمایند، وجود ندارد.
گرچه اطلاعات شخصی در مورد بلاکچین خصوصی باقی می ماند، ولی این فناوری تقریباً همیشه اُپن سورس و یا منبع باز است. این بدان معنی است که کاربران در شبکه بلاکچین می توانند کد را به دلخواه خود تغییر دهند، البته مسلم است این تغییر به شرطی قابل قبول خواهد شد که رای اکثر قدرت محاسباتی شبکه را برای پشتیبانی خود داشته باشند.
بیشتر افرادی که در استخراج BTC شرکت دارند، فقط می توانند برخی از نقل و انتقال های اخیر شبکه را به اختیار خود بلوکه کنند و یا تراکنشی را برگشت دهند.

در یک بلاکچین، هر بلوک دارای برنامه و هش منحصر به فرد خود است، اما به هش بلوک قبلی در زنجیره اشاره دارد ، بنابراین استخراج یک بلاک به خصوص در زنجیره های بزرگ آسان نیست.
استخراج این کوین، نرم افزار ویژه ای را برای حل مسائل فوق العاده پیچیده ریاضی به کار می برد تا یک هش ایجاد کند. از آنجا که هش ۲۵۶ بیت است، تقریباً چهار میلیارد ترکیب هش ممکن وجود دارد که باید قبل از یافتن ترکیب مناسب، استخراج شود. وقتی چنین اتفاقی می افتد گفته می شود که ماینرها یک هش طلایی را پیدا کرده اند و بلوک آنها به زنجیره اضافه می شود.
هنگامی که یک بلاک با موفقیت استخراج می شود، این تغییر توسط همه گره های شبکه پذیرفته می شود و از ماینر، این ارز دیجیتال را به عنوان پاداش مالی می گیرد که با توجه به قیمت بیت کوین، مبلغ قابل توجهی خواهد بود.

ماینر یا استخراج کننده کسی است که از طریق فرایند استخراج، بلوک های جدیدی را روی شبکه ای از زنجیره ها ایجاد می کند. ماینرها با داشتن شماره حساب در پلتفرم تولید ارزهای دیجیتال، همه معاملات را در بلاکچین ثبت می کنند.
ماینر ها با تأیید هر معامله و اطمینان از قانونی بودن هر یک از آنها در حال انتشار توکن های بیتکوین هستند. آنها با استفاده از نرم افزاری که به طور خاص برای استخراج بلوک ها نوشته شده است، برای دریافت پاداش این کوین با یکدیگر رقابت می کنند و با در نظر گرفتن قیمت بیت کوین این کار ارزش آن را دارد.

برای شروع استخراج بیتکوین، مراحل زیر را دنبال نمایید:

 1. در مرحله اول باید تجهیزات استخراج ارز دیجیتال را آماده کنید. این تجهیزات می تواند لوازم سخت افزاری مانند ماینر های آسیک و یا یک لپتاپ باشد.
 2. مرحله مهم بعدی، تهیه کیف پول رمزارز است. می توانید برای راه اندازی از کیف پول بیت کوین فرهاد مارکت استفاده نمایید.
 3. با یک استخر استخراج یا ماینینگ ارز دیجیتال مشارکت کنید.
 4. یک برنامه استخراج برای رایانه خود تهیه کنید. می توانید از نرم افزار های موجود بر روی اینترنت استفاده کنید.
 5. با ایجاد حساب کاربری می توانید استخراج بیت کوین را شروع نمایید و با توجه به قیمت بیت کوین به کسب درآمد بپردازید.

 از آنجا که بیت کوین یک فناوری جدید است ، ممکن است در ابتدا مشخص نباشد که چیست و طرز کار آن چگونه می باشد. امکان دارد گاهی اوقات سه مورد زیر در مورد طرز کار این ارز ارائه می شود:

 1. اگر در اقتصاد بازار روزنه نفوذی ایجاد شودکه نصب آن ورود حجم زیادی از پول نقد ثابت را تضمین کند، پس یک سرمایه گذاری مطمئن است که تقریباً سود قطعی به دست خواهد آورد.
 2. نوعی کلاهبرداری آنلاین است که راهی برای ثروتمند شدن سریع فراهم می کند.
 3. در واقع، هیچ یک از موارد بالا صحت ندارد و باید طور مستقل به آن نگاه کنیم.

بحث کلی در مورد اکوسیستم BTC، نوآوری ها و اخبار  آن که در انجمن های بحث بیتکوین اتفاق می افتد.
در زیر لینک هایی به انجمن های بحث عمومی آورده شده است که اکثر آنها حاوی انجمن های فرعی هستند که برای کاربران عادی BTC، سرمایه گذاران ، توسعه دهندگان، شرکت های نوپا، مشاغل و استارت آپ ها مفید هستند:

 • Bitcointalk – بزرگترین فروم BTC که توسط خالق آن، Satoshi Nakamoto تاسیس شده است.
 • com – تالار گفتگوی فعال که مرتبط با وب سایت خبری bitcoin می باشد.
 • Bitcoin Garden – یک مجمع ارز های رمزنگاری با معروفیت کم که به سرعت در حال توسعه است.
 • Bitcoinforum – یک انجمن فعال در ارتباط با وب سایت org می باشد.
 • in Forum – جامعه ای از توسعه دهندگان، دانشگاهیان و کارآفرینان که به ارتقا و بهبود بیت کوین اختصاص دارند.

طرح پونزی در واقع نوعی معاملات سرمایه گذاری با تمهیدات کلاهبردارانه می باشد که از پول سرمایه گذارانی که تازه عضو شده اند، به سرمایه گذاران قبلی سود پرداخت می شود، و اگر تعداد شرکت کنندگان جدید کم باشد، این سرمایه گذاری، با ضرر افراد آخری فرو می پاشد.
پروژه BTC یک برنامه نرم افزاری رایگان است که هزاران ماینر و مشاغل مختلف در آن سهیم هستند و با کسب و کار خود از آن استفاده می کنند. نرخ معامله آن آزادنه و در نوسان است که از این شناوری کاربران سود یا ضرر می کنند. گذشته از آن کنترل کننده مرکزی ندارد و کسی نمی تواند در مورد برگشت سرمایه، نمایندگی های جعلی ایجاد نماید.

بله، اگر معامله غیرقابل بازگشت باشد، شما باید صبر کنید. نرم افزار مرجع BTC تا زمانی که شش بلوک سپری نشده باشد معاملات را تایید نمی کند. همانطور که معاملات در زنجیره بلاکچین همپوشانی می شوند، برگشت پذیر نیستند، اما قبل از اولین تأیید قابل لغو کردن بوده و برگشت پذیر هستند.
ممکن است برای خرید کالاهایی که بلافاصله ارسال می شوند مانند بارگیری آهنگ یا معاملات ارزی خطر تهاجم به معامله صورت گیرد و مهاجم کوین ها را به سمت خود استخراج کند، بنابراین بسته به ارزش معاملات انجام شده، توصیه می شود به اندازه دو تا شش تأیید برای شرایط برگشت ناپذیر صبر کنید.

اگر معامله هرگز در یک بلاک تأیید نشود، زمان انقضا تمام گره ها به مرور زمان کاهش می یابد و شما می توانید دوباره بودجه خود را خرج کنید. به طور معمول حدود ۳ روز طول می کشد تا این کار اتفاق بیفتد.
اگر از کیف پول های SPV که صحت پرداخت را تأیید می کنند، مانند Electrum یا Multibit استفاده می کنید، و بعد از سه روز متوجه شدید که در کیف پول خود کوینی نمی بیند، باید هدر های بلوک کیف پول خود را مجدداً بارگذاری کنید.
بعد از مرتب کردن مجدد فهرست کیف پول خود، شما می توانید کوین هایی که هرگز تأیید نشده است را دوباره ببیند و بنابراین خواهید توانست که با بالانس سرمایه خود، آن مقدار کوین را دوباره هزینه کنید.

برخلاف آدرس های پستی و ایمیل، آدرس های BTC به گونه ای طراحی شده اند که فقط برای یک معامله و فقط یک بار استفاده می شوند. در اصل، کیف پول ها فقط یک آدرس واحد را همزمان نشان می دهند و هنگام دریافت معامله آن را تغییر می دهند.
تعداد زیادی از کیف پول ها که در حال حاضر ساخته می شوند، هنگامی که شما می خواهید مبلغی که برایتان پرداخت شده را دریافت کنید، آدرس ایجاد می کنند.
در حالی که از نظر فنی استفاده از آدرس برای تعداد دلخواهی پرداخت امکان پذیر است، اما این رویداد به طور اتفاقی انجام می شود و هم به خود شما و هم به اشخاص ثالث غیرمرتبط آسیب می رساند، در نتیجه این کار یک عمل بد در نظر گرفته می شود. مهمترین نگرانی در مورد چنین سوء استفاده ای شامل از دست دادن حریم خصوصی و امنیت است. هر دو آدرس را می توان در معرض خطر قرار داد، زیرا آدرس ها فقط برای یک معامله واحد استفاده می شوند.

مشکلی پیش نمی آید. هر زمان که برنامه کیف پول خود را اجرا کردید، کوین های شما ظاهر خواهند شد. در حقیقت، کوین های ارسالی به یک لِجر یا دفتر کل عمومی که در میان همه دستگاه ها یا نود های روی شبکه به اشتراک گذاشته شده است، اضافه می شود. پس از آن نرم افزار روی لپتاپ شما آن کوین ها را دریافت خواهد کرد.
اگر زمانی که برنامه نسخه مشتری مربوط به کیف پول شما آفلاین است، کوینی برای شما فرستاده شد، هر زمان که شما برنامه وَلت خود را اجرا کردید، برنامه بلاک ها دانلود شده و تمامی تراکنش هایی که از وضعیت آنها بی خبر بوده اید، در فهرست کیف پول شما قرار داده خواهد شد.
در این زمان بالاخره کوین های شما ظاهر شده و به دست شما می رسد. لازم است بدانید که کیف پول تنها زمانی لازم می شود که بخواهید کوین های خود را خرج نمایید.

بیتکوین معمولاً در پورت  TCP 8333به گره های دیگر متصل می شود. اگر می خواهید به خریدار این کوین خود اجازه دهید که به بسیاری از گره ها متصل شود، باید اجازه انجام اتصالات TCP خروجی را به پورت ۸۳۳۳ بدهید. شبکه Testnet به جای پورت ۸۳۳۳ از پورت TCP 18333 استفاده می کند.
اگر می خواهید قوانین فایروال خود را بر روی چند IP محدود،  تنظیم کنید می توانید گره های پایدار را در لیست گره های برگشتی یا fallback  پیدا کنید.
قبل از افزودن خود به عنوان گره برگشتی fallback، باید مطمئن باشید که گره شما برای مدت طولانی آنلاین خواهد ماند. اگر گره ای بیش از ۲۴ ساعت آفلاین باشد، از لیست حذف می شود.
برای افزودن گره در این لیست، فقط به نام میزبان یا host ، شماره  ip و نام خود نیاز دارید، سایر قسمت ها به طور خودکار پر می شوند.

ارز دیجیتال BTC عمدتا با ارسال اعلان هایی در شبکه بلاک چین مربوط به خود، همتای خود را پیدا می کند و هر گره از همتایان خود را که از آنها آگاه شد، برای استفاده در آینده در پایگاه داده ای ذخیره می سازد.
به منظور راه اندازی مجدد این فرآیند، این کوین به لیستی از همتایان اولیه نیاز دارد. در این راستا می توان آنها را به صورت دستی تهیه کرد اما به طور معمول آنها را با جستجو در لیست نام دامنه های DNS که به طور خودکار به روز می شوند، به دست می آورد.
اگر این کار هم عملی نشد، دوباره به یک لیست ساخته شده، که هر از گاهی در نسخه های جدید نرم افزار به روز می شود، برمی گردد.

ماینینگ یا استخراج ارز های دیجیتال فرآیند هزینه کردن قدرت محاسبه برای ایمن سازی معاملات بیت کوین در برابر برگشت و معرفی بیت کوین های جدید به سیستم است.
محاسباتی که هنگام استخراج انجام می شود، فقط برای شبکه داخلی همان ارز کاربرد دارد و برای هیچ پروژه محاسباتی توزیع شده یا غیر متمرکز دیگری قابل استفاده نیست. این محاسبات برای خدمت رسانی به امنیت شبکه Bitcoin مفید هستند.
برای تأمین امنیت شبکه بیت کوین ، محاسبات مربوط به آن باید برخی از ویژگی های بسیار خاص را داشته باشد. این ویژگی ها با استفاده از محاسبات برای اهداف دیگر سازگار نیستند.

از آنجا که این انرژی برای ایجاد و تأمین یک سیستم پولی رایگان صرف می شود، بنابراین به سختی می توان گفت که انرژی هدر می رود.
همانگونه که برای سرویس های لازم برای عملکرد های سیستم های پولی مانند بانک ها و شرکت های کارت اعتباری که در حال حاضر وجود دارند، مسلماً مقدار انرژی که صرف می شود بیشتر از مصرف انرژی در مورد بیتکوین می باشد.

شبکه بیت کوین برای فرایند تولید ارز، قدرت پردازش قابل توجهی را می گیرد و از آنجا که کسانی که بیشترین قدرت پردازش را دارند می توانند بیشترین توان را برای حفظ شبکه داشته باشند، بیشترین تعداد این کوین را هم کسب می کنند.
هر استخراج کننده ای که رمزارز بیشتری کسب می کند، با توجه به قیمت بیت کوین درآمد بیشتری خواهد داشت. برخی از ماینرها این کوین را به تنهایی جذب می کنند. و برخی نیز عضو می شوند یا استخر هایی تشکیل می دهند که در آن همه کسانی که مشارکت دارند سهمی از سود کسب می کنند.
بنابراین، پاسخ سوال “بله” است، نه تنها ماینرها می توانند برای به دست آوردن پول بیشتر درگیر شوند، بلکه BTC برای تشویق بیشتر آنها به این کار طراحی شده است. استخر های این کوین یک کار مشترک است و هیچ
چیز غیر صادقانه یا ناشایستی در مورد آنها وجود ندارد.

به طور قطع این طور نیست. ارز BTC یک شبکه توزیع شده است، بنابراین هرگونه تغییر در سیستم باید توسط همه کاربران پذیرفته شود. شخصی که سعی در تغییر روش تولید این کوین دارد، مجبور است هر کاربری را متقاعد به بارگیری و استفاده از نرم افزار خود کند. بنابراین تنها تغییراتی که ایجاد می شود، تغییراتی است که به همان اندازه که برای شخص اول مفید است برای همه کاربران مفید باشد.
بنابراین، کم و بیش غیرممکن است که کسی بتواند عملکرد BTC را به نفع خود تغییر دهد. اگر کاربران تغییرات را دوست نداشته باشند، آنها آن تغییر را قبول نخواهند کرد.
البته می توان شرایطی را تصور کرد که کسی موفق شود تغییری را ایجاد کند و این مزیتی را برای او فراهم کند ولی هیچ کس متوجه آن نشود. باید گفت با توجه به اینکه بیت کوین از لحاظ ساختاری نسبتاً ساده است، بعید است که تغییرات عمده ای بدون جلب توجه کسی اتفاق بیفتد.

۰ (۰ امتیاز)
0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments